Na taki weekend długo czekaliśmy w tym roku. Czołowi ultrasi w Pabianicach w ramach ABM Jędraszek UltraPark Weekend, walczyli o medale 13. PZLA Mistrzostw Polski w Biegu 24h oraz 12. PZLA Mistrzostw Polski w Biegu na 100 km I choć zmagania odbywały się w cieniu również weekendowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce we Włocławku, do tego przy niewielkiej frekwencji i braku kibiców (z uwagi na wymogi sanitarne), to padły nowe rekordy Polski i Europy. 

Rekord Gosi Pazdy-Pozorskiej

24h zmagania wystartowały w sobotę o 7:00. Ostatecznie sklasyfikowano 10 zawodniczek i 21 zawodników. Sporą niespodziankę sprawiła Małgorzata Pazda-Pozorska, która wynikiem  260,607990 km poprawiła nieoficjalny rekord Polski i Europy. Ten od 2017 r. należał do Patrycji Bereznowskiej, która w 2017 r. w Belfaście podczas Mistrzostw Świata pokonała dystans 259 991 km. Gosia już wielokrotnie pokazywała swoją wytrzymałość i waleczność, ale niespełna na 2-tygodnie przed startem borykała się z kontuzją.

Wypoczynek okazał się być skuteczny. Rezultat tegorocznej Mistrzyni to również 3 wynik na świecie. Nieoficjalny rekord należy do Camille Herron – 270,116 km z 2019 r. (Camille zapisała się w również w historii butów do biegania, to ona ustanowiła pierwszy rekord świata w modelu Nike Vaporfly, na dystansie 100 mil). Gosia nie dała szans również panom, wygrywając konkurencję również OPEN! Przez 24h zawodnicy w Pabianicach pokonywali pętlę o długości 1722,99 m. Gosia pokonała 151 okrążeń.

Gosia podsumowała bieg na swoim Fanpage’u:

Nareszcie, bo za trzecim (24h Timisoara, 24hAlbi i teraz 24hPabianice) razem nauczyłam się biegać ten dystans, i załapałam jak to ultra nie lubi być szarpane. Realizowałam swoje założenia, starając się biec równo cały czas. Wiadomo, że na początku niesie adrenalina tłumu, mnie też ponosi, jednak szybko przypomniał mi się tekst z jakiegoś poradnika biegów długodystansowych – ” kiedy czujesz, że biegniesz zbyt wolno, zwolnij jeszcze bardziej”.

Przez ostatni pobyt na zwolnieniu lekarskim miałam dużo czasu na poczytanie książek, pogrzebanie w internecie o biegach 24h, na takie też mentalne przygotowanie.
Awaria stopy może nie była więc przypadkowa. Wszystko się dzieje po coś. Tak sobie to tłumaczę dzisiaj. Na biegu byłam wypoczęta, kolano, które oberwało na zakrętach na biegu 12h w Rudzie (gdzie również poprawiłam rekord Polski na 143,491km) przez odciążanie kulami też poszło w niepamięć, bo to ta sama prawa nóżka. Jakoś te puzzle ułożone z góry zaczynam łączyć, że może właśnie tak miało być.

Skóra zdążyła się zagoić, a ja na starcie stanęłam pełna głodu biegowego.
Niestety padał deszcz od początku, z przerwą w dzień na duchotę, a od 2.30 w nocy do mety 7ej rano lało totalnie razem z burzą. Pogoda Nas nie rozpieściła, wręcz weryfikowała uczestników. Mi też ta rana się otworzyła przez tyle godzin taplania się w wodzie. Na szczęście stało się to dopiero w drugiej połowie biegu, postanowiłam wtedy wziąć ketonal, zacisnąć zęby i kręcić zawzięcie okrążenia biegnąc po swoje.

