Pamiętamy o butach do biegania, odpowiedniej odzieży, ale równie ważne bywają dodatki, które nie tylko poprawiają komfort, ale i chronią. Do takich można zaliczyć okulary przeciwsłoneczne. Nie od dziś wiadomo, że choć słońce potrafi być naszym sprzymierzeńcem i zachęcać nas do aktywności, to wymaga od nas często lepszego przygotowania, m.in. odpowiedniej ochrony skóry i oczu, które są narażone na nadmierne promieniowanie ultrafioletowe.

Okulary okularom nierówne. Na rynku oferowanych jest wiele produktów określanych mianem „przeciwsłoneczne”, ale nie każde spełniają właściwą ochronę. Jej poziom też bywa różny. Można wyróżnić kategorie:

  • 0 – przezroczyste soczewki do ochrony przed wiatrem, czy też pyłem i brudem, nie zapewniają ochrony przed słońcem.
  • 1 – jasne soczewki odpowiednie na pochmurne dni.
  • 2 – średnie ciemne soczewki na słoneczne wiosenne i jesienne dni.
  • 3 –  soczewki na słoneczne, letnie dni (nieodpowiednia dla warunków słabego oświetlenia)
  • 4 – soczewki na ekstremalne warunki bardzo mocnego nasłonecznienia, eliminują również odblaski spowodowane odbiciem światła słonecznego m.in. od śniegu czy piasku.

Jednym z pionierów przemysłu okularów sportowych jest francuska marka Cebe, której produkty powstają we Francji i Włoszech. Na rynku funkcjonuje już od 1982 r. Marka posiada biuro badawczo-konstrukcyjne. 

I choć w sportowej ofercie Cebe można wyróżnić różne serie m.in.: S’Track, Cinetic czy Across, to każdy z modeli okularów przeciwsłonecznych posiada różną specyfikację, dlatego ważne zerkanie jest na poszczególne opisy soczewek, które mają różne kategorie przyciemnienia. Wszystkie modele posiadają za to filtr UV 400. 

S’Track – do biegania w terenie

Okulary S’Track są flagowym modelem w ofercie marki Cebe, przeznaczone głównie do biegania w terenie, ale sprawdzą się również podczas innych aktywności np. jazdy na rolkach czy rowerze. Opracowane zostały we współpracy z Sébastien’em Chaigneau, francuskim zawodnikiem, który wielokrotnie stawał na podium najważniejszych imprez na świecie. Zajął m.in. 2 miejsce w prestiżowym biegu Ultra du Mont Blanc w 2009 r. oraz 3. w 2011 r. W 2013 r. zwyciężył i ustanowił ówczesny rekord trasy biegu Hard Rock 100 Endurance Run (24:25:50). To właśnie w tym roku swój debiut miał wspomniany model okularów. To również z tego modelu korzysta obecnie, sponsorowany przez markę François D’Haene, który jak wspominał – „na trasie biegu ultra, stajesz w obliczu wielu różnych stopni jasności, dlatego okulary przeciwsłoneczne są bardzo ważne.”

Modele S’Track oferowane są w dwóch rozmiarach: M i L, ale również z rożnymi soczewkami: fotochromowe i nie. Te drugie zazwyczaj mają w wymienne szkła, a jak wyjaśnia marka – „Bardzo często drugi komplet soczewek jest transparentny albo w kolorze żółtym. Te soczewki maja kategorie „0”, co oznacza, że przepuszczają 86,84% światła. Przeznaczone są na pochmurne dni do biegania i jazdy w lesie tam gdzie nie ma światła. Soczewki transparentne mogą być używane np.: w nocy  kiedy biegając chcemy ochronić oczy przed promieniowaniem UV ale także kurzem i co ważne latającymi insektami tak, aby nie wpadały do oczu.

