Marka Under Armour, która swoją działalność rozpoczęła ponad 20 lat temu od stworzenia pierwszej technicznej koszulki dla sportowców, coraz bardziej skupia się na projektowaniu butów do biegania. Szpikując je technologią, nie tylko w kwestii samej konstrukcji buta, ale i pod kątem połączenia z aplikacją, starając się stworzyć „inteligentne buty”. 

Wraz z nowym, tegorocznym hasłem kampanijnym marki „The only way is through”, czyli – “Nie ma drogi na skróty”, zadebiutował model UA Hovr Machina.

To nie jest sprytne hasło reklamowe. Jest to stwierdzenie, które obejmuje to, co każda osoba dążąca do osiągnięcia celu rozumie w swoim sercu. Wiemy, że nie ma magicznego rozwiązania ani drogi na skróty. Należy myśleć skuteczniej, pracować ciężej i być lepszym niż wczoraj. Przebrnąć przez wzloty i upadki oraz być najlepszą wersją siebie. Taki jest etos „The only way is through” i dlatego tak cieszymy się, że możemy przekazać światu to przesłanie” – wyjaśniał w materiałach prasowych Brian Boring, wiceprezes Global Brand Creative, Under Armour.

Tym samym model UA HOVR Machina łączy zarówno komfort ukierunkowany na trening długodystansowy z prędkością znaną z modeli butów startowych. Do tego cyfrowe połączenie z aplikacją pozwala śledzić główne parametry. Jak to działa?

Amortyzacja z płytką

Model UA HOVR Machina wykorzystuje nową konstrukcję podeszwy środkowej UA HOVR. Marka opracowała nową precyzyjną geometrię, która w porównaniu z poprzednimi modelami, nie wymaga tylu wzmocnień (tzn. jak np. w modelu Infinite pianka była niejako owinięta w skorupie EVA). Tutaj pianka HOVR została niejako można to powiedzieć „rozpakowana” po bokach i jest stabilizowana tylko przez specjalną siatkę Energy Web. Zapewnia to o ok. 20% większą amortyzację niż w modelu UA HOVR Infinite, a jednocześnie pozwoliło zmniejszyć wagę buta.

Sama pianka Hovr to jedna z najistotniejszych technologii marki UA ostatnich lat. Stworzona została przy współpracy z Dow Chemical Company. Wykonano ją z olefin – organicznych związków chemicznych (materiału silnego i sprężystego). Chodziło bowiem nie tylko o poprawę amortyzacji, ale i wytrzymałości.

Amortyzacja sprawdzi się na długich biegach, by jednak model zyskał również na dynamice zdecydowano się dodatkowo zastosować płytkę Pebax ®. To technologia stosowana również przez takie marki jak m.in. Mizuno (Wave Rider 23) oraz Nike (m.in. modele ZoomX Vaporfly Next%) czy On-Ruuning (m.in. model Cloudsurfer). Oczywiście w każdej z marek przybiera ona różną formę w zależności od przeznaczenia.

Under Armour Machina

W modelu Machina rozciąga się od środka do palców (widoczny czarny element na zdjęciu w podeszwie zewnętrznej, niejako trójkąt pod środkiem buta, który ma dwie gałęzie ciągnące się do palców). Taka konstrukcja poprawia wybicie. 

Sama podeszwa zewnętrzna wykonana została z litej gumy, która pokrywa strefy uderzenia, zapewniając większą trwałość i mniejszy ciężar. Dodatkowo pod piętą wykorzystano gumę węglową zapewniając lepszą przyczepność i trwałość w strefach uderzenia.

Z kolei cholewka, to otulająca stopę, zapewniająca oddychalność siateczka. 

Połączenie z aplikacją

Wracając do tematu śledzenia głównych parametrów. HOVR Machina pod piętą w podeszwie ma umieszczony chip, który pozwala na połączenie się z aplikacją UA MapMyRun (dostępną na Androida i iOS), a tym samym umożliwia zbieranie i śledzenie statystyk z biegu. Nie jest to kompletna nowość, marka z takiej funkcjonalności już korzystała w swoich poprzednich modelach, a sam aspekt zbierania i analizowania danych bada już od 2016 r. Od 1 lutego 2020 r. UA wzbogaciła jednak funkcjonalność o Form Coaching w czasie rzeczywistym.

Inaczej mówiąc, buty do biegania UA HOVR automatycznie notują dane, takie jak: kadencja i długości kroku oraz kąt uderzenia stopy i czasu kontaktu z podłożem, ale także odległość i czas trwania aktywności. Nie trzeba wciskać żadnego „start” w aplikacji, nie trzeba też mieć telefonu ze sobą. Machina nadal rejestruje dane, które można zsynchronizować po powrocie do domu. W przypadku biegu z telefonem, dane te można śledzić na bieżąco. Jak z ich poprawnością? Takie pomiary z góry obarczone są błędem. Lepiej traktować je jako dodatek do butów niż jako najważniejsze kryterium wyboru. 

Jak w kwestii żywotności czujnika? UA wspomina, że produkt został przebadany tak, by żywotność była współmierna z żywotnością samego buta. Już w przypadku poprzednich modeli wspominała – „ciężko jest oszacować żywotność baterii, ponieważ każdy użytkownik ma inny harmonogram biegania i częstotliwość. Jednak buty wchodzą w tryb oszczędzania energii, gdy nie są używane, aby przedłużyć żywotność baterii przez dłuższy czas„. Jednak zaznacza przy tym – „po aktywacji czujnika w obuwiu, buty mogą być przechowywane bez użytkowania we wskazanej dla modułu temperaturze i wilgotności do jednego roku.” 

Główne cechy

  • Typ: neutralny
  • Drop: 8 mm
  • Wysokość pięta – palce: 33 – 25 mm
  • Waga: 322 g – męski/ 241 g – damski
  • Cena detaliczna: 689,99 zł
Sprawdź Under Armour Hovr Machina w SKLEPBIEGACZA.PL