Ile osób, tyle powodów do biegania. Niesamowitych historii walki z przeciwnościami, zbędnymi kilogramami czy lenistwem. Jedni biegają dla siebie, inni walczą o nowe rekordy, a jeszcze inni traktują bieganie jako okazję do spotkań towarzyskich czy też poznawania nowych miejsc. Nie ma znaczenia cel, każdy jest istotny, jeżeli sprawia nam radość.

Początki zazwyczaj nie są łatwe. Wychodzimy pobiegać za namową, sami z siebie czy też z ciekawości. Szybko przesuwamy kolejne granice, zmienia się nam perspektywa odległości. Kilka kilometrów od domu zamienia się na – „to blisko”. Tracimy na wadze, częściej się uśmiechamy, poznajemy nowych ludzi, a zdarza się wręcz wywracamy życie niemal do góry nogami. 

Pasja nas napędza, pozwala przetrwać trudne momenty. Nie zawsze biega się lekko i przyjemnie, nie zawsze chce się wyjść, zwłaszcza gdy ziąb czy pada. Większość jednak z nas wie, że właśnie wtedy satysfakcja będzie największa. 

Global Running Day

3 czerwca 2020 biegacze mają swoje święto – Global Running Day. To rozwinięcie odbywającego się od 2009 r. w Stanach Zjednoczonych – National Running Day. W 2016 r. Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, ogłosił 1 czerwca 2016 r. Światowym Dniem Biegania w Nowym Jorku. Od tego czasu pierwsza środa czerwca każdego roku należy właśnie do biegaczy.

Jak wspominają organizatorzy wydarzenia na stronie –

Global Running Day to ogólnoświatowe święto biegania, które zachęca wszystkich do poruszania się. Nie ma znaczenia jak szybko biegniesz lub jak daleko – ważne, abyś wziął udział, a to, jak to robisz, zależy od ciebie. Pokonaj okrążenie wokół swojego bloku, zabierz swojego psa na długi spacer…”

Jedno z pierwszych spotkań w 2009 r. było testem pogodowym dla początkujących. Zmaganiom towarzyszył deszcz, ale chętnych do wspólnego biegu w Central Parku nie zabrakło. Grupę poprowadziła m.in. Deena Kastor, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 2004 r. na dystansie maratonu, z życiówką 2:19:36. Chodziło o dobrą zabawę, nie zawody, a ta pozwoliła sprawić, że dla uczestników deszcz stał się niemal niewidoczny.

Szerzyć popularność najprostszej formy aktywności postanowiło wspólnie kilka największych organizacji w USA m.in.: New York Road Runners, Boston Athletic Association, Running USA i USA Track & Field. Początkowo nieformalne święto miało pokazać w jaki sposób bieganie nie tylko poprawia zdrowie, ale i uszczęśliwia, poprawiając relacje społeczne.

Idea szybko zyskała na popularności. To właśnie przyczyniło się do tego, że w kolejnych latach święto przerodziło się w ruch międzynarodowy „Global Running Day”. W 2016 r. ideę zdecydowano się rozszerzyć o akcję „Million Kid Run”, której celem było zachęcenie dzieci do aktywności.

To idealna okazja by świętować na biegowo, ale także, by spróbować swoich sił w biegowej przygodzie (zastanawiasz się jak zacząć? Przeczytaj – „Jak zacząć biegać na wiosnę. Garść praktycznych porad„). Nie ma znaczenia stopień zaawansowania czy tempo, ważne, by wyjść i się poruszać dla siebie i zdrowia. 

Bieganie czym jest dla mnie, co mi dało?

Dla każdego bieganie znaczy co innego. Jego zalet można wymieniać przecież wiele. Zobaczcie czym bieganie jest dla doradców sieci Sklep Biegacza, których na co dzień możecie spotkać w sklepach stacjonarnych w Polsce, ale i nie tylko. Kojarzyć możecie ich również z tras biegowych czy zawodów. To osoby, które połączyły pracę z pasją i chętnie dzielą się swoją wiedzą. Odnajdujecie siebie w tych wypowiedziach?

Bieganie to mój tlen, coś co mnie napędza do działania wyznacza moje cele, to sposób na życie to również nieustanna praca nad samym sobą. To pasja. Bieganie u mnie to taka woda na młyn dzięki której mam więcej energii pomimo niektórych dość mocnych treningów.

Co mi dało bieganie? Po pierwsze zrzucenie kilogramów, po drugie możliwość poznania fantastycznych ludzi oraz pracy z pasją. Dodatkowy rozwój i podróże po świecie.” – Artur Biegowy Wariat Warszawa

Co mi dało bieganie? Usłyszałem jak przemawia do mnie moje ciało, w końcu je zrozumiałem. Zostaliśmy Przyjaciółmi ” – Czarek Wrocław.

Nigdy bym nie przypuszczała, że dobrowolne ,, męczenie się” wejdzie w mój tryb życia. Bieganie jest moją pasją, chwilą dla siebie, a skutkiem ubocznym jest poznawanie ludzi i… bezkarne jedzenie słodyczy 😉 . Pomimo ,,niechcemisie” i różnego poziomu motywacji, nie wyobrażam sobie, żebym mogła na stałe odstawić biegowe buty, niech tak pozostanie.” – Kasia Wrocław

Bieganie jest dla mnie sposobem na zachowanie dobrej kondycji oraz świetnym poprawiaczem nastroju. Dzięki bieganiu nabrałam większej pewności siebie.” – Monika Poznań

Bieganie jest dla mnie sposobem na zdrowie i dobry nastrój Dało mi wolność i poczucie mocy” – Ania Poznań

Bieganie jest dla mnie sposobem na reset głowy od trudów dnia codziennego.” – Karol Poznań

Bieganie jest dla mnie procesem psychofizycznym. Z jednej strony naprzemienne szybkie kroczki, a z drugiej walka samego ze sobą.” – Bartek Poznań

Bieganie jest dla mnie możliwością przewietrzenia głowy, zastanowienia i przemyślenia wielu spraw. Samotne bieganie to rzadka okazja aby na spokojnie móc się wsłuchać w samego siebie i lepiej zrozumieć otaczający świat.” – Maciek Kraków

„Wyzwanie, emocje, zawody, motywacja. Deszcz, wieczór, zmęczenie – a mimo to ubieram buty i idę biegać. Bo wiem, że wrócę szczęśliwy. Bieganie uczy samodyscypliny i szacunku do pracy. Bo bez pracy nie ma kołaczy.” – Dzik z lasu Kraków

Biegam dla podtrzymania formy i relaksu. Bez spiny czy nadmiernych celów. Lubię poprzebierać nogami, troszkę się zmęczyć i odpocząć w ruchu. Bieganie jest prostym sportem, więc nie trzeba zbyt mocno kombinować z przygotowaniami czy sprzętem. Ubieram buty, strój i lecę.” – Biegacza z Prokocimia Kraków

Biegam większą część swojego życia, kiedyś się ścigałem teraz odpoczywam :) ” – Marcin Gdańsk

Biegając udało mi się przetrwać trudne momenty w moim życiu. Dzięki bieganiu poznałem wielu wspaniałych ludzi. Biegając odnajduję wewnętrzny spokój.” – Piotr Gdańsk