Wave Rider i Inspire, to jedne z najbardziej popularnych modeli w ofercie marki Mizuno. Często przewija się jednak pytanie – czym się właściwie różnią? Tym samym, który dla kogo?

W przypadku tych modeli rozróżnienie jest bardzo proste. Mówiąc krótko, Rider – to klasyk amortyzacji, z kolei Inspire to symbol bezpieczeństwa, zapewniający nie tylko amortyzację, ale i stabilizację dla osób z tendencją do nadpronacji. Jaka różnica w budowie?

Buty do biegania – marzenia o rekordzie

Marka Mizuno na rynku obecna jest od 1906 r. Założyli ją bracia Rihachi i Rizo Mizuno. Choć ze sportem związani byli od początku, to produktami biegowymi zajmują się od 1938 r. To wówczas rozpoczęli produkcję kolców lekkoatletycznych na Igrzyska Olimpijskie w Amstredamie. W produktach skupiali się przede wszystkim na funkcjonalności. Ich marzeniem było stworzenie modelu, który przyczyniłby się do ustanowienia nowego rekordu świata. Udało się to w 1991 r., gdy Carl Lewis podczas rozgrywanych Mistrzostw Świata w Tokio ustanowił nowy rekord świata w biegu na dystansie 100 m. Wynoszący 9,86 s [aktualny rekord należy do Usain’a Bolt’a – 9,58].

W 1997 wyprodukowano pierwszy model „Wave Rider” – jest to do dnia dzisiejszego flagowy model butów dla biegaczy, choć przez lata przeszedł sporą metamorfozę. Rider od początku wykorzystywał technologię Wave. Gdy większość marek skupiało się na zwiększeniu amortyzacji dodając do modeli coraz więcej żelu (ASICS) czy jednostki Air Zoom (Nike), japońska marka szła odmienną drogą.

Płytka Mizuno Wave

Marka uważała, że nie wszyscy biegacze szukają coraz większej amortyzacji w swoich butach do biegania. Aby zróżnicować swój produkt, Mizuno skoncentrował swoją energię na zaprojektowaniu buta, który będzie rozpraszał energię w trakcie lądowania i niejako już wtedy napędzał biegacza do przodu, a nie tylko amortyzował uderzenie. Marka od zawsze uważała, że nadmierna amortyzacja może spowodować utratę efektywności energetycznej podczas biegu, z kolei zbyt duża stabilność prowadziłaby do ograniczeń.

Rezultatem było powstanie termoplastycznej jednostki w podeszwie środkowej buta – wspomnianej technologii Wave, która miała zrównoważyć oba aspekty jednocześnie. To ona przyczyniła się do tego, że już od początku część biegaczy pokochała markę, z kolei druga narzekała na zbyt twarde buty. To sprawiło, że i z czasem japońska marka zaczęła nieco odchodzić od podstaw i dążyć do tego, by odczucie w modelach było jednak bardziej miękkie, ale technologia Wave pozostała. 

Nazwa nie jest przypadkowa, technologię widać od razu w modelach, ma falisty wygląd. W większości Wave znajduje się w tylnej części stopy, umieszczonej pomiędzy podeszwą środkową a podeszwą zewnętrzną. Rozprasza siły powstające w trakcie lądowania i pozwala na płynniejsze przejście od pięty do palców, stopa nie zapada się w podeszwie środkowej, co pozwala na oszczędność energii. 

Kolejną zaletą Mizuno Wave jest jego wsparcie. Fala zapewnia nieodłączne wsparcie w obszarze wokół łuku. Płytka może być kształtowana na różne sposoby, co pozwala marce projektować jej różne rodzaje. Dzięki temu jedne są bardziej wspierające, podczas gdy inne są bardziej zorientowane na maksymalną amortyzację i rozproszenie sił uderzenia. I tu dochodzimy do podstawowej różnicy między modelami Wave Inspire i Rider

Wersję płytki tzw. Parallel Wave stosuje się w neutralnych butach, w tym w modelu Wave Rider (widoczne na zdjęciu poniżej). Ta wersja została zaprojektowana dla tzw. neutralnych. pozwalając podążać za naturalnym ruchem stopy. 

Z kolei inny kształt tzw. Fan Wave wykorzystywany jest m.in. w modelu Wave Inspire (na zdjęciu poniżej). Ta płyta Wave wykonana jest z fal o różnych wysokościach, które prowadzą i stabilizują stopę, zapewnia więcej wsparcia w obszarach, w których potrzebują go osoby z nadpronacją (tendencją uciekania stóp do środka).

Sprawdź Mizuno Wave Inspire w SKLEPBIEGACZA.PL

Poza tym oba modele wykorzystują pianki amortyzujące U4iC oraz U4iCX, Ta pierwsza zapewnia wysoki komfort i wydajność, a druga – jest niezwykle lekka i poprawia dynamikę. Oba, podeszwę zewnętrzną mają opartą o trwałą gumę X-10 na pięcie i bardziej miękką, dmuchaną gumę w przedniej części stopy. W obu cholewka stawia na dopasowanie i oddychalność. 

Zatem, który dla kogo? Jeśli szukasz buta do codziennych treningów, uniwersalnego, który sprawdzi się zarówno na długich dystansach, jak i nieco szybszych akcentach to wybierz Mizuno Wave Rider 23. Jeżeli natomiast szukasz wsparcia w codziennym treningu – postaw na Mizuno Wave Inspire 16. 

  Mizuno Wave Rider 23 Mizuno Wave Inspire 16
 Waga 290 g (M)
240 g (W)
 285 g (M)
240 g (W)
Drop  12 mm 12 mm 
Wysokość
pięta – palce
 31 – 19 mm  31 – 19 mm
typ  neutralne  stabilizacja
Przeznaczenie codzienny trening  codzienny trening
Cena detaliczna   599,99 zł  569,99 zł