Wraz z nadejściem zimy jak co roku obserwujemy spadek jakości powietrza. Narażeni są na nią zarówno „zwykli” ludzie jak i osoby uprawiające aktywność fizyczną. Z myślą szczególnie o tych drugich marka Respro oferuje w swojej ofercie maski przeciwsmogowe.

Trzy główne modele oferowane przez tą markę to Cinqro, która jest najbardziej zaawansowaną i kompletną maską. Oraz modele Techno oraz Sportsta.

Mając do wyboru te trzy maski wybór odpowiedniej z nich zależy od tego do jak mocnej aktywności chcesz jej używać. Filtry, niezależnie od tego którą opcję wybierzesz, stawiają opór przy oddychaniu i niemożliwe będzie użytkowanie ich przy najwyższych intensywnościach treningowych. Warto o tym pamiętać!

Najbardziej wydajna a tym samym przystosowana do największej aktywności jest maska Respro Cinqro. Posiada w zestawie dwa filtry – Hepa oraz kombinacyjny. Posiada najbardziej wydajne zawody i z racji elastycznego noska ma największe możliwości dostosowania się do twarzy. Dlatego też jest najlepszą opcją na wszelkiego rodzaju treningi w smogu.

Maska Respro Sportsta również jest maską dedykowaną do aktywności sportowej. Posiada w zestawie jeden filtr – Hepa – wyłapujący cząstki PM 2,5 oraz PM 10 i wydajne zawory POWA, które także sprawdzą się przy treningu biegowym.

Respro Techno natomiast to maska do bardzo wszechstronnego użytku. W zestawie z filtrem kombinacyjnym, który zapewnia najlepsze filtrowanie powietrza w warunkach miejskich ale o nieco mniejszej wydajności podczas wysiłku fizycznego.

Na pierwszy rzut oka te trzy modele masek są do siebie podobne ale różnią się między sobą trzema zasadniczymi rzeczami.

Trzy rodzaje filtrów

W maskach Respro występują trzy rodzaje filtrów. Każdy z nich wyłapuje z powietrza trochę inne zanieczyszczenia i cząsteczki. Znajdziemy więc:

• filtr węglowy DACC
Najcieńszy wykonany z aktywnego włókna węglowego. Jego zadaniem jest filtrowanie gazów i oparów chemicznych jak dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenek węgla. Nie jest skuteczny w przypadku cząstek submikronowych PM 2,5 oraz PM 10.

• filtr sportowy Hepa-Type
To jeden z głównie występujących filtrów. Jest oferowany razem z maskami dedykowanymi do uprawiania sportu jak Cinqro oraz Sportsta. Filtruje cząstki submikronowe PM 2,5 oraz PM 10. Niestety, nie filtruje skutecznie gazów i oparów chemicznych.

• filtr kombinacyjny Hepa-Type DACC
Filtr będący połączeniem dwóch poprzednich. Skuteczny zarówno przy filtrowaniu cząstek submikronowych PM 2,5 i PM 10 oraz gazów i oparów chemicznych. Oferowany w zestawach z maskami Cinqro oraz Techno. Jest najbardziej skuteczny ale ma to też swoją cenę. Filtr kombinacyjny stawia największy opór przy oddychaniu.

Dwa rodzaje zaworów

Drugim istotnym elementem maski są zawory które odprowadzają powietrze z maski na zewnątrz. Im mają większą wydajność tym więcej wydychanego powietrza są w stanie odprowadzić na zewnątrz. A im więcej mogą odprowadzić tym bardziej sprawdzą się podczas intensywnego wysiłku. Respro stosuje dwa rodzaje zaworów:

zawory POWA oraz POWA ELITE
Zawory sportowe o dużej wydajności. Dedykowane przede wszystkim do masek sportowych Cinqro oraz Spotrsta. W maskach Cinqro występują zawory POWA ELITE, które mają dodatkowe odchylane skrzydełka poprawiające ich wydajność.

• zawory techno
Zawory uniwersalne o nieco mniejszej wydajności. Stosowane w maskach dedykowanych do miejskiego, codziennego użytku.

Elastyczny nosek dający lepsze dopasowanie

Nosek to bardzo banalny i czasem pomijalny element, ale wpływa na dopasowanie maski do twarzy. Jest on o tyle istotny, że aby maska spełniała swoją funkcję musi dobrze przylegać do twarzy. Wszelkie luzy czy puste przestrzenie są niedopuszczalne. W tym celu Respro stosuje w maskach dwa rodzaje nosków.

• Elastyczne
Wykonane są z nylonu i na tyle elastyczne że dopasowują się do kształtu nosa i się na nim trzymają. Nie trzeba ich regulować, zachwoją cały czas swój kształt i właściwości. Są stosowane w masce Cinqro.

• Sztywne
Wykonane są z metalu. Nie mają możliwości tak dobrego dopasowania ale za to można je delikatnie rozgiąć lub przygiąć w celu dokładnego dopasowania maski do twarzy. Czasami kształt twarzy jest też taki że nosek elastyczny leży źle i nie dopasowuje się jak należy. Wtedy rozwiązaniem jest maska ze sztywnym noskiem.

maskiantysmogowe