„Run Happy” to znane dziś hasło przewodnie marki Brooks, która obecnie skupia się na tworzeniu produktów dla biegaczy. Jej początki sięgają 1914 r., ale oferta biegowa pojawiła się dużo później, wraz ze wzrostem popularności biegania w Stanach Zjednoczonych. Dokładniej po 1972 roku, kiedy to Amerykanin Frank Shorter, wygrał maraton olimpijski (2:10:30), a Amerykanie tłumnie postanowili zacząć biegać. 

Wówczas oferta rozszerzona była o inne produkty i sporty, ale to właśnie ostateczne skupienie się tylko na biegaczach pozwoliło amerykańskiemu przedsiębiorstwu przetrwać ekonomiczny kryzys. Marka Brooks, choć niewiele osób ją z tym kojarzy, wprowadzała na rynek technologie, które szybko stawały się popularne. Należała do nich m.in. doskonale znana dziś pianka EVA, która pojawiła się po raz pierwszy w 1974 r. w modelu Villanova. Od tamtego czasu stały rozwój technologiczny przyczynił się do powstania nowych pianek, a oferta biegowych produktów mocno się rozwinęła.

Do głównych,najbardziej popularnych modeli do biegania po asfalcie marki Brooks możemy zaliczyć: Glycerin, Adrenaline GTS, Ghost i Levitate, które w 2020 r. zyskały aktualizacje.

Brooks Glycerin 18

Gdyby jednym słowem scharakteryzować model Brooks Glycerin, byłoby to – komfort. To model stworzony dla osób szukających bardzo dobrze amortyzowanego buta do biegania po utwardzonych nawierzchniach. Miękkość to jego główna cecha charakterystyczna. To m.in. za nią ceni go również spektakularna zwyciężczyni Maratonu Bostońskiego z 2018 r, Des Linden.

Model Glycerin zadebiutował w 2002 r. i szybko stał się sympatykiem biegaczy. Jego 18. odsłona zyskała kilka zmian, które wydają się być kosmetyczne. Wciąż wykorzystuje podeszwę środkową DNA Loft. Została ona jednak wraz z podeszwą zewnętrzną przeprojektowana. Projektantom zależało na zwiększeniu uczucia miękkości. Udało się to m.in. poprzez zmniejszenie elastycznych rowków na podeszwie zewnętrznej. Jednocześnie marka zaznacza, że ta zmiana nie wpłynęła na płynność przetoczenia stopy od pięty do palców.

DNA Loft zachowuje charakterystykę dobrze już znanej podeszwy środkowej DNA marki Brooks. Zapewnia ona dostosowanie się do indywidualnego kroku, wagi i prędkości biegacza, ale jednocześnie daje bardziej miękkie wrażenie, dzięki unikalnej mieszance z etylenu i octanu winylu (EVA), gumy i powietrza. Guma zwiększa trwałość, zapewniając miękkość przez cały okres użytkowania buta, podczas gdy powietrze zmniejsza wagę materiału.

Miękkość modelu dotyczy nie tylko podeszwy. Znajdziemy tu również wyściełany kołnierz na pięcie, a także język, który zapewnia miękkie dopasowanie. Sama cholewka też uległa zmianie. Wciąż jest tu wykorzystywana podwójna, żakardowa siateczka zapewniająca oddychalność, ale wykorzystano mniej nakładek wykonanych w technologii 3D Fit Print.

Drop: 10 mm
Waga: 300 g (męski)/ 268 g (damski)

Sprawdź Brooks Glycerin w SKLEPBIEGACZA.PL

Brooks Adrenaline GTS 20

Brooks Adrenaline GTS powstał jako odpowiedź na prośby samych biegaczy szukających buta ze średnim poziomem wsparcia, jednocześnie bardziej elastycznego i responsywnego w porównaniu do obecnego wówczas na rynku modelu Addiction. Pierwsza edycja Adrenaline GTS na rynek trafiła w 1999 r. Skrót GTS oznacza „go-to shoe” i miał być głównie wyróżnikiem. Gdy model debiutował, marka już dwóch lat posiadała w ofercie buty o nazwie Adrenaline.

Warto zaznaczyć, że wsparcie dla osób z tendencją do nadpronacji nie było nowością. To właśnie marka Brooks zwróciła na ten aspekt uwagę jako pierwsza. Już w 1976 r. wprowadziła na rynek model Vantage. Użyto w nim opatentowaną technologię Varus Wedge, która rozpoczęła dzisiaj dobrze znaną koncepcję butów ze stabilizacją, ograniczających nadmierny ruch do wewnątrz. Było to, jak na tamte czasy, zupełnie nowe podejście.

Pod kątem stabilizacji największą zmianę w Adrenaline GTS przyniosła 19. edycja. W niej wykorzystana została technologia inteligentnego systemu wsparcia – GuideRails. Jej działanie Brooks porównywał do bandy na torze bowlingowym, gdzie stopa to kula. Technologia to wewnętrzna szyna ograniczająca nadmierną rotację, podobnie jak na torze, szyna tak jak banda, działa, tylko gdy jest konieczna. W 20 edycji została ona nieco zaktualizowana.

