Seria Garmin Forerunner to odpowiedź dla tych co szukają funkcjonalnych zegarków, ale niekoniecznie dysponują wysokim budżetem, który jest potrzebny na zaopatrzenie się w zegarki z tej najwyżej półki jak niezwykle zaawansowany Fenix. Zapewniają pomiary wszystkich podstawowych parametrów jak: dystans, tempo, tętno, spalone kalorie itd., a nawet dużo więcej.

To właśnie zresztą seria Forerunner rozpoczęła historię zegarków biegowych. Pierwszy Forerunner 101 marki Garmin wyprodukowany został w 2003 r. Umożliwiał pomiar prędkości, dystansu, tempa i liczby spalonych kalorii. Był mało poręczny, rozmiarów 8,38 x 4,32 x 1,52 cm. Do tego zasilany dwoma bateriami typu AAA. Dziś trudno sobie wyobrazić bieganie z takim wirtualnym trenerem. Nie trzeba nawet próbować. Elektronika to jeden z najszybciej rozwijających się działów. Nie ominęła akcesoriów sportowych.

W przeciągu kolejnych lat oferta marki Garmin poszerzyła się o lżejsze i bardziej poręczne modele z różnymi funkcjonalnościami w zależności od potrzeb. Sama marka bowiem przyznaje – „Nie ma dwóch takich samych biegaczy i to właśnie mieliśmy na uwadze, projektując nasze zegarki. Od prostych zegarków GPS po specjalne urządzenia multisportowe„.

Linia Forerunner została odświeżona w ubiegłym roku i znalazły się w niej m.in. modele Forerunner 45 i 245. Forerunner 45 to następca wersji 35, z kolej 245 zastąpił 235. Oba to były cenione modele. Zresztą na aktualizację czekały długo, odpowiednio 3 i 4 lata.

45 dostępny jest w dwóch wariantach rozmiarowych (45 i 45s), z kolei 245 – w dwóch wariantach funkcjonalnych (245 i 245 Music). Różnic między nimi jest wiele, nie tylko pod kątem ceny. Skupimy się na tych głównych parametrach.

Budowa

Na pierwszy rzut oka zegarki Forerunner 45 i 245 wyglądają dość podobnie. To co już charakterystyczne dla tej serii, mają okrągły wyświetlacz i pięć przycisków – 2 po prawej i 3 po lewej. Przyciski są zresztą opisane wyraźnie: start/stop, góra, dół, wstecz, dzięki czemu nawigacja jest bardzo intuicyjna. Nie mają ekranu dotykowego, jest to celowe. Nie obciąża baterii, a i łatwiej nimi operować w mokrych warunkach.

Zegarki mają kolorowy wyświetlacz czytelny w słońcu. Model 245 ma nieco większą średnicę 30,4 mm o rozdzielczości 240×240 pikseli, z kolei średnica 45 wynosi 26,3 mm o rozdzielczości 208×208 pikseli. Forerunner 245 ma też nieco mocniejszy wyświetlacz, wyposażono go w szkło Corning Gorilla 3 zamiast szkła wzmocnionego chemicznie (które dostępne było w wersji 235 i które znajdziemy w 45).

  Forerunner 45 Forerunner 45S Forerunner 245/ 245 Music
Rozmiar
[mm]
42x42x11,4 39,5×39,5×11,4 42,3×42,3×12,2 
Waga
[g]
32 36 38,5
Dopasowanie Pasuje na nadgarstki o obwodzie w zakresie
129 – 197 mm
Pasuje na nadgarstki o obwodzie w zakresie
124 – 185 mm
Pasuje na nadgarstki o obwodzie w zakresie
127–204 mm
Wyświetlacz Szkło wzmocnione chemicznie Szkło wzmocnione chemicznie Szkło Corning Gorilla 3
Kolorowy wyświetlacz Tak Tak Tak
Rozdzielczość wyświetlacza
[piksele]
208×208 208×208 240×240

Bateria

Dla tych co znają i mieli okazję korzystać z wersji „35”, w „45” nic się nie zmieniło pod kątem wydajności baterii. Wg producenta czas pracy baterii GPS utrzymuje się do 13 godz. O 2 dni krócej, do 7 dni trzyma za to bateria w trybie zegarka.

