Golden Trail Series oficjalnie ogłosił i doprecyzował nowy format zawodów dopasowany do sytuacji i warunków w jakich przyszło nam funkcjonować w czasach pandemii. Najważniejsze informacje są takie, że Wielki Finał odbędzie się na Azorach na przełomie października i listopada. Rewelacyjną informacją jest fakt, że o występ w finale będzie można powalczyć także na zawodach w Polsce.

Fot. Jacek Deneka UltraLovers

Polska kwalifikacja do Golden Trail Championship na Azorach odbędzie się na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail na dystansie 33 km/+1500. Bieg odbędzie się 17 lipca w Lądku-Zdroju. Kwalifikacje będą miały miejsce w 20 krajach na 5 kontynentach, a polska odsłona eliminacji do Wielkiego Finału będzie pierwszą kwalifikacją rozgrywaną na świecie i zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w formie normalnej czyli bezpośredniej rywalizacji.

Golden Trail World Series (GTWS) to najbardziej prestiżowy cykl zawodów w biegach górskich na świecie w którym rywalizują najlepsi biegacze. Ze względu na obecną, ogólnoświatową sytuację spowodowaną pandemią, zawody sportowe na świecie zostały zmuszone do dostosowania się do nowej sytuacji. Kilka biegów w cyklu GTWS jak i w edycjach narodowych (Golden Trail National Series) zostało przełożonych lub odwołanych.

Z tego powodu stworzono zmieniony format GTWS z nadzieją, że najlepsi biegacze świata będą mogli spotkać się na przełomie października i listopada. Oczywiście organizatorzy są w pełni świadomi, że sytuacja z pandemią może wymusić anulowanie tego nowego formatu, ale wszyscy wierzymy, że jednak do zawodów dojdzie.

Nowy plan przewiduje spotkanie najlepszych biegaczy na świecie podczas jednej czterodniowej rywalizacji na przełomie października i listopada na Azorach.

Mistrzostwa Świata Golden Trail zostaną zorganizowane przez Azores Trail Run i odbędą się na wyspach Faial i Pico na Azorach w dniach 29 października 2020 r. – 1 listopada 2020 r.

Będzie to 4-dniowy wyścig etapowy:
ETAP 1 – 26 km/+1069
ETAP 2 – 32 km/+1343
ETAP 3 – 32 km/+ 2363
ETAP 4 – 36 km/+1453

Pod koniec czterodniowych zawodów zostanie ustalony ogólny ranking, a Mistrzami Świata Golden Trail będą zawodnicy o najniższym skumulowanym czasie na wszystkich etapach.

Nagradzane będą również oddzielne etapy, a zawodnicy będą też rywalizować według specjalizacji: najlepszy “wspinacz” (podbiegający), najlepszy zbiegający czy najlepszy sprinter (na pierwszych 2 km od startu).

Również w tych specjalizacjach powstanie klasyfikacja generalna po 4 etapach. I tak będziemy wyłaniać:
– GT Climber Champion: skumulowany czas wszystkich podjazdów pod górę
– GT Downhiller Champion: skumulowany czas zjazdów na wszystkich etapach
– GT Sprinter : skumulowany czas wszystkich etapów na pierwszych 2 km

ZŁOTE WYŚCIGI, ZŁOTE SEGMENTY, ZŁOTE BILETY

Biegi kwalifikujące do finału na Azorach odbędą się w 20 krajach na 27 trasach. Do wygrania jest 76 złotych biletów podzielonych na różne wybrane trasy lub segmenty. W jednym przypadku będzie można też uzyskać kwalifikację w ramach Golden Trail National Series we Francj. Jest to jedyny cykl narodowych serii, który nie został odwołany.

Złoty segment (GS) to pętla czasowa aplikacji z cyfrowym rankingiem. Złote segmenty będą otwarte od 1 lipca do 1 października. W tym czasie zawodnicy mogą samodzielnie rywalizować po trasach, a najlepsi zawodnicy pojadą na Azory ().

Złoty bilet (Gtk) to bilet, który zapewnia biegaczowi: bezpłatny numer startowy wyścigu, loty, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu określonym przez organizatora wyścigu – Azores Faial Garden Resort, Całość wydarzenia będzie trwała 8 dni. Złotego biletu nie można nikomu przekazać i może go wykorzystać tylko biegacz, który go wygrał. Biegacz może wygrać tylko jeden złoty bilet.

Liczba złotych biletów na wyścig / segment została ustalona w zależności od kraju, w którym ma miejsce. Polsce przypadły dwa bilety, które zgarną zwycięzczyni I zwycięzca biegu.
Złota przepustka (GP) to złoty bilet przyznawany bezpośrednio niektórym biegaczom: TOP 11 edycji GTWS za poprzedni rok 2019 oraz biegaczom, którzy wygrali w poprzednim roku edycje narodowe. To własnie Ci biegacze pojadą na Azory bez konieczności kwalifikacji .

W tym gronie mamy jedynego Polaka – Bartłomieja Przedwojewskiego reprezentującego team Salomona.

W rywalizacji może wziąć udział także każdy biegacz we własnym. Listę tras I segmentów, a także informację jak zapisać się na bieg finałowy indywidualnie znajdziecie na stronie: goldentrailseries.com/gtwc-rules/

Wielki Finał na Azorach to także wielkie pieniądze. Pula nagród wynosi 100 000 €  I tak:
Mistrz Świata Golden Trail otrzyma 6500 €.
Miejsca od 2 do 5: 5000 €,
Miejsca 6-10: 2500 €.

10 najlepszych mężczyzn I kobiet otrzyma swoje złote bilety na GTWS 2021. Oczywiście nagradzane będą również poszczegolne etapy I wspomniane kategorie.
Poniżej prezentujemy TOP 11 GTWS 2019, którzy uzyskali złote bilety

Kobiety

 • JUDITH WYDER
 • SILVIA RAMPAZZO
 • RUTH CROFT
 • ELI-ANNE DVERGSDAL
 • MEG MACKENZIE
 • MAUDE MATHYS
 • YNGVILD KASPERSEN
 • ELISA DESCO
 • AMANDINE FERRATO
 • HOLLY PAGE
 • FANNY BORGSTROM

Mężczyźni

 • KILIAN JORNET
 • DAVIDE MAGNINI
 • STIAN ANGERMUND-VIK
 • THIBAUT BARONIAN
 • NADIR MAGUET
 • ARITZ EGEA
 • SAGE CANADAY
 • MARC LAUENSTEIN
 • BARTŁOMIEJ PRZEDWOJEWSKI
 • REMI BONNET
 • ALEXIS SEVENNEC
 • ZWYCIĘZCY GTNS 2019

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu pierwszy bieg eliminacyjny GTS Champ odbędzie się w Polsce i wszystko wskazuje na to, że będzie to jeden z najlepiej obsadzonych biegów ostatnich lat w naszym kraju. Szczegóły wkrótce. Bądźcie czujni

Foto Jacek Deneka, materiały organizatora
tekst: salomonrunning.pl

salomon-sense-ride-3_Baner-PB-750x300