Marka Nike przenosi swoje produkty biegowe na kolejny poziom. Po tegorocznej premierze asfaltowego modelu Nike React Infinity Run, przyszedł czas na trail i flagowe buty z tej kategorii: Nike Wildhorse, Terra Kiger i Pegasus Trail. Zwłaszcza Wildhorse i Terra Kiger doczekały się największych zmian. Oba po raz pierwszy na rynek trafiły w 2013 r. Były efektem rozpoczęcia współpracy przez markę Nike z zawodnikami specjalizującymi się w biegach terenowych. To pozwoliło lepiej zrozumieć coraz bardziej popularne biegi po szlakach i konkretne potrzeby sportowców.

Historia jest jednak znacznie dłuższa. Za początek trailu w historii marki Nike uznaje się 1978 r., kiedy to dwóch amerykańskich wspinaczy, John Roskelley i Rick Ridgeway w bazie podczas wyprawy na K2 zrobili sobie zdjęcie w modelu biegowym Nike LDV. (znanym wcześniej jako LD-1000V). Zdjęcie wysłali do Nike wraz sugestią co zmienić, by buty lepiej sprawowały się w górach. To była szansa dla marki, która trzy lata później stworzyła nową linię produktów outdoorowych. 

Jeden z pierwszych biegowych butów trailowy powstał w 1997 r. Był nim Air Humara. Nazwa pochodziła od meksykańskiego plemienia Tarahumara zamieszkującego tereny Sierra Madre Zachodniej i znanych głównie jako długodystansowi biegacze. Sam wzór terenowego buta prawdopodobnie nawiązywał do przedniego koła motocykla. Od tego czasu marka mocno rozwinęła swoją ofertę terenową.

Cała nowa seria wydana na 2020 r. przykuwa uwagę swoim wyglądem.

Nike Wildhorse 6

Nike Air Zioom Wildhorse 6 skonstruowane zostały z myślą o pokonywaniu dłuższych dystansach, jednocześnie stawiając przy tym na wszechstronność. Model stara się łączyć komfort znany z modelu Pegasus 36 Trail i przyczepność z modelu Terra Kiger. Najnowsza wersja przeszła znaczące zmiany, największe w nowej kolekcji, które stawiają przede wszystkim na poprawę komfortu. Pozostał niezmiennie 8 mm drop, ale amortyzacja została oparta o piankę nike React na całej podeszwie. Charakteryzującą się lepszą amortyzacją i sprężystością niż stosowana w poprzedniej odsłonie pianka Phylon i jednostka Zoom Air.

Od razu rzuca się w oczy specyficzny wygląd pięty w stylu podkowy. Nie tylko nawiązuje do nazwy, ale i zapewnia większą stabilność. Zmienił się również bieżnik na nieco bardziej agresywny. Ma sobie lepiej radzić na błotnistych odcinkach, lepiej i sprawniej oczyścić z błota od poprzednika.

Zmianie uległa również cholewka. Podwyższony kołnierz chroni przed wpadaniem m.in. kamyków czy piasku do środka, zapewniając przy tym wygodę i dopasowanie. Zapiętek z wyściółką zapewnia komfort. Język jest cienki, zintegrowany. Ma specjalne miększe warstwy umieszczone w strategicznych miejscach, które niwelują możliwy nacisk powstający podczas wiązania. 

Nike Wildhorse 6 BV7106-400

Sprawdź Nike Wildhorse w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Air Zoom Terra Kiger

Drugi z flagowych modeli Nike Trail, Air Zoom Terra Kiger nie przeszedł aż takich drastycznych zmian. Wciąż stawia głównie na dynamikę w terenie, a także bezpieczeństwo podczas poruszania się po mokrych kamieniach. Model nazwano na cześć konia Kiger Mustang, znanego ze swojej wytrzymałości, zwinności i pewności siebie.

Jedną z osób pomagających w tworzeniu nowego produktu był Pablo Villa Gonzalez, zwycięzca m.in. Transgrancanaria Hg 2018 na dystansie 63,8 km (+2175 m) oraz zdobywca 2 miejsca w tej samej imprezie w 2019 r. na dystansie 127,4 km (+6425 m).

Podeszwa z charakterystycznym wystającym fragmentem za piętą nawiązuje do Nike Zoom Pegasus Turbo, które Pablo chętnie wykorzystuje do pokonywania długich dystansów oraz wykonywania rytmów. Podeszwa środkowa czerpie z Nike Zoom Fly Flyknit, te z kolei zawodnikowi z Hiszpanii służą najlepiej do startów na dystansach do półmaratonu.

Bez zmian pozostała amortyzacja. Już w 5. odsłonie piankę Phylon zastąpiono pianką Nike React (która zagościła również we wspomnianym wcześniej modelu Wildhorse), a pod piętą zastosowano znaną jednostkę Air Zoom, zaś w przedstopiu wykorzystano płytkę Rock Plate, która pozwala chronić stopę na bardziej technicznych szlakach. Wszystko to pozostało w najnowszej wersji.

Zmianie uległa głównie cholewka, która jest teraz trwalsza, aby lepiej chronić przed kamieniami, korzeniami czy błotem. Wiązanie pozwala na bezpieczne dopasowanie. Minimalnie zmniejszono również kształt nakładki w przedniej części, aby poprawić przewiewność.

Sprawdź Terra Kiger w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Air Zoom Pegasus 36 Trail

Trzeci w ofercie, Nike Air Zoom Pegasus 36 Trail to już klasyk. Można uznać za swego rodzaju hybrydę dla osób łączących bieganie po drogach i szlakach. Największe zmiany przeszedł w ubiegłym roku. 

Siateczkowa cholewka zapewnia odpowiednią wentylację, zarazem wzbogacona została o wstawki z wytrzymałego materiału użytego w obszarach szczególnie narażonych na wysokie zużycie (przednia część stopy oraz pięta), chroniące przed przetarciami na szlaku, spowodowanymi np. gałązkami czy kamieniami.

Amortyzacja trailowej odsłony brata Pegasusa oparta została głównie o materiał Cushlon. Wewnątrz tego materiału Nike umieściło dwie jednostki Zoom: jedną na pięcie i drugą pod śródstopiem.

Podeszwa zewnętrzna nie jest zbyt agresywna, występy mierzą ok. 2 mm. Najlepiej sprawdzi się dla osób lubiących wyskoczyć na pobliskie, niekoniecznie trudne technicznie trasy.

Sprawdź Pegasus 36 Trail w SKLEPBIEGACZA.PL

Porównanie

  Wildhorse 6 Terra Kiger 6 Pegasus 36 Trail
Waga 328 g 291 g 269 g
Drop  8 mm  4 mm 10 mm
Pięta palce 30-22 mm   27-23 mm  28-18 mm
 Podeszwa środkowa React React   Cushlon
 Cena katalogowa  499,99 zł  549,99 zł  549,99 zł