245 pod tym względem wypada lepiej. Bateria ma tera dłuższy pracy (w trybie GPS bez muzyki) w stosunku do swoich poprzedników. W tym wypadku czas pracy baterii wg producenta wynosi nawet do 7 dni w trybie smartwatcha, lub 6 godzin w trybie GPS z muzyką albo 24 godziny w trybie GPS bez muzyki.

  Forerunner
45/ 45S
Forerunner 245 Forerunner 245 Music
Tryb smartwatch do 7 dni do 7 dni do 7 dni
Tryb GPS do 13 godzin do 24 godzin do 24 godzin
Tryb GPS z muzyką do 6 godzin

Funkcje

Forerunner 45 skupia się na podstawowych funkcjach pomiaru aktywności. Nowością 45 (tej funkcji nie było w wersji 35) jest możliwość obsługi Garmin Coach, który oferuje bezpłatne plany treningowe, dotąd głównie na dystans 5 km, a od zaktualizowanej wersji obejmuje także dystans 10 km i półmaraton. Plany powstały przy współpracy trenerów: Jeffa Gallowaya, Grega McMillana i Amy Parkerson-Mitchell. 

Dla tych co realizują swój plan treningowy, można również tworzyć własne treningi obejmujące cele dla każdego etapu treningu oraz różne dystanse, czasy czy trening w oparciu o spalone kalorie. Bez problemów utworzymy trening interwałowy w oparciu o dystans lub czas. Dodatkowo przy pomocy serwisu Garmin Connect można  tworzyć harmonogramy treningów. Można z wyprzedzeniem planować treningi i przechowywać je w urządzeniu.

245 poza podstawowymi funkcjami monitorowania kondycji, które znajdziemy i w 45, ma pulsoksymetr (znany z wyższych modeli Fenix). Dodany sensor kontroluje poziom saturacji, czyli natlenienia krwi tętniczej. Pozwala tym samym na ocenę aklimatyzacji na wysokościach, wyświetlając dane dotyczące poziomu tlenu we krwi i w przypadku niskich wskaźników informując o nich powiadomieniem.

Posiada również nową funkcję nazwaną Body Battery, która na podstawie analizy zmienności rytmu serca, poziomu stresu i jakości snu określa coś na wzór naszego ogólnego poziomu „baterii organizmu” oznaczanej w zakresie od 0-100, co pozwolić może jeszcze lepiej dostosować trening.

To nie wszystko, 245 oferuje również znacznie więcej w zakresie wskaźników wydajności biegania, funkcji rowerowych iw odróżnieniu od „45”, obsługuje pływanie (mierzy i rejestruje dystans według liczby przebytych długości basenu). Umożliwia również śledzenie treningu siłowego.

W 245 znajdziemy również dodatek przygotowany specjalnie z myślą o kobietach. Jest nią funkcja śledzenia cyklu miesiączkowego, która została dodana do aplikacji Garmin Connect. Kobiety mogą śledzić cykl, rejestrować objawy i otrzymywać wskazówki dotyczące kondycji na podstawie fazy cyklu. Funkcjonalność ta ma pozwolić kobietom przechowywać informację na temat zdrowia w jednym miejscu [tej aktualizacji można się spodziewać i w niższych modelach w najbliższym czasie]. 

Z kolei główna różnica w Forerunner 245 z wersją Music to możliwość słuchania muzyki. Zegarek pomieścić może do 500 utworów i pozwala użytkownikom synchronizować listy odtwarzania z serwisów takich jak Spotify i Deezer lub poprzez przesyłanie dowolnej muzyki z komputera.

