Nike Ekiden Zoom Pack to piątka modeli butów do biegania przygotowana przez markę Nike, stworzona z myślą o biegaczach poszukujących szybkości i komfortu na każdym poziomie zaawansowania. Należą do nich: Nike Air Zoom Pegasus 36Nike Zoom Pegasus Turbo 2, Nike Zoom Rival Fly 2, Nike Zoom Fly 3 oraz Nike ZoomX Vaporfly Next%. Cała kolekcja zainspirowana została sztafetami Ekiden, które narodziły się w Japonii i gdzie cieszą się ogromną popularnością. Choć sezon tej dyscypliny trwa w Kraju Kwitnącej Wiśni od października do marca, to najważniejsze zmagania rozgrywane są zawsze na początku roku. To wówczas odbywają się takie imprezy jak: Hakone Ekiden i New Year Ekiden. Hakone cieszy się największym prestiżem, startuje w niej ok. 20 najlepszych uczelni w Japonii, a w ciągu 2 dni zawodnicy pokonują łącznie ok. 217 km podzielonym na 10 odcinków mierzących od 20-23 km (więcej o historii sztafet Ekiden). 

Wszystkie modele nowej serii marki Nike wydane są w odcieniach błękitu i pomarańczy nawiązując do głównej metody transportu w kraju, japońskich szybkich pociągów.

Nike Air Zoom Pegasus 36

Nike Air Zoom Pegasus 36 to jeden z najbardziej popularnych i zarazem cenionych modeli do codziennego treningu. Nic jednak dziwnego, na rynku dostępny jest już od 1982 r., a gdy tylko marka planowana zaprzestać jego produkcji, o swój ulubiony model upominali się sami użytkownicy. To idealny, amortyzowany towarzysz do pokonywania kolejnych kilometrów, którego pokochali zarówno początkujący, jak i już doświadczeni zawodnicy. Chętnie biegali w nim m.in.: Geoffrey Kamworor, Bernard Lagat oraz Eliud Kipchoge i Mo Farah. To zresztą Mo Farah był jednym ze sportowców, który uczestniczył w projektowaniu ostatnich edycji. Nike Air Zoom Pegasus 36 cechuje się przede wszystkim miękkością. Amortyzacja oparta została w nim o tzw. poduszkę Nike Air Zoom. Jest to technologia stosowana przez markę od ok. 1995 r. Wynaleziona została przez Franka Rudy, z zawodu inżyniera lotnictwa i kosmonautyki. Poduszka Nike Zoom wypełniona jest sprężonym gazem z wewnętrznymi włóknami, dzięki temu zapewnia odpowiedni poziom amortyzacji oraz sprężystość. W 36. odsłonie projektanci skupili się na poprawie wydajności, poprzez zastosowanie elementów z innych, znanych modeli. Należy do nich m.in. cieńszy język, węższy kołnierz przy pięcie i przeprojektowaną cholewkę. To pozwoliło również na zmniejszenie nieznacznie wagi buta.

  • Drop: 10 mm
  • Wysokość pięta-palce: 22-12 mm

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Zoom Pegasus Turbo 2

Nike Zoom Pegasus Turbo 2 to młodszy (zadebiutował w 2017 r.), ale zarazem lżejszy i bardziej dynamiczny brat modelu Nike Air Zoom Pegasus 36, który również sprawdzi się w codziennym treningu. Jego powstanie było wynikiem sugestii czołowych zawodników, głównie Eliud’a Kipchoge i Galen’a Rupp’a. Obaj lubili biegać we wspomnianych Pegasus’ach na treningach, z kolei na zawodach używali czołowego modelu, Vaporfly (o który więcej poniżej). Amortyzacja w wersji Nike Zoom Pegasus Turbo została opata o mieszankę nowszych od jednostki Air Zoom, pianek: ZoomX oraz React. Technologia ZoomX cechuje najszybsze modele z oferty, wykonana została z polimeru Pebax, z natury lekkiego, sprężystego i trwałego materiału, z reguły używanego do wykonania sztywniejszych elementów w bucie. Tu istotną rolę odgrywa waga, chodziło o znalezienie jak najlżejszego rozwiązania. Marka wspomina, że pianka ZoomX waży jedną trzecią tego co poduszka Nike Air Zoom. Z kolei React łączy w sobie trwałość i lekkość, jest jedną z najtrwalszych pianek w ofercie marki. Marka szacuje, że Nike React jest trwalsza nawet o ok. 25%.

Zoom Pegasus Turbo nie posiadają charakterystycznej dla najszybszych butów na świecie płytki, dzięki temu nie są tak sztywne.

