Ostatnie lata to wyraźna, coraz większa dominacja butów startowych marki Nike i modeli Zoom Vaporfly4% i następcy Nike Zoomx Vaporfly Next%, zwłaszcza na dystansach maratońskich. Inne marki nie przestają jednak walczyć w biegowym wyścigu zbrojeń. W ubiegłym roku, podczas najważniejszych maratonów na świecie, rozgrywanych w Tokio, Bostonie, Londynie, Berlinie, Chicago i w Nowym Jorku, liczyły się już co prawda tylko 2 marki: Nike (31 razy na podium) i adidas (5 razy na podium). Dla porównania w 2018 r. na podium meldowały się jeszcze: Brooks, New Balance, Saucony czy Asics. Sukces Nike sprawił, że na buty Vaporfly składano coraz więcej zastrzeżeń do World Athletics. Ostatecznie ta wprowadziła nowe restrykcje dla butów biegowych, ale dopuszczają one do użytku model z największą liczbą sukcesów w dorobku.

Podczas ostatniego z największych maratonów w ubiegłym roku, maratonu w Nowym Jorku, 2 miejsce zajęła Mary Keitany (2:23:32), która wystartowała w prototypie butów adidas Adizero Pro. W tym samym modelu pobiegł również drugi wśród mężczyzn – Albert Korir (2:08:36). Wówczas marka adidas niewiele mówiła o swoim produkcie. Tym razem prezentuje go oficjalnie. Czy faktycznie będzie dobrym rewanżem po modelu Sub2? Nie da się ukryć, że ambicje marki są na pewno spore. Do ostatniego, oficjalnego rekordu świata w maratonie, Eliud’a Kipchoge, który pobiegł w modelu Nike Vaporfly Elite 2, wcześniejsze najlepsze rezultaty uzyskiwane były w butach sygnowanych trzema paskami, dokładnie w modelach Adios.

Podczas TCS New York City Marathon Mary Keitany pobiegła w prototypie modelu adidas Adizero Pro
Źródło: adidas

Ich pierwszą odsłonę na nogach miał Haile Gebrselassie, gdy ustanawiał rekord świata w 2008 r. – 2:03:59.  W drugiej biegał m.in. Dennis Kimetto, gdy w 2014 r. również w Berlinie, poprawił rekord świata do poziomu 2:02:57. Marka adidas zanotowała wówczas swój największy sukces. Również drugi zawodnik na mecie Emmanuela Muthai (2:03:13), jak i dwie najlepsze zawodniczki tego dnia Tirfi Tsegaye (2:20:18) i Fayse Tadese (2:20:27), biegały w „adiosach”.

Rekordy świata w maratonie

Wynik Rok Miejsce Zawodnik Model butów
2:01:39 2018 Berlin Eliud Kipchoge Nike Vaporfly Elite  2
2:02:57 2014 Berlin Dennis Kimetto adidas Adizero Adios 2
2:03:23 2013 Berlin Wilson Kipsang adidas Adizero Adios 2
2:03:38 2011 Berlin Patrick Makau adidas Adizero Adios 2
2:03:59 2008 Berlin Haile Gebrselassie adidas Adizero Adios

Przez lata model adidas Adios przechodził niewielkie zmiany, marka nie chciała drastycznie zmieniać, czegoś co dobrze działa. W 2018 r. adidas próbował z nową linią nazwaną Adizero Sub2 stworzoną pierwotnie dla kenijskich sportowców. Ostatecznie tylko dwukrotnie pojawiły się na listach najlepszych trójek w najważniejszych maratonach na świecie w 2018 r. m.in. w Tokio 3 miejsce zajął w nich Amos Kipruto (2:06:33), ale już na jesienny start w Berlinie powrócił do modelu Adios (2:06:23).

adidas adizero Sub2

Adizero Sub2 charakteryzowały się nową pianką Boost Light oraz cholewką wykonanej z jednej warstwy ultralekkiego materiału, z wewnętrznymi wzmocnieniami i zaawansowanym systemem Microfit, opracowanym w celu zapewnienia najlepszego wsparcia, wygody i dopasowania do wyścigów drogowych o dużej prędkości. Specjalnie zaprojektowana podeszwa Continental Microweb (ewolucja Stretchweb) stworzona we współpracy z producentem opon samochodowych Continental, zapewniać miała przyczepność przy dużych prędkościach.