Ja naprawdę walczyłam całym sercem, gdy Mąż i Trener-Paweł Grzonka =czyli mój Najwspanialszy Support (Dziękuję Wam!!!) powiedzieli, że jak utrzymam to tempo to jestem w stanie poprawić rekord Polski, Europy, zrobić 3ci wynik na świecie. To Oni tak bardzo mnie zmotywowali, no i Kibice, Biegacze którzy wykrzesywali we mnie pokłady energii w tych strugach deszczu, ciężkich ubraniach które miałam wrażenie że już ważą tone. Udało się wykręcić wynik, pokonując Wszystkich, nawet Panów w tym ferworze pełnej mobilizacji, tej gonitwy za wynikiem.

Drugie miejsce zajęła Patrycja Bereznowska, która przebiegła o 11 okrążeń mniej – 241,218 km. Patrycja to również 5-krotna Mistrzyni w tej konkurencji z lat 2014-2018. Brąz odebrała złota medalistka sprzed roku, Aneta Rajda. – 233,6117 km. To jednocześnie jej nowy rekord życiowy.

Patrycja miała aspirację na walkę o rekord świata, po biegu na swoim Fanpage’u wspomniała:

„Plan z założenia był bardzo ambitny… zmotywowana, ruszyłam z tempem na rekord świata !!
Pierwsze 12h założyliśmy cel na 138km a cały bieg na 274km!!!

Czułam się mocno, pewnie, a moje zaplecze chodziło jak maszyna. Z czasem przesuwalam się w rankingu do 4 m-ca, do momentu, aż poczułam ból w stopach.
Na moich palcach pojawiły się ogromne, bolesne pęcherze, które sukcesywnie próbowaliśmy przekłówać i opatrywać… mokra trasa jednak nie ułatwiała sprawy.

Kolejnym słabym punktem okazały się moje soczewki kontaktowe… w pewnym momencie przestałam widzieć na jedno oko i wydawało mi się, że mam mgłę przed oczami, dodatkowo po zatrzymaniu nie mogłam ich zdjąć… dzięki czemu przez większość trasy czułam się jak Francis Drake podczas rajdu na Kadyks tyle, że tym razem moim łupem padło jedynie wicemistrzostwo Polski 

Z powodów problemów żołądkowych po 12h wycofała się ze zmagań Aleksandra Niwińska (4-krotna Mistrzyni Polski w biegu 24h z lat 2010-2013), która planowała powalczyć o wynik w okolicach 251 km. 

Wśród panów triumfował Leszek Małyszek (260,027 km), przed Rafałem Kot (255,7725 km) i Andrzejem Mazur (252,0363 km). Cała trójka ustanowiła nowe rekordy życiowe. 

Wyniki

Rekord Dominiki Stelmach

100 km zmagania zaplanowano na 8:00 w niedzielę. Zawodnicy do pokonania mieli 65 okrążeń po 1535,16 m i dobieg od linii startu do mety liczący 214,60 m. W mistrzostwach sklasyfikowano 4 zawodniczki i 8 zawodników.

Wśród pań główną faworytką od początku była Dominika Stelmach. W ostatnim czasie sięgnęła po brązowy medal 11. PZLA Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Długim Dystansie 25 lipca w Kościelisku oraz złoty w 6. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie na początku sierpnia. Dominika nie tylko dołożyła kolejny złoty medal do kolekcji, ale i ustanowiła nowy rekord Polski i Europy. Oficjalny rezultat 7:04:36, jest o ponad 50 min lepszy od wcześniejszego rekordu należącego do Gosi Pazdy-Pozorskiej (7:55:19 z 2019 r.).

Jednocześnie to nowy rekord Europy. Ten od 2004 r. należał do Rosjanki Tatyana Zhyrkova (7:10:32 z Mistrzostw Europy w Winschoten).

Srebro zdobyła Magdalena Ziółek (8:23:30), a brąz Milena Grabska-Grzegorczyk (8:31:07). 

Mistrzem Polski został Dariusz Nożyński – 6:54:17, trzeci zawodnik tegorocznej, wirtualnej edycji Wings for Life na świecie, a także triumfator ubiegłorocznego Wings For Life Floryda.

Srebro wywalczył debiutujący na tym dystansie Kamil Leśniak (06:55:35), Mistrz Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie z początku sierpnia, a brąz Andrzej Piotrowski (07:01:00), ubiegłoroczny Mistrz Polski w biegu 24h. 

Wyniki