Marka adidas na początku roku ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu adizero Pro z płytką węglową i lżejszą pianką Lighstrike, znaną wcześniej z modeli koszykarskich. Gdy wielu z zaciekawieniem wyczekuje aż model pojawi się fizycznie na półkach sklepowych, to okazuje się, że to nie jedyna nowość. Niemiecki producent właśnie prezentuje kolejny  z rodziny – model Adizero Adios Pro, który jednocześnie określa jako swój „najszybszy but dystansowym”. 

Adios to model, który od początku powstania na swoim koncie zanotował najwięcej rekordów świata ustanowionych na dystansie maratońskim (obecny rekord 2:01:39 należy do Eliuda Kipchoge /ustanowiony w Nike Vaporfly Elite  2).

Przez lata nie przechodził jednak drastycznych zmian. Sama marka niekoniecznie chciała zmieniać model, który jak mówiła – „działa”. W tym czasie intensywnie pracowała za to konkurencja, odnosząc coraz to większe sukcesy na polu walki o szybkość. I choć w ubiegłym roku, podczas najważniejszych maratonów na świecie (rozgrywanych w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i w Nowym Jorku) adidas wciąż był jedną z dwóch przewijających się marek na nogach najlepszych trójek zawodników, to zdobył zaledwie 5 podium, dla porównania marka Nike – 31. Wręcz coraz częściej Nike był posądzany o technologiczny doping, a jego modele przyczyniły się do wprowadzenia nowych restrykcji związanych z obuwiem przez World Athletics. 

Jednocześnie wielu specjalistów komentowało, że gdy inni działają, marka znana z trzech pasków – śpi z nowościami. Adidas próbował co prawda m.in. z linią Adizero Sub2, ale produkt okazał się być porażką. Czy teraz będzie inaczej?

Jak cała seria Adizero, model dizero Adios Pro powstał przy współpracy z czołowymi sportowcami. Przy tej edycji pracowali m.in. Joyciline Jepkosgei i Rhonex Kipruto, którzy testowali prototypy udzielając informacji zwrotnych. Poprzez nowe technologie starano się odejść od tego co tej pory rozumiano w butach pod kątem sztywności zginania, zwrotu energii, redukcji masy i geometrii. 

Efektem jest stworzenie technologii EnergyRods, którą umieszczono w podeszwie środkowej. Jest to pięć, węglowych elementów, które naśladują kości śródstopia stopy mają pozwolić na optymalizację ekonomiki biegu, a tym samym zmniejszyć wysiłek, pozwalając na dłuższe utrzymanie danej prędkości. 

Materiały prasowe adidas

Jak dodaje marka, dodatkowo – „podeszwa środkowa zawiera również dwie warstwy LightstrikePRO, najlżejszego i najbardziej responsywnego materiału piankowego, zapewniającego maksymalną amortyzację i więcej energii. Pomagając biegaczom utrzymać prędkość podczas wyścigów długodystansowych, gdzie liczy się każda sekunda. Płytą z z włókna węglowego na pięcie,  w połączeniu z EnergyRods zapewnia stabilność stawu skokowego i prawidłowe zachowanie stopy biegacza podczas zginania, zapewniając płynny bieg„.

Materiały prasowe adidas

Głównym założeniem serii Adizero od początku powstania było zminimalizowanie masy każdego produktu, wprowadzając bardzo lekkie materiały oraz innowacyjną konstrukcję.

Model wykorzystuje nową cholewkę Celermesh, która w tym roku coraz częściej przewija się w modelach marki. Nazwa wywodzi się z hiszpańskiego słowa „celeridad”, które oznacza prędkość. Jest to cienka siateczka, która zapewnia zarówno nachalność, jak i dobrze blokuje stopę. 

Model we wrześniu dostępny będzie w sieci SKLEPBIEGACZA.PL