Marka sama się przekonała, że modyfikacja Boosta na lżejszą nie wystarczała. Aby stworzyć podstawy nowej generacji modelu, adidas powrócił do swojego, ponad 20-letniego współpracownika – Yoshitori Omori, który przez wielu określany jest „japońskim mistrzem obuwia”.

adidas.com

„Omori Last” od początku 2000 r. był znakiem jakości i innowacyjności. Nowa odsłona Adios Pro została zaprojektowany przez Omori w jego warsztacie w Japonii w tzw. „domu technicznego biegania”. Podczas projektowania Yoshitori początkowo pracował nad udoskonaleniu samego kształtu, a następnie wybrał odpowiednie materiały i tkaniny, aby zapewnić dokładne dopasowanie.

Adizero to sposób projektowania, który początkowo pojawił się w obuwiu, a z czasem zaadoptowany został również w odzieży. Zapoczątkował go w 2004 r. świeżo po objęciu stanowiska dyrektora generalnego, Herbert Hainer. Głównym założeniem od początku było zminimalizowanie masy każdego produktu, wprowadzając bardzo lekkie materiały oraz innowacyjną konstrukcję. Buty z serii adizero cechowały się wyprofilowanym dopasowaniem, które pozwalało na zmniejszenie wagi przy jednoczesnym zachowaniu właściwego wsparcia i stabilności.

Nowy adizero Pro dalej stawiają na te cechy, ale marka zaczęła testować nowe technologie, które mają pomóc biegaczom być najszybszym i najbardziej wydajnym na dystansie maratońskim. Tym samym adizero Pro zawiera podeszwę środkową zbudowaną nie tylko z pianki Boost, ale i Lightstrike. Nie jest to całkowicie nowa pianka. Pierwszy raz zadebiutowała w NXTLVL, modelu koszykarskim w 2018 r. Lightstrike jak zaznacza marka – łączy zwrot energii i stabilności. Jest jedną z najlżejszych pianek TPU na rynku. To również odpowiedź na sugestie zawodników, którzy zaznaczali, że sama pianka Boost, choć się sprawdza, to jest za miękka. To jednak nie wszystko. 

Pomiędzy pianką Lightstrike a wkładką znajduje się istotny element, płyta Carbitex Carbon. Choć marka adidas eksperymentuje i stosuje wkładki węglowe w swoich butach do biegania od lat 80-tych., to dopiero niedawno technologia osiągnęła etap, w którym różne materiały mogą być łączone bardzo precyzyjnie. Nowa płytka Carbitex zapewnia jednocześnie elastyczność w fazie lądowania, ale i dynamikę podczas fazy wybicia. Adizero Pro to model, który powstawał w połączeniu biomechanicznego projektu z czołowymi zawodnikami: Mary Keitany, Amos Kipruto Joyciline Jepkosgei i Rhonex Kipruto.

Dopełnieniem nowych technologii w modelu jest cholewka Celermesh. Jest to najcieńsza jak dotąd siatka stosowana przez markę, która całkowicie blokuje stopę, głownie dzięki zaprojektowaniu wewnętrznej struktury podporowej w obrębie samej siatki. Sama nazwa Celermesh pochodzi od hiszpańskiego słowa „celeridad”, które oznacza prędkość. Do szybkości nawiązują też charakterystyczne trzy paski marki, które wydają się być lekko rozdrapane. 

Z kolei podeszwa zewnętrzna to połączenie Quickstrike DSP i Continental Rubber Rubber. Lekka podeszwa zewnętrzna DSP zapewnia elastyczność i trwałość, podczas gdy Continental – wysokowydajna mieszanka gumowa – zapewnia doskonałą przyczepność w każdych warunkach pogodowych i gruntowych.

Model dostępny będzie w sieci SKLEPBIEGACZA.PL

baner-wybierz-buty-biegowe-dla-siebie