Ostatnie 2 lata to ogromny postęp marki adidas w tworzeniu butów do biegów w terenie. To również wynik współpracy z czołowymi sportowcami jak: Timothy Olson, Tom Evans czy też Holly Page. Zwłaszcza Tom Evans odegrał znaczącą rolę przy kolekcji nazwanej ProtoHype, która zadebiutowała w sierpniu tego roku. Należą do niej m.in. modele Terrex Two Parley i Terrex Two Ultra Parley. Obok nich pojawił się również zaktualizowany Terrex Two i Agravic BOA. Wszystkie zaprojektowane zostały w czarno-żóło-białych kolorach. Ich specyficzne, kamuflażowe wzory zainspirowane zostały legendami ze świata elfów.

Oba Terrex Two Parley na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobne. Można się wręcz zabawić w „znajdź różnicę”. Czym się wyróżniają?

Kolekcja adidas Terrex na rynku zadebiutowała w 2011 r. Jej nazwa to połączenie słów TERRA (ziemia) i EX („ekstremalna”). Jej cechą charakterystyczną jest połączenie technologii i komfortu, które pozwala jeszcze bardziej cieszyć się wolnością i radością, którą dostarcza bieganie w terenie. Występujący przy modelach skrót „TWO” to z kolei –  „Trails Without Obstacles”.

Wspierasz ochronę środowiska

Zarówno Terrex Two jak i Terrex Two Ultra wykorzystują cholewkę nici Parley pozyskiwaną z butelek. Nie jest to nowość, marka stosuje te nici od dawna, wcześniej jednak częściej w modelach asfaltowych. Wszystkim powinno zależeć na ochronie środowiska, a biegacze trailowi to jedna z grup, która jego walory docenia najczęściej.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że zanieczyszczenia oceanów to poważny problem dzisiejszego świata. Słomki, butelki, siatki, których używamy na co dzień, a wydają się nam być nieznaczące, przyczyniają się do poważnego zanieczyszczenia wód oceanów, a i zdarza się wracając do nas w pożywieniu. Większość plastiku w oceanie ulega bowiem rozbiciu na małe kawałki, przez to bywa pożywieniem dla żyjących w wodach ryb.

Marka adidas zwróciła uwagę na ten problem już w kwietniu 2015 r. i wyraziła swoje zaangażowanie w walkę o poprawę stanu środowiska. Nawiązała współpracę z Parley for the Oceans, aby ponownie wykorzystać miliony kilogramów plastiku, które zanieczyszczają oceany. Specjaliści marki znaleźli inteligentny sposób wykorzystania recyklingu dla swoich i planety korzyści.

W pierwszym etapie firma Parley i jej organizacje partnerskie, na obszarach przybrzeżnych takich jak Malediwy, zbierają plastik. Niektóre tworzywa sztuczne można zbierać na plażach, niektóre pływają po powierzchni oceanów, niestety większość opada na dno. Dodatkowo obszary o wysokim stężeniu plastiku ciągle się poruszają, a to sprawia trudność w zbiórce bez szkody dla ryb i innych żyjących w wodach stworzeń.

Lokalny zespół pracujący w terenie Parley Maldives zarządza zbiórką, monitoruje również warunki pracy w łańcuchu dostaw. Zebrane butelki są wysyłane do dostawcy adidasa Parleya na Tajwanie. Butelki PET są oddzielane od produktów wykonanych z HDPE (m.in. nakrętki). Te pierwsze podlegają upcyklingowi, zostają przekształcone w włókna przędzy wykorzystywane w produkcji butów PARLEY OCEAN PLASTIC™. Produkty HDPE, których nie można przekształcić w przędzę, są wysyłane do regularnego recyklingu.

Do produkcji jedne pary Terrex Ultra wykorzystuje się 11 butelek. Cholewka w modelach gwarantuje wsparcie oraz wygodę i lekkość. Ma gładki, przypominający płozę kształt.

Różnica  –  Boost

Zasadnicza różnica między dwoma modelami Terrex Two to podeszwa. „Ultra”, jak i sama nazwa sugeruje, stawia na komfort w terenie podczas długich dystansów. Dlatego zastosowano tu pełnowymiarową podeszwę Boost oraz szerszą podstawę w przodostopiu. Pianka Boost znana jest m.in. z najbardziej komfortowych modeli takich jak Ultraboost.

Terrex TWO Parley konstrukcję ma podobną z wyjątkiem pianki Boost i z założenia przeznaczony jest do mniej technicznego terenu. W przypadku wersji Two Parley podeszwa środkowa wykorzystuje piankę EVA, technologię Lightstrike. Łączy w sobie zwrot energii i stabilności. Jest jedną z najlżejszych pianek TPU na rynku. Jej powstanie to również odpowiedź na sugestie zawodników, którzy zaznaczali, że sama pianka Boost, choć się sprawdza, to jest za miękka.

Z tego też powodu Terrex Two jest lżejsze o 20 g od Terrex Two Ultra. Niezmieniony jest za to drop i w obu przypadkach wynosi 6 mm, ale wysokości podeszwy są minimalnie różne. Dla Terrex Two Parley jest to 30 do 24 mm, a Terrex Two Ultra Parley – 29 do 23 mm.


Podeszwa zewnętrzna – to co sprawdzone

W obu modelach podeszwa zewnętrzna wykorzystuje sprawdzoną i cenioną gumę Continental™, która odpowiada za przyczepność na suchych i mokrych nawierzchniach. Jak podkreśla marka – zapewnia o 32% lepszą przyczepność niż inne gumowe materiały stosowane w podeszwach. Bieżnik ma głębokość 3,5 mm. 

Terrex Two Parley Terrex Two Ultra Parley
Waga 300 g (M)

260 g (K)

320 g (M)

280 g (K)

Drop 6 mm 6 mm
Wysokość pięta 30 mm 29 mm
Wysokość palce 24 mm 23 mm
Podeszwa Evo
Lighstrike
Boost
Przeznaczenie trawiasta, 
żwirowa nawierzchnia
trawiasta, 
żwirowa nawierzchnia
Cena 649,99 zł 749,99 zł