Rodzina Salomon „Cross” znów się powiększyła, na sezon jesień/zima 2020 dołączył do niej m.in. model WildCross (obok niego pojawia się również Alphacross GTX i Supercross Blast GTX).

W ubiegłym roku znaczącej zmiany doczekał się jej podstawowy model – Speedcross. Choć na rynku dostępny jest od 2006 r., to była to dopiero 5. aktualizacja. Projektantom ciężko było zmieniać, coś co służy i jest doceniane od lat.

Jak przyznaje marka – „Celem rozszerzenia asortymentu „Cross” jest oferowanie butów, które dostarczają esencję DNA Speedcross szerszej gamie biegaczy w różnych cenach. Wszyscy biegacze szukają wyzwań, przygód i emocji, ale w różnych miejscach i z różną częstotliwością. Są to zarówno doświadczeni biegacze, którzy chcą najbardziej technicznego obuwia, jak i początkujący biegacze, którzy biegają raz lub dwa razy w tygodniu w parkach miejskich i chcą butów technicznych o silnym wpływie estetycznym, które często pasują też do ubioru”.

Wildcross stworzono z myślą o osobach, które są zmotywowane do podejmowania nowych wyzwań. Które stawiają sobie cele, nie tylko w oficjalnych zawodach, są trochę buntownikami. Wybierają niekoniecznie mocno wydeptane szlaki. Potrzebują butów, które sprostają najtrudniejszym, błotnistym warunkom, ale jednocześnie nie będą stawiać oporu prędkościowego, jak m.in. Salomon Speedcross.

Nie znaczy to, że i ten model się nie sprawdzi. W końcu w 2. edycji kultowego już Speedcrossa, Kilian Jornet z czasem 20:56:59 zwyciężył prestiżowy bieg UTMB w 2008 r. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Rosnąca popularność biegów trailowych i rozwój technologii przyczyniły się do powstania całej gamy produktów, również ukierunkowanej na poprawę wydajności w terenie. I tu jest jedna z głównych różnić między Wildcross a Speedcross. 

WildCross ma niższy profil, w połączeniu z gwarancją przyczepności i pewnym trzymaniem stopy, pozwala skupić się na prędkości w trakcie przemierzania ścieżek (choć to wciąż model treningowy). Drop wynosi 8 mm (przy 10 mm w Speedcross). Wysokości podeszwy to 25-17 mm (pięta-palce), w Speedcross 5 to odpowiednio 30-20 mm. To przekłada się na o 30g niższą wagę na korzyść Wildcrossa.

Amortyzacja oparta jest o piankę Energy Cell, będącą wysokiej jakości, miękką wersją pianki EVA. W modelu Speedcross znajdziemy wersję pianki z „plusem” (Energy Cell +), która jest połączeniem materiałów, nie tylko stawiających na pochłanianie wstrząsów podczas biegu, ale charakteryzują się również większym parametrem odbicia. Tym samym amortyzacja Wildcross jest niższa, ale z uwagi na przeznaczenie — przełajowy teren, odgrywa ona znacznie mniej istotną rolę.

Bieżnik wykonany został w znanej, choćby z już wielokrotnie przytaczanego modelu Speedcross, technologii Contagrip TA, stworzonej z myślą o przyczepności na miękkiej, luźnej nawierzchni. Pozostały szerokie odstępy między wypustkami, które zapewniają łatwe oczyszczanie z błota, ale ich geometria i układ zostały zmieniony (zapewniając przyczepność również podczas przyspieszeń). Contagrip to podeszwa rozwijana we współpracy z czołowymi sportowcami już od 1994 r.

W cholewce znajdziemy charakterystyczny system Salomona – Sensifit. Dodatkowo dodano do niego hydrofobową siateczkę TPU. Pozwala ona lepsze, indywidualne dopasowanie, zapewniając jednoczesną ochronę, nie jest w pełni zszyta z cholewką. Wildcross ma również poszerzony przód. To coś, co może pocieszyć biegaczy z szerszą stopą, dla których tradycyjna wersja Speedcrossa była za wąska.

Zamiast tradycyjnych sznurowadeł i tu znajdziemy system wiązania Quicklace wraz z kieszonką.

Który dla kogo?

Salomon Speedcross to od lat niezawodny towarzysz biegów i wędrówek leśnych czy górskich. Wildcross to jego odpowiednik, ale dla osób szukających niższego profilu buta, więcej przestrzeni w palcach i nieco większej stabilności podczas szybszych jednostek. Wildcross czerpie wiedzę nie tylko z DNA Speedcrossa, ale i z serii S/Lab stworzonej dla wymagających biegaczy ze światowej czołówki czy też ambitnych amatorów. 

  Wildcross Speedcross
Waga 290 g 320 g
Drop 8 mm 10 mm
Wysokość pięta 25 mm  30
Wysokość palce 17 mm 20
  ENERGYCELL ENERGYCELL +
Stabilność 3/5 3/5
Amortyzacja 2/5 4/5
Przewiewność 2/5 2/5
Ochrona 4/5 4/5
Lekkość 3/5 2/5