W tym roku z uwagi na pandemię rywalizacja o medale Mistrzostw Polski ruszyła wyjątkowo późno. Biegi trailowe są pierwszymi w których przyznano medale tej rangi na otwartej przestrzeni. Pierwsze, 11. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie odbyły się 25 lipca w Kościelisku, kolejne już w najbliższy weekend. W sobotę zawodnicy rywalizować będą w ramach 6. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie, a w niedzielę – 22. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich.

Nie da się ukryć, że zainteresowanie sobotnią walką o medale mistrzostw Polski w ramach IX. edycji biegu Chudy Wawrzyniec na dystansie ponad 80 km jest znikome. Zgłosiły się tylko 4 zawodniczki i 10 zawodników.

O tytuł mistrzyni powalczą: Dominika Stelmach, Edyta Lewandowska, Paulina Tracz i Ewa Majer. Trzy z nich mają już na koncie mistrzowskie tytuły. Dominika triumfowała w 2016 r. Ewa w 2015 r., a Edyta Lewandowska w 2017 r. Paulina jeszcze nie ma w dorobku złotego medalu, w ubiegłym roku wywalczyła srebro.

Dominika i Paulina rywalizowały również we wspomnianym Kościelisku. Tam w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego – Tatra Sky Marathon (42 km +3500 m/-3500 m) zajęły odpowiednio 3 i 4 miejsce.

Mistrzowski tytuł zdobyła Mirosława Witowska, a srebro –  Martyna Kantor. Oficjalnie w mistrzostwach sklasyfikowano tylko 8 zawodniczek. Panów – jeszcze mniej, bo tylko 6. Pewnie triumfował Bartosz Przedwojewski, przed Bartoszem Misiak i Kamilem Leśniakiem.

W Chudym z czołowej trójki wystartuje tylko Kamil. Jak napisał na swoim FB: „Ledwie pozbierałem się po ostatnim starcie w Tatrach a już wypada myśleć o wydarzeniu w Beskidzie Żywieckim. Tak też robię: Będą to 6. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Na listach startowych jest kilka nazwisk, które będą walczyć o tytuł Mistrza Polski. Liczę iż też powalczę. Zdrowie i nastawienie coraz lepsze, więc… wracam na trasę 80km + z którą mam sporo różnych perturbacji i przygód. Od ściągania trasy, hipotermii, najgorszego wyniku ITRA po DNF!”

Poza Kamilem na liście widnieją: Damian Kozioł, Tomasz Kobos, Rafał Kot, Jarosław Widuch, Sebastian Sikora, Bartosz Gorczyca, Piotr Szumliński, Robert Faron i Wojciech Winert. Z listy zawodników tylko Bartek Gorczyca i Robert Faron mają na koncie mistrzowskie medale w biegach górskich. Bartek w ubiegłym roku zdobył złoty medal, pokonując m.in. Marcina Świerca. Przed tygodniem ustanowił nowy rekord trasy Gorce Ultra-Trail – 9:50:51.

Intensywny ostatni okres startowy ma za sobą zwłaszcza Rafał Kot. W połowie lipca wystartował w Biegu 7 Szczytów na dystansie ok. 240 km, pewnie zwyciężając. Tydzień później był 2. na dystansie 60 km w Duchu Pogórza.

Lista startowa

22. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich

Lista niedzielnych zmagań jest nieco dłuższa. W 22. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Alpejskich zdecydowało się wystartować 16. zawodniczek i 31. zawodników.

Styl alpejski charakteryzuje się „wspinaczką” od podnóża góry na szczyt, niektórzy mówią na nie po prostu mistrzostwa w biegu pod górę. Tegoroczne zmagania odbędą się w ramach 11. Biegu na Wielką Sowę. Do pokonania będzie 9,6km (+600/-60m).

Wśród pań o medale powalczą m.in. ubiegłoroczna, niespodziewana triumfatorka Zuzanna Mokros, srebrna medalistka Anna Ficner oraz Martyna Kantor, Anna Celińska, Dominika Wiśniewska, Karolina Obstój, Ola Bazułka, Monika Węgrzyn. Na liście widnieje również Dominika Stelmach, która swój start uzależnia od sobotnich zmagań.

Martyna Kantor wydaje się być jedną z głównych faworytek do zwycięstwa. W czasie braku zawodów realizowała z powodzeniem swój projekt #PBRace. Wybrała sobie trasy 4 biegów na których rywalizowała sama ze sobą o jak najlepszy wynik. W połowie lipca wystartowała w Dolnośląskim Festiwalu Biegowym, gdzie wystartowała na dystansie Golden Mountains Trail (33 km/+1500 m). Martyna zwyciężyła, a tym samym otrzymała „złoty bilet” – bezpośredni awans na Golden Trail Championschip na Azorach – najważniejszych zawodach biegów górskich na świecie rozgrywanych w tym roku. Do listy dorzuciła, wspomniany na początku srebrny medal Biegu Górskim na Długim Dystansie.

Nie można jednak zapominać, że to Anna Celińska i Dominika Wiśniewska na koncie mają najwięcej medali Mistrzostw Polski. 

Wśród panów powracają –  ubiegłoroczny złoty i brązowy medalista – Sylwester Lepiarz i Michał Biały. Wystartuje również m.in. Piotr Łobodziński, specjalista w biegu po schodach, srebrny medalista w biegach alpejskich z 2017 r. 

Pełna lista startowa