O odzieży X-Bionic często mówi się, że to odzież jutra, a o jej założycielu Dr Bodo Lambertz – wizjoner, bo jak żadna dostępna odzież sportowa na rynku skupia się na najnowszych technologiach, którymi jest po prostu naszpikowana. Sam Profesor od zawsze uważał, że ​​odzież sportowa powinna być: „innowacyjna, wydajna i przyszłościowa, jak produkcja samochodów, które przecież są coraz bardziej zaawansowane”. Dzięki temu zaspokaja potrzeby nawet najbardziej wymagających sportowców. 

Nie da się ukryć i cena jest jedną z najwyższych na rynku, może być wręcz zniechęcająca, w końcu w tym przedziale możemy już poszukać butów, ale innowacje swoje kosztują. Odzież, która myśli za Ciebie kiedy ogrzewać a kiedy chłodzić, przyspieszając zachodzące procesy w organizmie? Okazuje się, że to możliwe.

Oczywiście, odzież, jak i buty nie pobiegną za nas. Nie wykonają najcięższego treningu, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że technologia ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, a dobra odzież biegowa – sprawi, że trening będzie przyjemniejszy i efektywniejszy, zapomnimy o dyskomforcie czy podrażnieniach. 

Sama marka X-Bionic w tym roku już 12. raz z rzędu zyskała tytuły: „Najlepsza marka roku” i „Najbardziej innowacyjna marka roku”. Doceniane zostały również oferowane przez nią koszulki. Znajdziemy wśród nich m.in. trzy modele: X-Bionic the Trick  X-Bionic Invent 4.0 Run Speed i X-Bionic Energizer 4.0. 4.0, bo odzież została wyprodukowana przy użyciu technologii Retina® o ultrawysokiej rozdzielczości.

Pot odgrywa ważną rolę

Sama nazwa marki pochodzi od źródła inspiracji „bionics” – bioniki, dziedziny nauki, która stara się dowiedzieć jak zbudowana jest i jak działa natura, próbując przenieść te rozwiązania na technologię. Dzięki zespołowi biologów, lekarzy, inżynierów, naukowców zajmujących się bioniką i doświadczonych sportowców.

Powstanie odzieży zaczęło się od pytań: „czy ludzkie ciało wytwarza pot bez powodu? Czy naprawdę jest sens robić wszystko, by jak najszybciej odsuwać pot od ciała?

Wysokie temperatury nie są sprzymierzeńcami sportowców. W takich okolicznościach dużo łatwiej o przegrzanie organizmu czy udar słoneczny. Nasz organizm stara się utrzymywać temperaturę ciała w dosyć wąskim zakresie temperatur, które umożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Wykorzystuje do tego różne narzędzia: zwiększa ukrwienie skóry, oddaje energię cieplną razem z potem, a w krytycznych momentach wysyła sygnały, że ma już dość. Najbardziej optymalną temperaturą w trakcie wysiłku jest 37 stopni Celsjusza. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią termoregulację podczas biegu, jazdy na rowerze czy innych aktywności.

Jak podkreśla marka, badania naukowe faktycznie pokazują, że nasze ciała zużywają do 97 procent swojej energii do zarządzania ciepłem, gdy wykonujemy jakiś rodzaj aktywności sportowej. Pot chroni ciało przed przegrzaniem dając efekt chłodzenia, a tym samym prowadzi do mniejszych strat energii i wyższej wydajności. To dało początek nowym technologiom, chodziło o stworzenie odzieży, która będzie w stanie oszczędzić energię poprzez chłodzenie ciała kiedy się poci i ogrzewania, gdy jest zimno.

Założyciel marki Profesor Lambertz studiował odzież sportową koncentrując się na temperaturze i wilgotności względne, jak mówił – „Ponieważ pot jest uważany za nieprzyjemny, producenci odzieży starają się jak najszybciej usunąć go z ciała. Wątpię jednak w skuteczność tak szeroko rozpowszechnionego przekonania. Gdyby pocenie się nie przydało, ta funkcja ciała nie ewoluowałaby. Pocenie odgrywa ważną rolę w regulacji temperatury”.

Opatentowane rozwiązania sprawiają, że produkty skonstruowane są nawet dla najbardziej ekstremalnych warunków. Jak dodaje marka, mają pewność, że ich technologie sprawdzą się zarówno dla sportowców biegnących przez Dolinę Śmierci w temperaturze 50 °C  czy też przy niskich temperaturach.

37 °C CCR

Wszystkie koszulki wykorzystują technologię 37 °C CCR (Climate Controlling and Regulation). Jak zaznacza marka – „ludzkie ciało doskonale wie jak szybo i skutecznie przystosować się do wysiłku fizycznego. Starając się utrzymać temperaturę ciała na poziomie 37 ° C, uruchamia niezbędne procesy. Tętno rośnie, zaczynami się pocić. Odzież techniczna, która usuwa pot z ciała, zaburza naturalny efekt chłodzenia. To kosztuje dodatkową energię. Właśnie tego problemowi X ‑ BIONIC® SystemGear skutecznie zapobiega, jednocześnie wspierając ciało w zakresie jego wydajności.”

X-Bionic The Trick 4.0

X-Bionic the Trick wykorzystuje wiedzę z neurofizjologii w celu zwiększenia wydajności. Seria odzieży THE TRICK® była wielokrotnie nagradzana na arenie międzynarodowej za:stopień innowacyjności, wyjątkową jakość projektowania, wybór materiałów, wykonanie, funkcjonalność i ergonomię. Koszula Run TRICK® 4.0 zdobyła nagrodę ISPO Zdrowie i Fitness 2019.

