W weekend 7-8 marca poznaliśmy zwycięzców klasyfikacji generalnych cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Lublinie, Warszawie i Łodzi. Były emocje, radość, czasami rozczarowanie. Były też kwiaty, które czekały na mecie na wszystkie panie, które wzięły udział w biegach – w ten sposób organizatorzy postanowili uczcić Dzień Kobiet.

Lublin

Profesor. Tym mianem określany jest jeden z najlepszych średniodystansowców w Polsce, dwukrotny wicemistrz świata na 800 m – Adam Kszczot. Po sobotnim biegu CITY TRAIL Nationale-Nederlanden w Lublinie profesorem można nazwać Artura Kerna, który pobiegł znakomicie taktycznie, zwyciężył w zawodach i zapewnił sobie triumf w klasyfikacji końcowej cyklu.

39-letni Artur Kern to niesamowicie doświadczony zawodnik. Startuje w CITY TRAIL od 2014 roku, wygrał 22 biegi. Jest aktualnym rekordzistą Polski na 5000 m w hali. Sobotnia wygrana to potwierdzenie dominacji Artura na lubelskiej trasie przełajowej piątki nad Zalewem Zemborzyckim. Czas Artura to 16:40. Drugi na mecie – Dariusz Samarczenko – uzyskał wynik 16:57. Jako trzeci do mety dotarł Jarosław Bimkiewicz (17:07). Dokładnie tak samo wygląda klasyfikacja generalna mężczyzn.

Nastawiałem się na mocne bieganie w dniu dzisiejszym. Co prawda mój trening nie był ułożony specjalnie pod ten start, ale kilka ostatnich dni odpuściłem mocne bieganie, żeby nabrać świeżości. Do 4 km Darek był na prowadzeniu. Biegłem za nim kontrolując sytuację. Ruszyłem bardzo mocno na kilometr przed metą, po ok. 400-metrach miałem już ok. 20-metrową przewagę. Darek nie miał już szans mnie dogonić, bo dyktował tempo przez cały dystans, co zawsze dodatkowo męczy. Wiem, że gdybym zaczekał na krótki finisz, nie byłbym w stanie wygrać z Darkiem – taki błąd popełniłem przed miesiącem i wtedy przegrałem – mówi Artur Kern.CITY TRAIL traktuję zawsze jako mocną jednostkę treningową. Sam nigdy nie zmęczyłbym się tak na treningu, można popróbować różnych taktyk, szlifować różne elementy treningowe, a przy tym jest fajna atmosfera. Nie ukrywam, że każde zwycięstwo traktuję także jako podnoszenie swojego prestiżu w lokalnym środowisku. Nigdy mi się nie znudzą te biegi – nawet jeśli wygram 10 lat z rzędu i tak nadal będę startował.

Wśród kobiet najszybszą była Dominika Łukasiewicz, która pokonała 5-kilometrową trasę w czasie 19:20. Dominika wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu – za nieobecną tym razem Natalią Zych. Z kolei drugie miejsce w sobotnim biegu zajęła Magdalena Sekuła (czas 20:09) – trzecia w generalce. Trzecią zawodniczką była tym razem Magdalena Zych (20:37). 

W lubelskiej imprezie wzięło udział 247 zawodników. W rywalizacji dzieci i młodzieży wystartowało 60 młodych sportowców. Uroczyste podsumowanie edycji 2019/2020 jest zaplanowane na 17 marca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji (godz. 18:30). Tego dnia wręczone zostaną pamiątkowe medale (otrzymają je zawodnicy, którzy ukończyli co najmniej 4 biegi) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy. Zawody CITY TRAIL w Lublinie są realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Warszawa

Olbrzymie emocje zapewnili kibicom biegacze walczący o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Warszawie! Daniel Żochowski i Krzysztof Wasiewicz biegli ramię w ramię jeszcze kilkadziesiąt metrów przed metą. Lepszym okazał się Daniel, który 5-kilometrową trasę w Lesie Młociny pokonał w czasie 15:00, ustanawiając tym samym swój nieoficjalny rekord życiowy. 23-letni Daniel zwyciężył w niedzielę po raz trzeci w edycji. Drugi tym razem i drugi w klasyfikacji końcowej – Krzysztof Wasiewicz – uzyskał wynik 15:01. Jako trzeci do mety dotarł Piotr Parfianowicz (15:18). Dokładnie tak samo wygląda klasyfikacja generalna mężczyzn.