Fotochromowe soczewki poliwęglanowe (kategoria 1-3), które mogą dostosować się do aktualnych warunków pogodowych. Nie ma zatem konieczności zdejmowania okularów w trakcie aktywności czy też zmiany soczewek. W pochmurne dni kiedy jest mało światła i promieniowania UV przepuszczają one 65,86% Światła natomiast w odwrotnym przypadku ściemniają się do 3 kategorii i wtedy tylko 10.59% światła dociera do oczu.

Dodatkowo jak podaje w specyfikacji  marka – „poliwęglanowa soczewka jest 20 razy bardziej odporna na uderzenia niż szkło i znacznie lżejsza (ciężar właściwy soczewki poliwęglanowej wynosi 1,22 g/cm3 w porównaniu z 2,53 g/cm3 dla soczewki mineralnej). Dodatkowo powłoka hydrofobowa i oleofobowa chroni soczewki przed brudem, potem i wodą. Soczewki są również przeciwmgielne i minimalizują odbicie lustrzane.

Z uwagi na główne przeznaczenie – teren, istotnych aspektem stało się ustabilizowanie okularów. W tym celu wykorzystano technologię Symbiotech. Pozwala ona  lepsze dopasowanie do kształtu głowy i o 40% lepszą stabilność.

W przypadku modeli S’Track również kształt oprawek i zauszników został zaprojektowany z myślą o odpowiedniej wentylacji, a tym samym zapobiegając parowaniu.

strack_symbiotech

Z tego modelu korzysta również m.in. Marcin Rzeszótko, który przyznał w rozmowie – „Bardzo często model S’Track używam na zawodach. Posiadam wersję fotochromową, nie ma więc problemu ze zmianą natężenia swiatła, gdy wbiegam do lasu bądź z niego wybiegam, obraz w okularach zmienia się płynnie. Dodam tylko, że mam wadę wzroku, a naprawdę dobrze widzę w tych okularach. Wydaje mi się, że największym plusem jest zwłaszcza ich dopasowanie. Co ważne, nie podskakują i czuć je cały czas pewnie na głowie, jednocześnie nie ściskają, dlatego też bardzo dobrze mi się z nich korzysta. Jedyny ich minus, w przypadku gdy ktoś ma dłuższe włosy, to zauszniki lubią się w nie wplątać. Trzeba je umiejętnie ściągać, ale na szczęście to mały minus na tle wszystkich plusów.”

  Rozmiar L Rozmiar M
Rozmiar szkiełek 73,7 x 39 mm 68 x 43,5 mm
Szerokość mostka 18,5 mm 18,5 mm
Długość zauszników 121 mm 116 mm
Waga 28 g 26 g
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Cinetic 

Okulary z serii Citenik charakteryzują się niezwykle niską wagą (ok. 22 g), dzięki czemu nadają się do noszenia przez cały dzień. Idealne m.in. do biegania po mieście. Posiadają rożne rodzaje soczewek, w tym fotochromowe i z polaryzacją. 

ANTI-SCRATCH COATING

Każdy model ma wymienne soczewki (2 lub 3 komplety) w zestawie na różne warunki atmosferyczne. wyróżniają się przede wszystkim regulowanym noskiem. Wykorzystują technologię ANTI-SCRATCH COATING. Jest to twarda powłoka nałożona na soczewkę zewnętrzną zwiększa twardość soczewki zwiększając w ten sposób odporność na zarysowania i ścieranie. 

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Across

Seria Across charakteryzuje się dopasowaniem Large Fit, co oznacza, że sprawdzi się dla osób z większym rozmiarem głowy. Posiada gumowe wykończenia zauszników, dzięki czemu zapewniona jest stabilność podczas biegania czy innych aktywności. Oferowany jest z wieloma soczewkami, w tym tez fotochromowymi. Ten model zawsze posiada dwa wymienne zestawy soczewek. 

Sprawdź w sklepbiegacza.pl

baner gotowi wyruszyc na szlak?