Marka Salomon kojarzy się z górami i trailem, nie bez powodu. Powstała w 1947 r. w Annecy, w mieście położonym w sercu francuskich Alp. Założyciele Francois Salomon, jego żona Jeanne i ich syn George, byli miłośnikami narciarstwa i to z tymi produktami wiążą się początki działalności. Minęło niemal pół wieku, gdy firma rozwinęła ofertę m.in. o obuwie turystyczne, początkowo wzorowane na obuwiu narciarskim. Z czasem dołączyło i trailowe obuwie biegowe. W 2016 r. marka wypuściła swoje pierwsze buty biegowe skonstruowane z myślą o biegach asfaltowych – Salomon Sonic. Już wówczas marka wykorzystywała m.in. opony z recyklingu do produkcji obuwia. Nie jest nowością, że biegi asfaltowe, to dla wielu zawodników istotny element pracy nad szybkością. 

Pierwsze edycje nie wzbudzały większego zainteresowania. To był jednak dopiero początek. Marka zatrudniła specjalistów z tej dziedziny aktywności, a już ubiegłoroczne asfaltowe odsłony Sonic i Predict RA zostały docenione. 2020 r. przynosi kolejne zmiany. Na rynek trafił model Sonic 3 wydany w trzech wersjach: Accelerate, Balance i Confidence, które jednocześnie zastępują wcześniej znane Sonic RA Pro, Ra czy Ra Max. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić od siebie modele Sonic 3, ale każdy skonstruowany został z myślą o innym przeznaczeniu. Różnią się między sobą głównie poziomem stabilności i wagą. 

Modele asfaltowe jednocześnie wciąż czerpią wiedzę z trailowych ścieżek. Możliwość szybkich zmian kierunku jest nadal ważna na drodze, szczególnie podczas omijania m.in. wózków czy psów, kałuż. 

salomon soniec 3 20202

Seria Salomon Sonic 3

Choć poszczególne modele nowej serii Sonic 3 skierowane są do nieco innej grupy, to wszystkie oparte są o nową technologię marki – Opti-Vibe. Jest to unikalna kombinacja pianek – jedna do tłumienia wstrząsów, a druga niejako do „napędzania”. Sama marka określa ją mianem „złotego trójkąta” zmęczenia i wydajności, ponieważ jest połączeniem redukcji wibracji, amortyzacji i jednocześnie zapewnia odbicie. Wcześniejsza technologia Vibe firmy Salomon dążyła do zaabsorbowania wstrząsów, wibracji głównie kości piszczelowej, która jak wskazywały badania marki, stanowiła ok. 35% obciążenia w trakcie biegu. Już wówczas marka wspominała – „Przemysł mówił o odbiciu i amortyzacji przez ostatnie trzy dekady, ale uważamy, że znaczący, negatywny wpływ na ciało podczas biegu pochodzi z wibracji.

Vibe była mieszanką technologii OPAL (wstawki z termoplastycznego polipropylenu (TPP), który jest lżejszy i bardziej miękki niż TPU) wstawionej w podeszwę środkową Energy Cell + EVA, która zapewniała amortyzację i sprężystość. Redukcja wibracji pierwszych dwóch generacji z technologią Vibe według specjalistów Salomon była skuteczna, ale biegi utwardzone mają nieco odmienne wymagania. Tym samym jak dodaje Salomon, nowa Opti-vibe absorbuje wstrząsy i zapewnia większe odbicie niż poprzednia pianka Energy Cell +. Francuska firma do badań wykorzystała cyfrowo modelowaną ludzką nogę (z mięśniami), aby zbadać dokładnie biomechanikę podczas opracowywania technologii Opti-Vibe. Efektem było uzyskanie poprawy tłumienia drgań o 15% i amortyzacji o 8%. Samą technologię opracowana została przez ekspertów biomechanicznych, w tym lekarza. Marka Salomon współpracowała również z Dow Chemical, aby nowe modele zapewniały lepsze odbicie i zwrot energii od wcześniejszej odsłony Salomon Sonic.

Opti-vibe to technologia stworzona zwłaszcza dla osób biegających z pięty. Podeszwa środkowa jest mieszanką kopolimeru TPU i EVA. Zabarwiona na turkusowo (powyżej na zdjęciu), to podwójnej gęstość pianka umieszczona na pięcie, która zapewnia większą miękkość i przyjemne odczucia podczas biegu. Druga warstwa pianki (na całej podeszwie) jest twardszą odsłoną pianki EVA, która będzie dążyć do większej reaktywności. 

Salomon Sonic 3 Accelerate – przyspieszenie

Accelerate, czyli przyspieszenie, to najlżejszy model w serii Sonic 3, następca modelu RA Pro Sprawdzi się zarówno do realizacji szybszej jednostki treningowej, jak i podczas startów w zawodach na dystansach od 5 km do półmaratonu.

