W obserwowanym od lat wyścigu biegowych technologii marki prezentują, czasem wydawałoby się coraz bardziej szalone pomysły, które sprawić mają, by biegacze mogli pokonywać kolejne kilometry efektywniej, szybciej i z większym komfortem. Można jednak śmiało powiedzieć, że były i takie marki, które dotąd w rozwoju swoich technologii były bardziej zachowawcze. Należała do nich marka Mizuno. Miała swoją znaczącą technologię – płytkę Wave. Cenią ją zwłaszcza miłośnicy nieco twardszych butów.

Technologia ta pojawiła się już w 1997 r. w pierwszej edycji modelu Wave Rider. Sama marka uznawała, że nie wszyscy biegacze szukają coraz większej amortyzacji w swoich butach do biegania. W kolejnych latach, słuchając opinii użytkowników nieco poprawiła ten aspekt, dostosowując buty do osób, które szukają również nieco bardziej miękkich rozwiązań na rynku. Wciąż jednak starała się dostarczać najlepszy kompromis między miękkością a stabilnością.

Marka od zawsze uważała, że nadmierna amortyzacja może spowodować utratę efektywności energetycznej podczas biegu, z kolei zbyt duża stabilność prowadziłaby do ograniczeń. Płytka w poszczególnych modelach też przybierała różne formy w zależności od przeznaczenia. Stała się cechą charakterystyczną marki. Występowała najczęściej z kombinacją pianek U4iC oraz U4iCX.

Mizuno Enerzy – but koncepcyjny

Mówiło się o tym, że rok 2020 miał przynieść nowości. Nikt jednak nie spodziewał się wielkich zmian. Tymczasem japoński producent zaprezentował najnowszą technologię – Mizuno Enerzy, która pojawiła się po raz pierwszy przy modelu Mizuno Enerzy. Ten nie przypomina tego z czym dotąd kojarzy się marka z kraju kwitnącej wiśni, choć podobieństw na rynku można by szukać. Żartobliwie mówi się – podeszwa niczym zrobiona z gum balonowych. Jej struktura jest jednak znacznie bardziej zaawansowana. 

Już jest pewne, że technologia zostanie wdrożona w inne cenione modele marki. Pierwszymi będą Mizuno Wave Rider 24 oraz Mizuno Wave Sky 4. Będzie także obecna w nowych modelach linii jesienno-zimowej Rider Neo i Sky Neo o której póki co niewiele wiadomo. 

Mizuno Enerzy. Co to?

Jak zaznacza marka – „MIZUNO Enerzy to oryginalny materiał stworzony przez Mizuno, który zapewnia najwyższy zwrot energii i miękkości w branży sportowej. Został opracowany z myślą o zwiększeniu wydajności, zapewniając jednocześnie jak największy komfort.

Marka Mizuno funkcjonuje od 1906 roku. Zaczęło się od sklepu, który założyli Rihachi Mizuno i jego młodszy brat Rizo. Rozwijając się i znając potrzeby sportowców, z biegiem lat rozwinęli się o kolejne dyscypliny i własną fabrykę. Pierwsze biegowe buty pojawiły się w 1928 r. To wówczas rozpoczęli produkcję kolców do biegania, głównie z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie.

W 1938 r. utworzono Dział Badań i Rozwoju, który skupił się na szukaniu rozwiązań, które wpłyną na poprawę wyników osiąganych przez sportowców poprzez szeroko zakrojone pomiary i analizy innowacyjnych materiałów w połączeniu z ruchem sportowców, jak i wymaganiami każdego sportu. Prace koncentrują się wokół głównych tematów: zwiększenie potencjału ludzkiego, indywidualizacji (personalizacja do poszczególnych osób).

Mając dogłębną analizę możliwości sportowców, Mizuno skoncentrowało się na badaniach i rozwoju w kierunku materiałów, które zwiększają odbicie, ucząc się z rozległej wiedzy z wielu dyscyplin sportowych, takich jak golf i baseball.

Dzięki ponad dwuletnim ideom i testom wysiłki badawczo-rozwojowe pozwoliły na powstanie unikalnego materiału – MIZUNO Enerzy. Przy tym można zaznaczyć, że powstały dwa typy tego materiały: Mizuno Enerzy Core oraz Mizuno Enerzy. 

Są bardziej miękkie i pozwalają na większy zwrot energii niż stosowana znana technologia marki mizuno – U4ic, która zadebiutowała w 2013 r.  Nie była to pianka, która dawałaby efekt biegania po chmurach, ale zarazem był to mały krok w poprawie miękkości. Zastąpiła wcześniejszą twardą piankę AP +. Wszystko wskazuje na to, że teraz poprawa miękkości jest bardziej znacząca. 

Mizuno Enerzy Core

  • 117% miękkości U4ic 
  • 115% zwrot energii U4ic

Mizuno Enerzy Core to najbardziej miękki i sprężysty materiał marki, ale nie jest niezależnym materiałem, może być umieszczany tylko wewnątrz. 

Mizuno Enerzy

  • 393 % miękkości U4ic
  • 156 % zwrot energii U4ic

Podeszwa środkowa z pianki Mizuno Enerzy zapewnia doskonałą miękkość i odbicie oraz może być stosowana w szerokim zakresie.

To właśnie piankę Mizuno Enerzy zobaczymy m.in. we wspomnianym już modelu Wave Rider 24. Będzie to jeden ze zmienionych elementów. Jak wskazują pierwsze doniesienia, Wave Rider 24 pozostaje wierny pod względem wyglądu poprzednim edycjom modelu, ale jednocześnie przechodzi spore aktualizacje.