Michał Dudczak pod koniec ubiegłego roku dołączył do zespołu Buff Team Poland. Jego trzon od początku powstania stanowią: Marcin ŚwiercMartyna Kantor, Anna Kącka Marcin Rzeszótko. W 2019 r. ogłoszono rekrutację do drużyny, która dotychczas była połączeniem wszechstronności i doświadczenia, a jej zawodnicy na koncie mieli liczne sukcesy w kraju i za granicą. 

Michał w ubiegłym roku wywalczył złoty medal w Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w stylu anglosaskim w kategorii junior. Nad drugim zawodnikiem miał aż 27 sekund przewagi. Wywalczył tym samym prawo startu w Mistrzostwach Europy w Zermatt (Szwajcaria), gdzie zajął 23. miejsce. 

Mimo roku maturalnego, w 2020 r. stawiał sobie poprzeczkę dość wysoko. Jak pisał na profilu Buff Team Poland:

– „Zamknąłem etap juniorski, więc od wiosny czeka mnie rywalizacja o medale mistrzostw Polski w kategorii senior. Stoczę walkę o kwalifikację zarówno o wyjazd na mistrzostwa Europy, jak i Świata. Zadam sobie również trud dostania się do reprezentacji kraju na Mistrzostwa Świata Skyrunning – tutaj jeszcze jako młodzieżowiec. W moim kalendarzu pojawią się też starty na nieco dłuższych trasach z mocniejszą obstawą. Jeśli dodam, że w tym roku czeka mnie matura, mieszanka nauki i sportu robi się wybuchowa.”

Tyle tylko, że pandemia wszystkim zweryfikowała tegoroczne plany. Michałowi zadaliśmy naszą listę 13. pytań do Buff Team Poland.

Ulubione ćwiczenie do wykonania w domu?

Michał: Moimi ulubionymi ćwiczeniami, które wykonuję w domu są ćwiczenia z piłką lekarską na brzuch i grzbiet. Najbardziej lubię rzuty piłki na boki oraz tradycyjne grzbiety z piłką na karku.

Ulubiona potrawa z ryżu lub makaronu?

Michał: Spośród potraw z ryżu i makaronu moją ulubioną jest spaghetti bolognese.

Kiedy się rozpoczęła Twoja przygoda z biegowa?

Michał: Moja przygoda z bieganiem rozpoczęła się ponad 5 lat temu.

Co uważasz za swój największy sukces?

Michał: Za swój największy sukces w obecnej karierze uważam powołanie do Kadry Narodowej Juniorów na Mistrzostwa Europy w biegach górskich, gdzie zająłem 23 miejsce, będąc jednocześnie najlepszym Polakiem.

Ulubione zawody?

Michał: Moimi ulubionymi zawodami jest Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdrój, to świetna biegowa impreza, gdzie każdy znajdzie dystans dla siebie.

Najlepsze biegowe wspomnienia?

Michał: Moim najlepszym biegowym wspomnieniem jest zdobycie złotego medalu Mistrzostw Polski w biegach górskich stylem anglosaskim.

Najgorsze biegowe wspomnienie?

Michał: Jako swoje najgorsze biegowe wspomnienie uważam start w Mistrzostwach Polski w 2018 roku, gdzie nabawiłem się kontuzji.

Ulubione miejsce do biegania?

Michał: Moim ulubionym miejscem do biegania są oczywiście góry przede wszystkim w moim Beskidzie Sądeckim i Tatrach.

Preferowany dystans?

Michał: Obecnie najlepiej biega mi się na dystansach około 10 km.

Film lub książka o bieganiu, który/ą polecasz?

Michał: Wszystkim sportowcom polecam film „Najlepszy” reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film pokazuje walkę o marzenia mimo wielu napotkanych przeciwności.

Pierwsza rzecz którą zrobisz po zakończeniu kwarantanny?

Michał: Pierwszą rzeczą jaką zrobię po zakończeniu kwarantanny, będzie spotkanie się ze swoją dziewczyną.

Największe biegowe marzenie?

Michał: Moim największym biegowym marzeniem jest zdobycie medalu Mistrzostw Europy lub Świata.

Biegowy idol/wzór?

Michał: Nie mam swojego jednego wybranego idola, ale inspirują mnie tacy sportowcy jak: Andrzej Długosz, Marcin Świerc czy Bartek Przedwojewski.

oferta Buff