Zastosowanie cholewki Engineered Mesh i technologii SensiFit zapewnia stabilne trzymanie stopy i wygodne dopasowanie. Cholewka jest wykonana z bardzo lekkiej i oddychającej siatki o zróżnicowanym splocie. Dodatkowo marka zrezygnowała z wyściółki w obszarze kołnierza zapiętka, dzięki czemu obniżyła wagę buta, ale jednocześnie dla poprawy komfortu wyściółka zastosowana została po bokach wewnątrz. Język w modelu powstał z wykorzystaniem technologii OrthoLite® Impressions, która odpowiada za wygodę. Jest to wolno odkształcająca się pianka, którą wykonano w 50% z oleju pochodzenia ekologicznego. Podeszwa środkowa, to już wspomniana na początku technologia Opti-vibe. 

W Accelerate wszystko nastawione jest na szybkość. Francuska marka zastosowała podeszwę zewnętrzną z konfiguracją z licznymi liniami wygięcia z przodu, aby sprzyjała szybszemu i płynniejszemu przejściu. Powstała z gumy, która zapewnia bardzo dobrą równowagę między trwałością a przyczepnością. Dodatkowo w płynniejszym przetoczeniu pomaga, znany z poprzednich odsłon, system Geometric Decoupling™. Podeszwa zewnętrzna buta ma specjalną, widoczną linię przebiegającą od pięty do palców, w Sonic Accelerate przy palcach jest ona najbardziej wysunięta do środka (linia w każdym modelu jest pozycjonowania inaczej).To tworzy mniejszą platformę przyśrodkową, ale sprawia, że ​​lądowanie jest płynniejsze oraz jednocześnie przechodząc przez kolejne fazy kroku, pomaga skutecznie „odepchnąć się od ziemi”.

Drop: 6 mm
Wysokość pięta – palce: 24-18 mm
Waga: 223 g

Geometric Decoupling™

Sprawdź Sonic 3 Accelerate w SKLEPBIEGACZA.PL

Sonic 3 Balance – codzienny trening

Sonic 3 Balance to model skonstruowany z myślą o codziennym treningu. Cholewka również wykonana została z siateczki Engineered Mesh. Ponadto i tu system SensiFit otula stopę od podeszwy środkowej do sznurowadeł, zapewniając wygodne, bezpieczne i indywidualne dopasowanie. Tak samo jak w przypadku Accelerate, język powstał w technologii OrthoLite® Impressions, a amortyzacja oparta została o technologię Optivibe.

Podeszwa zewnętrzna wykorzystuje technologię Contagrip, która łączy płaskie i szerokie elementy. Ich konfiguracja jest najlepszą równowagą między przyczepnością a odpornością. Francuska marka zachowała również Geometric Decoupling™, charakterystyczna widoczna linia na podeszwie prowadząca od pięty po palce poprawia przetoczenie w trakcie aktywności. W tym modelu jest ona bardziej wyśrodkowana na wysokości palców, zapewniając bardziej stabilną platformę.  

Drop: 8 mm
Wysokość pięta – palce: 28-22 mm
Waga: 252 g

Sprawdź Sonic 3 Balance w SKLEPBIEGACZA.PL

Sonic 3 Confidence  – komfort

Z kolei Sonic 3 Confidence zastępuje RA Max 2. To model stworzony, aby zapewnić najwyższy komfort i dopasowanie. Sprawdzi się podczas codziennych treningów, nawet dla cięższych biegaczy. I tu znajdziemy cholewkę Engineered Mesh i system SensiFit. Dodatkowo projektanci zwrócili szczególną uwagę na poprawę komfortu w górnej części. Zapiętek ma miękką wyściółkę, aby zapewnić bardzo miękki i przyjemny dotyk.

Marka wykorzystała podeszwę z technologią Contagrip, która wcześniej była stosowana w wielu modelach do biegania w terenie, i która łączy obszary o różnej gęstości gumy, aby uzyskać doskonałą przyczepność. Przednia część odsłania liczne paski bez gumy, aby poprawić elastyczność. Ponadto system Geometric Decoupling™, głęboko wycięta linia, która biegnie prosto od pięty do palca, pomaga w przetoczeniu stopu. W Confidence jest ona najbardziej wysunięte przy palcach po zewnętrznej stronie. Dzięki takiej konfiguracji tworzy szerszą platformę, jeszcze bardziej bezpieczniejsze i stabilniejsze przetoczenie. 

Drop: 10 mm
Wysokość pięta – palce: 30-20 mm
Waga: 268 g

Sprawdź Sonic 3 Confidence w SKLEPBIEGACZA.PL

Zestawienie:

  Sonic 3 Accelerate Sonic 3 Balance Sonic 3 Confidence
Waga 223 g 252 g 268 g
Drop 6 mm 8 mm 10 mm
Wysokość Pięta-Palce 24-18 mm 28-20 mm 30-20 mm
Amortyzacja 4/5 4/5 4/5
Oddychalność 5/5 4/5 4/5
Waga 5/5 4/5 3/5
Stabilność 3/5 4/5 5/5