Salomon prezentuje nową kolekcję modeli terenowych linii Sense: Ride 3, Flow oraz Feel. Sense to niejako łącznik w ofercie francuskiej marki. Tak sygnowane produkty czerpią elementy i wiedzę zarówno z butów terenowych, jak i asfaltowych. Stawiają na uniwersalność, sprawdzą się w przestrzeni miejskiej i w terenie. 

Salomon Sense Ride po raz pierwszy zaprezentowany został w 2017 r. Od początku miały to być buty do biegania, które można zaproponować każdemu biegaczowi. W odróżnieniu od wersji S/Lab Sense stworzonej specjalnie dla Kilian’a Jornet’a, który to właściwie zapoczątkował całą gamę butów do biegania Sense.

Choć Sense Ride zaprojektowany został głównie z myślą o biegaczach, którzy szukają buta do codziennego treningu, mieszkają w mieście i biegają po pobliskich szlakach czy parkach, to szybko stał się również ulubieńcem najlepszych zawodników. Biegała w nim m.in. Cat Bradley (zwyciężczyni Western States Endurance Run 2017), na ultra dystansach sprawdzała go również Courtney Dauwalter, zwyciężczyni Moab 240 w 2018 r.

Courtney nie tylko triumfowała we wspomnianym Moab 240, ale nad drugim zawodnikiem na mecie (pierwszym mężczyzną) miała aż 10h przewagi, a trasę pokonała właśnie w modelu Salomon Sense Ride. Start i meta ultramaratonu zlokalizowane są w Moab w stanie Utah. Trasa prowadzi m.in. przez pustynię, kaniony i dwa pasma górskie Parku Narodowego Canyonlands i Arches w Utah – USA. Jak przyznają organizatorzy, zawodnicy muszą być przygotowani na ekstremalną pogodę (upały) w kanionach i zarazem zimno, czy śnieg w rejonach górskich [W 2918 r. Moab 240 triumfował Piotr Hercog].

Courtney jak przyznaje, jest wybredna w kwestii modeli butów do biegania, ale Sense Ride to wciąż jeden z dwóch wiodących modeli (obok S/Lab Ultra 3) w którym trenuje i startuje.

Najnowsza, 3 odsłona wydana została w specjalnej limitowanej wersji Golden Trail Series, biegowej Ligi Mistrzów wśród biegaczy górskich. Już miniona edycja pokazała wysoki poziom cyklu. Aż czternastu z dwudziestu najlepszych biegaczy według rankingu ITRA (kategoria S) uczestniczyło w całej serii, w przypadku kobiet było to siedem zawodniczek. 

Salomon Sense Ride 3

Sense Ride 3 to kompromis między: wygodą znaną z biegów asfaltowych, a ochroną i przyczepnością istotną w terenie oraz ceną, niższą niż w najbardziej zaawansowanych modelach SLab. Ma nowy system amortyzacji Opti-vibe zaprezentowany w tym roku również w asfaltowej serii Sonic. Jest to unikalna kombinacja pianek określanych mianem „złotego trójkąta”, ponieważ jest połączaniem redukcji wibracji, amortyzacji i jednocześnie gwarantuje sprawne odbicie. W porównaniu do wcześniej wykorzystywanej technologii Vibe marki, zapewnia o 15% lepsze tłumienie drgań i o 8% więcej amortyzacji o 8%. Technologia opracowana została przez ekspertów biomechanicznych, w tym lekarza. Marka Salomon współpracowała również z Dow Chemical. 

Nie bez przyczyny wspomina się o wibracji. Marka Salomon już w przypadku modeli asfaltowych wspominała – „Przemysł mówił o odbiciu i amortyzacji przez ostatnie trzy dekady, ale uważamy, że znaczący, negatywny wpływ na ciało podczas biegu pochodzi z wibracji.

salomon sense ride 3

3. odsłona Sense Ride w porównaniu z poprzednikiem ma zmienioną, miększą cholewkę wykonaną z siatki 3D Mesh, oraz nowy wewnętrzny system Sensifit. Zgrzewana cholewka, bez szwów, pozwala na wykonanie bardziej naturalnych ruchów. 

Podeszwa zewnętrzna to połączenie Contagrip MA oraz folii Profeel Film, która zabezpiecza przed skałami i ostrymi nawierzchniami. To specjalna wkładka TPU zastosowana w przedniej części, która zapewnia ochronę na nierównościach, ale jednocześnie zachowuje jego dobre czucie. Specjalne połączenie geometrii 3 mm występów i materiałów w podeszwie Contagrip® MA zapewnia przyczepność w lekkim trailu, zarówno na suchym jak i mokrym terenie.  

Sprawdź Salomon Sense Ride 3 w SKLEPBIEGACZA.PL

Salomon Sense Flow

Na letnią edycję marka Salomon wydała jeszcze dwie alternatywy dla modelu Sense Ride 3: Sense Flow i Sense Feel. To odpowiedź dla osób, które nie potrzebują mocno zaawansowanych modeli treningowych, biegają sporadycznie, czy też po prostu szukają wygodnych butów do chodzenia na co dzień.. Są to niejako buty miejskie, ale wyposażone w funkcje, które również sprawdzą się na ścieżkach parkowych czy leśnych. Wersja Sense Feel to model na bardzo sporadyczne wyjścia biegowe, z kolei Flow to odpowiedź dla początkujących biegaczy. Został również skonstruowany z myślą o wygodzie podczas różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Cechuje się amortyzacją opartą o piankę EnergyCell, jedną z pianek stosowaną przez markę w starszych modelach, o niższych parametrach niż Opti-vibe. Flow wykorzystuje cholewkę Engineered 3D Mesh oraz podeszwę Contagrip® MD.

Sprawdź Salomon Sense Flow w SKLEPBIEGACZA.PL

Porównanie 

  Sense Ride 3 Sense Flow
Przeznaczenie sucha nawierzchnia, lekkie błoto sucha nawierzchnia
Częstotliwość biegu do 6 razy w tygodniu 3-4 razy w tygodniu
Drop 8 mm 8 mm
Wysokość pięta 27 mm 24 mm
Wysokość palce 19 mm 16 mm
Waga 280 g 257 g
Amortyzacja Opti-vipe
5/5
EnergyCell
3/5
Stabilność 3/5 2/5


salomon-sense-ride-3_Baner-PB-750x300