2020 r. miał być rokiem najważniejszych sportowych zmagań. Sportowcy, organizatorzy, wydawało się, byli już niemal na ostatniej prostej czteroletnich przygotowań, gdy zderzyli się ze ścianą jaką postawiła pandemia, zmuszając do przełożenia rywalizacji na kolejny rok.

Marka Asics, Złoty Partner Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020 w kategorii artykułów sportowych, przygotowała nie tylko nową kolekcję odzieży sportowej, ale i m.in. nowe modele butów dla elitarnych sportowców (i nie tylko) – MetaRace i MetaSprint. Oba w specjalnej kolorystyce tzw. „Sunrise Red”, która nawiązuje do wschodzącego słońca, elementu flagi Japonii, która jest symbolem nadziei, pasji i poświęcenia sportowców.

Buty zachowują to, co najlepsze w naszej tradycji – pomagają sportowcom osiągać lepsze wyniki, ale jednocześnie zapewniają im bezpieczeństwo. Innowacja stanowi rdzeń naszej działalności od 1949 roku, kiedy to założyciel marki, Kihachiro Onitsuka uznał, że w trakcie i po II wojnie światowej, to właśnie siła sportu, a co za tym idzie – stawianie sobie wyzwań i pokonywanie własnych słabości, mogą mieć znaczący wpływ na poprawę życia dzieci w rozdartej przez wojnę Japonii – powiedział w komunikacie prasowym Kenichi Harano, dyrektor generalny ASICS Institute of Sport Science.

Metaracer – szybkość na długich dystansach!

MetaRacer to odpowiedź na model Nike Vaporfly. Pierwsze wzmianki o MetaRacer pojawiły się wiosną, gdy równie głośno mówiło się nieuczciwej przewadze modelu Vaporfly. Ten został wzięty pod lupę Worlds Athletics (ostatecznie dopuszczony do startu). Japońska marka nie skopiowała najsłynniejszego modelu. Jego konstrukcję opracowała w oparciu o dostępne w ofercie modele m.in. ASICS Metaride i Glideride. I wciąż w porównaniu z modelem Nike, nawiązuje wyglądem do bardziej tradycyjnego modelu wyścigowego. Jest niższy. Drop wynosi 9 mm przy wysokościach: 15 mm w przodostopiu i 24 mm pod piętą.

Wyróżnia się technologię Guidesole, jedną z największych innowacji w historii japońskiej marki, znaną ze wspomnianych modeli Metaride i Glideride. Jest to widoczna, zakrzywiona podeszwa zewnętrzna. Jak twwierdzi marka, to „zakrzywienie zmniejsza to obciążenie mięśnia łydki nawet o 20%, dzięki czemu biegacz jest bardziej wydajny. Sama geometria została zainspirowana rowerem.

Od początku jej zadaniem jest niejako napędzacie biegaczy do przodu. To m.in. dzięki temu, że środek masy przesunięty został w kierunku tylnej części stopy. Chodziło przede wszystkim o zmniejszenie energii poprzez redukcję odchylenia w stawie skokowym. Największe odchylenie, jak wykazały badania przeprowadzone przez ASICS Institute of Sport Science (ISS) w Kobe, występuje, gdy stopa ląduje na podłożu. Następnie duży kąt występuje w fazie stąpnięcia i odbicia. To zasugerowało inżynierom konieczność przeprojektowania geometrii podeszwy środkowej. Dodatkowo podeszwa zapewniać ma optymalny kąt sprężystości palców na przedzie, aby pomóc w uzyskaniu efektywnego kroku.

Nie brakuje płytki karbonowej!

Błażej Brzeziński w modelu MetaRacer

Oczywiście nie mogło zabraknąć płytki karbonowej, która obecnie staje się charakterystycznym elementem butów startowych. W MetaRacer płytka została osadzona w przedniej części. Płytka ma kształt dwustronnego pazura homara, rozciąga się od śródstopia do palców (mniejsza w śródstopiu, większa w palcach). Sama podeszwa środkowa została oparta o znaną już piankę FlyteFoam, która idealnie współpracuje z płytką. Pianka charakteryzuje się lekkością i sprężystością. Jej powstanie było efektem ponad 3 lat pracy i stworzenia ponad 300 różnych konfiguracji, które przerodziły się w jeden z najbardziej zaawansowanych systemów amortyzacji, jaki kiedykolwiek stworzył ASICS.

Model MetaRacer wykorzystuje również cholewkę Engineered Mesh, która utrzymuje stopy w chłodzie w upalne i wilgotne dni. Jak zaznacza ASICS – „naukowcy marki odkryli, że każdy stopień mniej ciepła w butach do biegania radykalnie poprawia samopoczucie sportowca„.

To wszystko przekłada się na to, że MetaRacer można uznać jak dotąd za najbardziej zaawansowane buty do biegów długodystansowych marki ASICS. Buty będą dostępne w ograniczonych ilościach w wybranych sklepach m.in. w Sklepie Biegacza.