  • Drop: 10 mm
  • Wysokość pięta-palce: 24-16 mm

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Zoom Rival Fly 2

Nike Zoom Rival Fly 2 to podstawowy model treningowo-startowy, następca modelu Nike Zoom Elite. Podobnie jak ich poprzednik, można go uznać za lżejszą i bardziej dynamiczną wersję Nike Pegasus (ale nie tak dynamiczną jak Turbo). Tu amortyzacja oparta została o klasyczną piankę Cushlon i jednostkę Air Zoom. Z tym, że poduszka gazowa Zoom Air umieszczona została w przedniej części stopy zapewniając dynamiczną amortyzację. Tym samym to model, który lepiej posłuży biegaczom biegającym ze śródstopia. Ma też najniższy drop (7,7 mm) oraz najniższą wysokość podeszwy (19,7 mm) z całej serii Ekiden Zoom Pack. Cholewka wykonana została z technologicznej siateczki i materiału syntetycznego, które zapewniają lekkość, przewiewność i trwałość. Wewnątrz zastosowano pasek, który otacza śródstopie i łączy się z systemem sznurowania.

  • Drop: 7,7 mm
  • Wysokość pięta-palce: 19,7 – 12 mm

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Zoom Fly 3

Nike Zoom Fly to młodszy brat jednego z najbardziej zaawansowanych modeli, Vaporfly. Jest to model, który już w poprzednich edycjach marka Nike określiła jako „wystarczająco szybki, by sprawdził się na zawodach, jednocześnie wystarczająco wytrzymały do korzystania z niego na treningu.”  Wyróżnia się zastosowaniem cholewki  VaporWeave, skonstruowanej z myślą o czołowym modelu Nike ZoomX Vaporfly Next% (o którym więcej poniżej). W przypadku amortyzacji, ta dalej w Nike Zoom Fly oparta jest o miękką, lekką i trwałą piankę Nike React, a sprężystość i dynamikę nadaje płytka z włókna węglowego. W odróżnieniu od modelu Vaporfly Next%, jest to dobra propozycja dla biegaczy biegających w tempie 3:30 min/km i wolniej.

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike ZoomX Vaporfly Next%.

I wreszcie ostatni, ten który już sporo namieszał w biegowym środowisku, mający na koncie najwięcej wygranych prestiżowych biegów w ubiegłym roku, Nike ZoomX Vaporfly Next%, następca modelu Vaporfly 4%. Uznawany często za króla szybkości, który wyznaczył nowy kierunek w projektowaniu butów do biegania nastawionych na walkę o rekordy. Jest to model, który jak podkreślają sami czołowi zawodnicy, najlepiej sprawdzi się u doświadczonych zawodników i przy dużych prędkościach (3:30 min/km i szybciej). Osoby biegające wolniej nie wykorzystają w pełni jego możliwości. Sprężystość i szybkość to połączenie pianki ZoomX oraz specjalnej płytki z włókna węglowego. Taka płytka obniża koszt energii pracy o o ~ 1% poprzez bardziej efektywną pracę dźwigni stawu skokowego i śródstopia o czym wspominają zewnętrzne badania: Hoogkamer, W., Kipp, S., Frank, J.H. et al. Sports Med (2017)

Specjalnie dla tego modelu stworzono również cholewkę VaporWeave, o której była już mowa przy modelu Zoom Fly 3. Cholewka składa się z dwóch tworzyw: nici termoplastycznej z poliuretanu (TPU) oraz elastomeru termoplastycznego (TPE). Jest również lżejsza niż dzianina o ok. 12-15 g (w zależności od rozmiaru). Dodatkowo w wersji Vaporfly Next% dodano 15% więcej pianki ZoomX i poszerzono przednią część stopy. Podwyższono również wysokość podeszwy, jednocześnie zmiejszono drop w porównaniu z wersją Vaporfly 4%, z 11 mm w Vaporfly 4% do 8 mm w Vaporfly NEXT%. Model wyróżnia się również nowym systemem zapięciu sznurowania z lekkimi paskami bocznymi.

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

   Nike Air Zoom Pegasus 36  Nike Zoom Pegasus Turbo 2 Nike Rival Fly 2 Nike Zoom Fly 3  Nike ZoomX Vaporfly Next%
Drop  10 mm  10 mm 7, 7 mm  8 mm 8 mm
Wysokość

(Pięta -palce)

22 – 12 mm 24 – 16 mm 19,7 – 12 mm 34 – 23 mm  40 – 32 mm
Podeszwa środkowa Nike Air Zoom Pegasus Nike ZoomX

React

Cushlon i Nike Air Zoom w przodostopiu Nike React + płyta z włókna węglowego Nike ZoomX + płyta z włókna węglowego
Cholewka Flymesh, Flywire Flymesh Engineered Mesh z domieszką materiałów syntetycznych VaporWeave VaporWeave
Przeznaczenie codzienne treningi codzienne treningi, biegi tempowe, interwały codzienne trening, interwały interwały, starty od 5 km do maratonu starty od 5 km do maratonu

nike-hakone-ekiden_