Dzisiejszy bieg był szybki od startu. Prowadząca grupa minęła pierwszy kilometr po trzech minutach, więc wiedziałem, że jeśli utrzymają takie tempo, jest to bieg na moje maksymalne możliwości. Z kolei moim celem było skupienie się na Krzyśku Wasiewiczu, z którym walczyłem bezpośrednio o wygraną w końcowej klasyfikacji. Zdawałem sobie sprawę, że to zawodnik na znacznie wyższym poziomie niż ja, z dużo lepszymi rekordami życiowymi, więc miałem przed nim respekt. Miałem też świadomość, że jeśli bieg od początku będzie mocny i równo poprowadzony, mam mniejsze szanse na wygraną z Krzyśkiem niż w przypadku walki na finiszu. Bieg potoczył się tak, że w połowie dystansu ja nieco zostałem za prowadzącą grupą, ale już na 1,5 km przed metą biegliśmy z Krzyśkiem tylko we dwóch. Starałem się dotrzymać mu kroku, na 500 m przed metą Krzysiek zerwał tempo, ale nie odpuściłem i decydujące były ostatnie metry. Udało mi się być dosłownie pół sekundy przed Krzyśkiem. Myślę, że zaważył fakt, że pobiegłem nieco wolniej w środku dystansu, co pozwoliło mi lepiej wytrzymać bardzo szybki finisz – opowiada zwycięzcaDaniel Żochowski.Jestem zadowolony z tego biegu, z wygranej w cyklu, szczególnie, że zaczynając edycję nie planowałem regularnie startować, więc to zwycięstwo to duża niespodzianka.  

 

Wśród kobiet najszybszą była Emilia Mazek, która pokonała 5-kilometrową trasę w czasie 17:59. Emilia wywalczyła drugie miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu – za Iwoną Wichą, która tym razem dotarła do mety na drugiej pozycji w czasie 18:10. Trzecie miejsce w niedzielnych zawodach wywalczyła Magdalena Święcka (czas 18:24), a trzecie miejsce na podium w końcowej klasyfikacji przypadło Izabeli Parszczyńskiej, która w ostatnich zawodach edycji zajęła czwarte miejsce.

W imprezie wzięło udział 608 zawodników. W rywalizacji dzieci i młodzieży wystartowało 238 młodych sportowców. Uroczyste podsumowanie edycji 2019/2020 w Warszawie jest zaplanowane na 18 marca w Kinie Wisła (godz. 18:00 – część dla dzieci, 19:00 – część dla dorosłych). Tego dnia wręczone zostaną pamiątkowe medale (otrzymają je zawodnicy, którzy ukończyli co najmniej 4 biegi) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy.

Łódź 

Szósty bieg CITY TRAIL w Łodzi przyniósł zwycięstwo Grzegorza Petrusiewicza, który tym samym zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji końcowej cyklu. Wynik Grzegorza na 5-kilometrowej trasie w Parku Baden-Powella to 16:01. Jako drugi do mety dotarł Maciej Budziński (rezultat 16:20). Trzecie miejsce wywalczył Marcin Patecki (czas 16:22). Dokładnie tak samo wygląda klasyfikacja generalna mężczyzn.

Wśród kobiet najszybszą była Kinga Królik, która pokonała trasę w znakomitym czasie – 17:40. Drugie miejsce zajęła Paulina Szymczak (czas 19:08), a trzecią lokatę wywalczyła Natalia Grzegorczyk (wynik 19:24).

Wystartowałam w dzisiejszych zawodach, aby sprawdzić się przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych w Kwidzynie, które odbędą się za dwa tygodnie. Trasa CITY TRAIL w Łodzi jest bardzo przyjemna, ale też miejscami wymagająca, bo dwa razy trzeba pokonać podbieg – szczególnie dał się we znaki na ostatnim kilometrze. Mimo, że dzisiaj Dzień Kobiet, to panowie nie dawali forów – biegłam z panem, który przyspieszał, jak tylko się zbliżałam, żebym go tylko nie wyprzedziła – mówiła po biegu najszybsza z kobiet – wielokrotna medalistka krajowych mistrzostw w kategoriach juniorskich, specjalistka od biegów przeszkodowych oraz na orientację – Kinga Królik.

W klasyfikacji generalnej kobiet w Łodzi zwyciężczynią jest Monika Kaczmarek, która tym razem nie startowała. Drugie miejsce wywalczyła Natalia Grzegorczyk, a trzecie – Milena Gierach.

W imprezie wzięło udział 304 zawodników. W rywalizacji dzieci i młodzieży wystartowało 168 młodych sportowców. Uroczyste podsumowanie edycji 2019/2020 w Łodzi jest zaplanowane na 26 marca w Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (godz. 18:30). Tego dnia wręczone zostaną pamiątkowe medale (otrzymają je zawodnicy, którzy ukończyli co najmniej 4 biegi) oraz nagrody dla najszybszych biegaczy. Lokalnym współorganizatorem łódzkich biegów jest firma InesSport.

Poza Lublinem, Warszawą i Łodzią zawody CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są organizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu. W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się łącznie sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej lokalizacji. W najbliższy weekend wystartują biegacze z Wrocławia (15 marca) oraz Katowic i Szczecina (16 marca). Szczegółowe informacje o cyklu znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

buty-trailowe_Baner-PB-750x300