  Forerunner
45/ 45S
Forerunner 245 Forerunner 245 Music
System satelitarny GPS, Glonas, Galileo GPS, Glonas, Galileo GPS,  Glonas, Galileo
Łączność Wi-Fi  brak Tak  Tak 
wodoodporność 50 m 50 m 50 m
Kompas  brak tak tak
Barometr brak brak brak
Akcelerometr tak tak tak
Wysokościomierz brak brak brak
Pomiar tętna tak tak tak
Pulsoksymetr  brak tak tak
Czujnik temperatury brak brak brak
 Monitoring snu tak tak tak
Monitoring kroków tak tak tak
Wgrywanie tras brak tak tak
Obsługa trybu Trackback brak tak tak
 Live Track Tak Tak Tak
Bezpieczeństwo Tak Tak Tak
Muzyka  brak brak  do 500 utworów
Trening interwałowy Tak Tak Tak
VO2Max Tak Tak Tak

Wgrywanie tracków

Bieganie po trasie to jedna z funkcjonalności, która szybko zyskała na popularności, zwłaszcza wśród osób szukających nowych, sprawdzonych tras czy też lubiących planować. Tylko w 245 istnieje możliwość przesłania trasy z konta Garmin Connect™ do urządzenia. Dodatkowo na trasie można również rywalizować z wirtualnym partnerem funkcji Virtual Partner. Nie mamy tu jednak map topograficznych (jak w wyższych zegarkach). Podczas nawigacji do celu trasa jest oznaczona na mapie linią. Takich funkcji pozbawiona jest wersja 45.

Oba zegarki mają za to funkcję Live track. Ta opcja umożliwia rodzinie i znajomym śledzenie na bieżąco, zarówno wyścigów, jak i treningów danej osoby. Osobę można zaprosić do śledzenia bieżących danych za pośrednictwem poczty e-mail lub serwisu społecznościowego, umożliwiając jej wyświetlanie strony śledzenia Garmin Connect.

Jest to jednocześnie powiązane z funkcją bezpieczeństwa, czyli tzw. wykrywanie incydentów oraz pomocy. Są to funkcje uzupełniające w przypadku zagrożenia. Wymagają również konfiguracji w aplikacji Garmin Connect w celu dodania kontaktów na które aplikacja wysyła automatyczną wiadomość e-mail lub SMS z danymi użytkownika i pozycją urządzenia (tekstowa lokalizacja GPS oraz adres URL LiveTrack). Nie chodzi w tym przypadku o służby ratunkowe a np. rodzinę. Aplikacja nie nawiąże kontaktów z tą pierwszą grupą. Nawet w przypadku utraty przytomności zegarek jest w stanie wysłać powiadomienie, jeżeli alarm włączył się wykrywając np. nasz upadek, ale pomoc nie jest nam potrzebna, to mamy 30 sekund, aby anulować wysłanie powiadomienia. Równie łatwo możemy wysłać komunikat „wszystko w porządku”. Oczywiście by funkcja ta działała należy mieć włączoną transmisję danych w sparowanym wcześniej telefonie, który  również musimy mieć ze sobą. Zatem to dodatkowa opcja, która będzie działać tylko tam, gdzie telefon ma zasięg.

Który dla kogo?

Garmin Forerunner 245 to zdecydowanie bardziej zaawansowany model w porównaniu z 45. Forerunner 45 nie ma tak wielu funkcji, ale posiada wszystko co niezbędne do monitorowanie podstawowych parametrów treningu, dzięki temu może być dobrą opcją dla osób poszukujących podstawowego zegarka czy też zaczynających biegać. Jego cena detaliczna wynosi 899,99 zł. 

Model 245 jest już z wyższej półki cenowej, jego cena detaliczna to 1549 zł. Sprawdzi się dla osób, które lubią analizować wiele parametrów, ale chcą zaoszczędzić fundusze rezygnując z takich funkcji jak: kolorowe mapy topograficzne czy Garmin Pay (płatność zegarkiem) dostępnych w wyższych modelach. Wersja 245 music to wybór idealny dla osób lubiących biegać z muzyką. 

Sprawdź zegarki Garmin Forerunner w SKLEPBIEGACZA.PL