Dlaczego biegamy? Ile osób, tyle odpowiedzi. Marka adidas też postanowiła to sprawdzić, przepytując grupę 6000 biegaczy z miast: Los Angeles, Nowego Jorku, Londynu, Szanghaju, Tokio i Paryża. Efektem jest również nowa kampania „Faster Than”, bo szybkość dla każdego znaczy co innego.

– „Szybkość ”jest i zawsze osobistym odczuciem, wyjątkowym dla każdego, kto go doświadcza. Bieganie od zawsze jest w DNA marki adidas, z naszą bogatą historią 168 zwycięstw w maratonie, rekordami świata i rekordami osobistymi. Dla wielu osób – w tym i dla mnie – marzenie o rekordach świata na bieżni lub maratonie prawdopodobnie jest czymś nieosiągalnym. Nie dyskwalifikuje mnie to – ani nikogo innego – od jakiegokolwiek poczucia „szybkości”. Chcemy świętować „Szybkość”, która oznacza dla każdego coś innego – niezależnie od tego, czy jest się szybszym niż wczoraj lub poczucia bycia szybszym niż się ludzie spodziewają. Dzięki naszej różnorodności oferty, chcemy zainspirować jak najwięcej biegaczy, aby wyjść i osiągnąć własne poczucie „szybkości” – jakiekolwiek będzie ”. – powiedział w informacjach prasowych Alberto Uncini Manganelli, dyrektor generalny adidas Running.

Dzisiaj biegacze zauważają i doceniają coraz więcej korzyści, które czerpią z biegania. Jak wykazały badania prowadzone przez markę adidas – 87% ankietowanych przyznaje, że obecnie biega z myślą o zmianie i doskonaleniu samego siebie. Dodatkowo 60% respondentów zgodziło się, że regularne bieganie zapewnia korzyści dla zdrowia psychicznego. 47% twierdzi, że pozwala im oderwać się od codziennych stresów współczesnego życia, a 68% przyznaje, że to jedyny raz gdy zostawiają swój telefon gdzieś z tyłu. To jednak nie jedyne aspekty. W bieganiu wyróżnić można również m.in. społeczne wartości. 34% ankietowani przyznało, że dzięki bieganiu poznało nowych przyjaciół, a 20% – partnera życiowego. 

W Polsce twarzą kampanii został Marcin Lewandowski, który zaznacza – „Szybkość dla mnie to przekraczanie swoich własnych granic i możliwości, ale w bieganiu w ogóle nie o to chodzi. Nigdy nie będziesz szybki, jeśli po prostu nie wyjdziesz i nie zaczniesz biegać. Ja wiem, że to boli, mnie też to bolało, ale w końcu przyjdą efekty i nie trzeba będzie na nie długo czekać. W końcu bieganie amatorskie zacznie być przyjemne i może się stać najlepszą częścią Twojego dnia. Chciałbym zachęcić jeszcze więcej osób do biegania, do poszukiwania swojego własnego celu i motywacji. Skupcie się na pozytywnych aspektach uprawiania sportu, a z czasem nie będziecie mogli wyobrazić sobie bez niego życia.”

Mając to na względzie różne znaczenie szybkości marka przygotowała kolekcję butów „Faster Than”, pozwalając na dostosowanie modelu do różnych potrzeb biegaczy. Do jej linii zalicza się m.in. nowy SL20, Ultraboost PB oraz adidas Adizero Pro. Ten ostatni dopiero pojawi się w sprzedaży.

adidas SL20

Sl20, czyli szybkość dla każdego, to niejako połączenie startówki z typowymi treningówkami jak SolarBoost. SL20 waży 230 g, niemal tyle, co adidas adizero adios z 224 g. Adizero Boston jest minimalnie cięższy (238 g), z kolei SolarBOOST jest nie tylko cięższy, ale i ma wyższą wysokość podeszwy. 

adidas SL20

   Waga Drop

[mm]

Wysokość pięta

[mm]

Wysokość palce

[mm]

adidas SL20  230 g  10 24 14
adidas Boston  238 g 10 29 19
adidas adizero Adios  224 g  9,5 21,5 12
adidas Solar Boost 278 g 10 32 22

Sl20 („Super Light”) to również ukłon w stronę zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, które wszyscy mają nadzieję, odbędą się bez zmian. Marka już w swoim dorobku miała modele: SL72 przygotowany z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Monachium i SL80 na Olimpiadę w Moskwie. SL20 jest jednak zupełnie inny. Wyróżniającą jego cechu jest zastosowanie pianki Lightstrike. Jest to nowe rozwiązanie marki wypełniające lukę między klasyczną pianką amortyzującą EVA, a dobrze znaną, rewolucyjną pianką Boost. Lightstrike zadziwia wagą, jest kompromisem między amortyzacją, zwrotem energii i stabilnością. Pianka jest o 15% lżejsza i jednocześnie 10% bardziej trwała niż standardowy komponent pianki EVA. Była już stosowana, ale jako element podeszwy środkowej, która i tak oparta była o piankę Boost (tak jest m.in. w modelu adidas Adizero Adios 5). SL 20 ma 100% Lightstrike i 0% Boost’a.

SL20 wyróżnia się również nowym systemem Torsion. To znany już od 1988 r. istotny element konstrukcji modeli marki adidas, który zapewnia większą stabilność w trakcie nagłych, intensywnych ruchów oraz jednocześnie napędza do przodu. Charakterystyczna już dla marki podeszwa zewnętrzna wykonana została z gumy Continental, zapewnia maksymalną przyczepność na wszystkich nawierzchniach. Lekka, oddychająca cholewka wykonana z siateczki posiada tradycyjne trzy paski marki, którym teraz nadano nieco „zużyty” wygląd, inspirowany japońską kaligrafią

Sprawdź adidas SL20 w SKLEPBIEGACZA.PL

adidas Ultraboost PB

Ultraboost PB („Personal Best”) to kolejna odsłona cenionego i kultowego już modelu adidas Ultraboost, charakteryzującego się komfortem i wysokim poziomem amortyzacji.

Sprawdź adidas Ultraboost PB w SKLEPBIEGACZA.PL

Od swojego poprzednika Ultraboost 20, wyróżnia się przede wszystkim cholewką inspirowaną butami startowymi. Wykonana została z materiału Celermesh, który swoją nazwę wziął od hiszpańskiego słowa „celeridad”, co oznacza prędkość. Cholewka charakteryzuje się dużą oddychalnością, posiada strefowo umieszczone wsparcia, które stabilizują stopę. Projektanci starali się wykorzystać sugestie użytkowników, którzy zwracali uwagę, że w tradycyjnej wersji Ultraboost’a przy wyższych temperaturach jest za gorąco. Nowa cholewka zapewnia dobre dopasowane, ale jest mniej rozciągliwa niż w wersji Ultraboost 20. Zmienił się również  zapiętek, jest nieco twardszy.  Język jest zintegrowany z cholewką, ale nie aż tak jak w przypadku butów ze skarpetową cholewką. I to właściwie jedyna, znacząca różnica, która tylko minimalnie wpływa na obniżenie wagi samego buta. Ultraboost PB zachowuje tę samą podeszwę środkową co Ultraboost 20. Dalej zapewnia wysoki poziom komfortu.

Dla najbardziej doświadczonych biegaczy, stawiających na duże prędkości w ofercie marki pojawi się adidas Adizero Pro. Pierwszy model wyposażony w płytkę karbonową [więcej o adidas Adizero Pro].