Poza tym w Brooks Adrenaline GTS 20 zastosowano nową, elastyczną cholewkę wykonaną z wykorzystaniem technologii 3D Fit Print. Pozwoliło to na eliminację części wzmocnień, bez utraty wytrzymałości. Wpłynęło to również na obniżenie wagi buta. Zmieniono również performacje, które w porównaniu do poprzedników, są teraz bardziej jednolite, a dzięki temu poprawiono również oddychalność. Język z wyściółką daje dodatkowy komfort i ochronę.

Więcej: Brooks Adrenaline GTS 20. Historia modelu

Drop: 12 mm
Waga: 300 g (męski)/ 268 g (damski)

Sprawdź Brooks Adrenaline GTS w SKLEPBIEGACZA.PL

Brooks Ghost 13

Brooks Ghost to model skierowany do biegaczy z neutralnym typem stopy. Jest tańszy od wspomnianego już modelu Glycerin, ale plasuje się też niżej w poziomie amortyzacji.

Choć najnowsza odsłona, podobnie jak w przypadku Adrenaline GTS 20, zyskała nieco amortyzacji, DNA Loft rozciąga się teraz od pięty po przodostopie. W odróżnieniu od modelu Glycerin, Ghost nie posiada jednak pełnowymiarowej podeszwy DNA Loft, wykorzystuje mieszankę pianek DNA Loft i BioMoGo (po wewnętrznej stronie), dzięki temu łączy sprężystość oraz miękkość. Stawia na większą równowagę, nie jest tak miękki jak Glycerin.

W swojej historii model nie przychodził wielkich, drastycznych zmian. Marka stara się wprowadzać małe ulepszenia z roku na rok. Zwłaszcza, że nie jest łatwo zmieniać coś, co jest lubiane przez biegaczy.

Ghost narodził się w 2008 roku, kiedy zastąpił inny neutralny model treningowy Brooks Burn. Swoją nazwę – „Duch”, zawdzięcza jednemu z członków zespołu, który był biegaczem, a także byłym rekordzistą uczelnianym na dystansie 10 km. Zadziwiające było jednak to, że wciąż był w świetnej formie, mimo, że nikt ze współpracowników, nie widział go nigdy trenującego. Z czasem zespół odkrył, że ich kolega biegał, nawet setki kilometrów miesięcznie, ale treningi wykonywał po nocach, przemykając z lekkością po ścieżkach niczym duch.

Zastosowana w modelu cholewka Engineered Air Mesh z wykorzystaniem 3D Fit Print, zapewnia oddychalność i dopasowanie. 3D Fit Print, wspominany również przy okazji modelu Glycerin czy Adrenaline GTS, to zaawansowany proces sitodruku, który pozwala zastosować strategiczną rozciągliwość i strukturę materiału, który tym samym lepiej dostosowuje się do stopy.

Drop: 12 mm
Waga: 288 g (męski)/ 258 g (damski)

Sprawdź Brooks Ghost w SKLEPBIEGACZA.PL

Brooks Levitate 4

W odróżnieniu od wymienionych wyżej modeli, Levitate jest częścią linii Energize firmy Brooks, charakteryzującej się wysokim zwrotem energii.

Wykorzystuje inną podeszwę środkową – DNA AMP. W 4. odsłonie Levitate zastosowano jej najnowszą wersję, która jest teraz 20% lżejsza.

DNA AMP to system amortyzacji na bazie poliuretanu (PU), opracowany strategicznie w celu zapewnienia jak największego zwrotu energii. Podstawą DNA AMP jest pianka PU, która naturalnie się rozszerza, zwracając energię, gdy przykłada się do niej siłę. Aby zapewnić wzmocnione wrażenia, Brooks zamknął piankę w powłoce z termoplastycznego poliuretanu (TPU), która jest odporna na poziome rozszerzanie. Prace nad technologią trwały 7 lat. Marka współpracowała wspólnie z BASF.

W 4. edycji zmianie uległa również podeszwa zewnętrzna. Zmieniono charakterystyczny w minionej odsłonie wzór strzały, który obecnie jeszcze bardziej poprawiać szybkie przetoczeniu stopy.

Zaktualizowano również cholewkę, aby zapewnić lżejsze, bardziej miękkie dopasowanie, gwarantując przy tym wysoką oddychalność.

 

Drop: 8 mm
Waga: 286 g (męski) /258 g (damski)

Sprawdź Brooks Levitate w SKLEPBIEGACZA.PL

Zestawienie

  Glycerin 18 Adrenaline GTS 20 Ghost 13 Levitate 4
Waga 300 g (M)

268 g (W)

 300 g (M)

268 g (W)

 288 g (M)

258 g (W)

286 g (M)

258 g (W)

Drop 10 mm  12 mm 12 mm 8 mm
Wysokość pięta 24 mm 24 mm 24 mm 20 mm
Wysokość palce 14 mm 12 mm 12 mm 12mm
Kategoria Cushion Cushion Cushion Energize
Typ stopy  neutralna/

supinująca

 pronacja  neutralna/

supinująca

 neutralna
Cena  679,99 zł 549,99 zł  549,99 zł  649,99 zł