Z czym dotąd kojarzy się  biegaczom większości marka Asics? Przede wszystkim ze swoją flagową technologią Gel. Po raz pierwszy użyto jej już w 1986 r. I choć w takich modelach jak Gel-Nimbus i Gel-Kayano. zyskała sobie miano komfortu, to jednocześnie japoński producent raczej uznawany jest za najmniej innowacyjny w biegowym wyścigu zbrojeń. Widać, że próbuje to zmienić, odchodząc konstrukcjami od swego rodzaju legend. Dziś w ofercie dostępne są jeszcze nieco mniej kojarzone z marką produkty. 

W ubiegłym roku zadebiutował Metaride, następca jednego z najbardziej ekskluzywnych modeli marki – Metarun. Do niego dołączyły kolejno: Glideride i Evoride. Czym modele się charakteryzują i dla kogo zostały skonstruowane?

Zakrzywiona podeszwa

Wszystkie: Metaride, Evoride i Glideride łączy ta sama koncepcja wykorzystująca technologię Guidesole. Można ją uznać za największą innowację w historii marki. Jest to cecha charakterystyczna widoczna już po pierwszym spojrzeniu na modele. Podeszwa ma celowo zakrzywioną geometrię, zainspirowaną m.in. rowerem. Od początku jej zadaniem jest niejako napędzacie biegaczy do przodu. To m.in. dzięki temu, że środek masy przesunięty został w kierunku tylnej części stopy.

Jak przyznawał Westin Galloway, globalny kierownik linii produktów ds. Wydajności w firmie Asics – inżynierowie zaczynali od symulacji 3D, następnie wyprodukowali i testowali siedem prototypów i ponad 70 różnych próbek. 

Chodziło przede wszystkim o zmniejszenie energii poprzez redukcję odchylenia w stawie skokowym. Największe odchylenie, jak wykazały badania przeprowadzone przez ASICS Institute of Sport Science (ISS) w Kobe, występuje, gdy stopa ląduje na podłożu. Następnie duży kąt występuje w fazie stąpnięcia i odbicia. To zasugerowało inżynierom konieczność przeprojektowania geometrii podeszwy środkowej. Dodatkowo podeszwa zapewniać ma optymalny kąt sprężystości palców na przedzie, aby pomóc w uzyskaniu efektywnego kroku. 

Asics Metaride

Metaride, można powiedzieć „ojciec” modeli Evoride i Glideride. Gdy model Metaride debiutował na rynku, Maciej Razik z ASICS Polska prezentował go mówiąc – „przedrostek „meta” jest zarezerwowany dla najważniejszych produktów w portfolio marki ASICS. Meta oznacza premium. Samo słowo pochodzi z Greki i oznacza „ponad koncepcję”. Słowo „Ride” – to już wrażenia biegowe”

Metaride, poza charakterystyczną konstrukcją i największym zakrzywieniem ze wszystkich modeli, wykorzystuje technologie: FlyteFoam, Flytefoam Propel i Gel, które zapewniają wysoki poziom amortyzacji. Zastosowano również zoptymalizowany Metaclutch (ten element zadebiutował we wspomnianym na samym początku modelu MetaRun, ale w wersji 2019 został odświeżony) oraz cholewkę Circular Knit (cholewkę wykonaną z bezszwowego materiału z zaokrąglonym czubkiem na przedzie, tak aby palce miały swobodną przestrzeń). 

Dla rozmiaru męskiego waga wynosi ok. 300 g, dla damskiej wersji – 275 g. To jak podkreśla podczas prezentacji Maciej Razik – „plasuje model gdzieś pomiędzy DynaFlyte i Nimbus. Ma jednak jedną cechę, której nie widać, osadzenie stopy w podeszwie środkowej. Wysokość przodostopia i pięty wynosi 30 mm, co daje zerowy drop.”

Mimo 0 mm dropu, jest to model dla szerokiego grona biegaczy, sprawdzi się przede wszystkim dla osób biegających z pięty na długich dystansach. I raczej przy spokojniejszym tempie. 

Sprawdź Asics Metaride w SKLEPBIEGACZA.PL

Asics Glideride

Glideride to niejako drugi członek innowacyjnej rodziny „energooszczędnych butów biegowych” – jak określa je marka Asics. To model przeznaczony dla szerszego grona odbiorców niż Metaride. Stara się łączyć komfort znany z modelu Gel-Nimbus i wydajność z Metaride. 

W porównaniu z Metaride, GildeRide jest jednak lżejszy i bardziej miękki. I tu amortyzacja jest warstwowa, górna warstwa to FlyteForm, a podwarstwa to FlyteFoam ProPel. W tylnej części nie brakuje flagowej flagowej technologii GEL, ale jego powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku Metaride. Mimo to ocenia się, że Glideride jest o 7% bardziej miękki w porównaniu z Metaride. Taka konstrukcja zapewnia balans między amortyzacją a wybiciem. 

GlideRide ma 5 mm drop (w przeciwieństwie do 0 mm w MetaRide), ale także nieco mniej wyraźną zakrzywioną podeszwę. Wg badań Instytutu Nauk Sportowych ASICS. przekłada to się na ok. 16% bardziej energooszczędną podeszwę, w tym wypadku w Metaride to aż – 19,1%. 

Dodatkowo w modelu zastosowano cholewkę premium Knit, która wraz z profilowaną wkładką EVA zapewniają najwyższy poziom dopasowania.

Sprawdź Asics Glideride w SKLEPBIEGACZA.PL

Asics Evoride 

Evoride to najmłodszy i najlżejszy model z tych trzech. Można powiedzieć, że konstrukcją najbliżej mu do typowych treningówek. Choć wyróżnia go prosta i lekka konstrukcja, to wciąż wykorzystuje najwyższej klasy materiały i technologie. Nie brakuje mu charakterystycznej krzywizny, ale jest ona niejako bardziej subtelna. Jednocześnie Evoride jest bardziej przystępny cenowo.

To odpowiedź dla tych, którzy szukają nieco szybszego buta, również na starty na dystansie od 5 km do półmaratonu. Raczej dla osób z wagą poniżej 80 kg. W odróżnieniu od Metaride i Glideride, amortyzacja oparta została tylko o piankę Flytefoam Propel. Jednej z najbardziej sprężystych pianek jakie obecnie znaleźć można w obuwiu biegowym marki ASICS. Cechuje się o 50% większą sprężystością i 39% większą wytrzymałością niż konwencjonalna pianka EVA.

W Evoride zastosowano cholewkę Jaqquar Mesh, która dopasowuje się do stopy, minimalizując ryzyko obtarć. Z kolei podeszwa zewnętrzna pokryta została gumą Ahar ze wstawkami AHAR+ dla zwiększenia żywotności buta.

Sprawdź Asics Evoride w SKLEPBIEGACZA.PL

Porównanie

  Metaride Glideride Evoride
Waga

męski/damski

300 g /
275 g
265 g/
240 g
255 g/
210 g
Drop  0 mm 8 mm 5 mm
 Podeszwa Flytefoam Propel

Flytefoam

Gel  

 Flytefoam Propel

Flytefoam

Gel

 Flytefoam Propel
Sugerowane tempo powyżej 4:30 min/km powyżej 4:15 min/km  powyżej 3:45 min/km
Cena detaliczna 999,99 zł 649,99 zł 549,99 zł

znajdz idealne buty