W koszulce zespół specjalistów skupiał się na znalezieniu nowego, lepszego sposobu na termoregulację. W tym celu skupiono się na zaprojektowaniu specjalnej strefy izolacyjnej wzdłuż kręgosłupa, która pobudza mózg do wcześniejszej produkcji potu, jeszcze zanim sportowiec zacznie się przegrzewać. Brzmi abstrakcyjnie? Idealnie sprawdzi się podczas wysokich intensywności np. interwałów.

 

Jak zaznacza marka, przy aktywności sportowej temperatura ciała stale rośnie. Dopiero gdy temperatura osiągnie strefę przegrzania, ciało zaczyna jej przeciwdziałać. Wytwarzanie potu, który chłodzi ciało, obniżając temperaturę, mechanizm ten działa jednak z opóźnieniem. Tym samym trwa dłużej, a rezerwy energii są tracone.

I tu wkracza technologia The Trick, która symuluje wcześniejszą produkcję potu, pozostawiając ciało w optymalnej strefie. Wcześniejsze rozpoczęcie chłodzenia szybko i skutecznie obniża już i tak niższą niż normalnie przy aktywności temperaturę ciała. Sportowcy tym samym chronią swoje rezerwy energii i mogą wywołać wyższą wydajność.

Poza tym nie brakuje nowej generacji systemu 3D Bionic Sphere z technologią ThermoSyphon®, który optymalizuje zarządzanie klimatem skóry dzięki dużym strefom wymiany na piersi i plecach. Charakterystyczne elementy w kształcie litery „Y” wspierają naturalną termodynamikę, poprawiając zarządzanie potem. Nadmiar potu jest pochłaniany i transportowany na zewnątrz w celu odparowania. Pot zmienia się w stanie skupienia z ciekłego na gazowy w kanałach opatentowanej konstrukcji 3D. Nadwyżka wilgotnego i ciepłego powietrza jest kierowana do góry przez prężność pary. Unikalna struktura kanałów ThermoSyphon dodatkowo ułatwia ten proces. Sama technologia ThermoSyphon otrzymała nagrodę ISPO Gold Winner i Plus X Award 2018. 

Pod nimi znajduje się zoptymalizowana wentylacyjna strefa AirComPlex, która we wrażliwych miejscach zapewnia zarówno chłodzenie, jak i ciepło w zależności od warunków.

Specjalne strefy Flex z elastyczną przędzą zapewniają dobre dopasowanie, a dodatkowo mankiety przy rękawach i specjalny pas wraz z wydłużeniem z tyłu utrzymują koszulkę na miejscu. 

Cena detaliczna: 419,99 zł.

X-bionic Invent 4.0 Run Speed

X-Bionic Invent 4.0 Run Speed to koszulka, która sprosta na każdym biegowym polu, szczególnie podczas biegów długodystansowych. Zastosowane technologie mają za zadanie zapewnienie optymalnej kontroli, bez względu na warunki – ochładzać, gdy się pocimy i ogrzewać, gdy zaczynasz odczuwać chłód.

Wersja 4.0 ma zoptymalizowany krój, w porównaniu z poprzednimi edycjami, szczególnie  w okolicach ramion i pasa.

 

Krój koszulki jest przylegający do ciała, ale w żaden sposób nie ogranicza ruchów. Widoczny, nieco inny materiał z przodu i z tyłu, to opatentowany, wielokrotnie nagradzany system – 3D Bionic Sphere®, który zatrzymuje nieprzyjemną wilgoć, chroniąc przed przegrzaniem nawet podczas najbardziej intensywnej jednostki treningowej, a także zapobiega ochłodzeniu podczas fazy odpoczynku czy regeneracji.

Tzw. Sweat Traps w okolicach pach przetwarza nadmiar wilgoci. Jest to istotny element. Ciało ludzkie ma do 3 milionów gruczołów potowych, a pachy mają 300 na centymetr kwadratowy.

Widoczne, nieco ciemniejsze obszary po boku i z tyłu dolnej części koszulki to z kolei tzw. strefa Kidney Ribs. Wykonana została z bardziej gęstej tkaniny, która zapewnia izolację dla miejsc szczególnie wrażliwych jak nerki czy miednica.

Rękawy zakończone są asymetrycznym mankietem, który ogranicza ruchy rękawa, chroniąc przed podrażnieniami.

Cena detaliczna: 389,99 zł. 

X-Bionic Energizer 4.0

X-Bionic Energizer 4.0 to lekka koszulka, najbardziej „podstawowa” z tych trzech, co wcale nie oznacza, że nie znajdziemy tu zaawansowanych technologii. Zapewnia idealne dopasowanie i średni poziom kompresji. Sprawdzi się podczas każdej aktywności.

I tu nie brakuje jednego ze słynnych, podstawowych systemów 3D Bionic Sphere wzbogaconego technologią Thermosyphon o których mowa była już wyżej. Specjalna struktura kanałów zapewnia ochłodę podczas wysokich temperatur i intensywnych treningów oraz ogrzewa, gdy czujemy zimno. Jest to możliwe w wyniku tego, że pot jest niejako pochłaniany przez ciasno umieszczone kanały i transportowany do kolejnych stref o wysokim stopniu parowania.

Poza tym koszulka to interakcja również takich technologii jak: Sweat Traps®, Air-Conditioning Channel®, AirComPlex-Zone na mostku oraz ergonomicznie zoptymalizowany pas Ideo-Waist, który utrzymuje koszulkę na miejscu nawet podczas intensywnej aktywności.

Podobnie jak wszystkie produkty X-BIONIC generacji 4.0, ta koszula jest produkowana przy użyciu technologii Retina® o ultrawysokiej rozdzielczości.

Cena detaliczna: 339,99 zł

Sprawdź produkty X-Bionic w SKLEPBIEGACZA.PL