Jeden z najstarszych ultramaratonów w naszym kraju – Chudy Wawrzyniec ponownie na topie! Lada moment wyczerpie się limit miejsc, czego nie obserwowaliśmy od 2016 roku. Już poprzednia edycja była obiecująca, aczkolwiek limit uczestników nie został osiągnięty. Tym razem nie można zwlekać z rejestracją – mimo, że zawody są zaplanowane na 8 sierpnia – już tylko niespełna 100 osób może dopisać się do listy startowej.  

Dystans wybierasz dopiero na trasie

Chudy Wawrzyniec to bieg rozgrywany w Beskidzie Żywieckim, ze startem w Rajczy i metą w Ujosłach. W edycji 2020 impreza odbędzie się na trzech dystansach: 100, 80 i 50 km. – Zapisując się do biegu zawodnicy deklarują wstępny wybór trasy, ale do niczego ta deklaracja nie zobowiązuje. Każda z tras startuje o godz. 4:00 w Rajczy i przez ponad 40 km prowadzi dokładnie tymi samymi szlakami. Ostateczną decyzję o dystansie biegacze podejmują już w trakcie zawodów. Ten wstępny wybór to tylko informacja dla nas, pozwalająca na lepsze przygotowanie imprezy – podkreśla Piotr Książkiewicz, jeden z organizatorów Chudego Wawrzyńca.

Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Dystansie Ultra

Edycja 2020 będzie szczególna, ponieważ po raz pierwszy w historii imprezy na trasie 80 km odbędą się Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Dystansie Ultra – można zatem spodziewać się rywalizacji na wyjątkowo wysokim poziomie. Na liście startowej Chudego są już tacy biegacze, jak Ewa Majer, Bartosz Gorczyca, Kamil Leśniak, Rafał Kot, Dominik Grządziel czy Wojciech Probst.

– Chudy zawsze jest dla mnie imprezą wyjątkową i tak też będzie w tym roku – bez względu na to czy to będą mistrzostwa Polski, czy też nie. To moja ulubiona trasa i jedne z najfajniejszych zawodów w Polsce. Nie jestem kolekcjonerką medali, impreza biegowa nie musi mieć wymiaru mistrzostw, żeby była imprezą dla mnie osobiście ważną. Każdy sobie wyznacza swoje najważniejsze cele na sezon biegowy i bywało, że zdarzały się starty w mistrzostwach Polski, które biegałam treningowo. Może to brzmi trochę śmiesznie, ale każdy jest inny, a ja jestem wyjątkowo inna. Nie mniej jednak bardzo się cieszę, że to właśnie na trasie Chudego Wawrzyńca odbędą się tegoroczne MP. Będę chciała powalczyć o medal, bo… to Chudy i te moje starty oraz zwycięstwa we wszystkich dotychczasowych edycjach trochę zobowiązują – mówi Ewa Majer, jedna z czołowych biegaczek ultra w Polsce, medalistka mistrzostw Polski, zwyciężczyni wielu imprez – w tym ośmiokrotna triumfatorka Chudego Wawrzyńca. – Co poradziłabym zawodnikom debiutującym w Chudym? Chyba to, żeby się nie bać tego biegu, bo mimo, że jest trochę wymagający i formułę ma nietypową ze względu na małą liczbę punktów odżywczych – na 80 km mamy tylko 2 punkty – to jest tak przyjemnym biegiem, że naprawdę chce się tam wracać. Trzeba wziąć też pod uwagę prognozowaną na dzień startu pogodę, zadbać o picie, jedzenie i nie zjadać jagód rosnących na trasie, bo jest ich tak dużo, że mogą zawrócić w głowie i kontynuacja biegu będzie stała pod znakiem zapytania – radzi biegaczka.

Fot. Karoliny Krawczyk

Zgłoszenia do Mistrzostw Polski będą prowadzone poprzez portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Aby wystartować w MP trzeba posiadać licencję PZLA, a także zapisać się przez panel rejestracyjny na stronie organizatora. – Mamy zarezerwowaną pulę miejsc dla zawodników chcących rywalizować w mistrzostwach Polski, co nie oznacza, że każdy chętny będzie zwolniony z opłaty startowej. Zwolnienia dotyczą osób z wysokim wskaźnikiem międzynarodowej federacji ITRA – dla mężczyzn wynosi on 780 punktów, a dla kobiet – 690. Przygotowlaiśmy także zniżki dla osób, które mają nieco mniej punktów ITRA – informuje Piotr Bętkowski, drugi z organizatorów Chudego Wawrzyńca.

Szczegółowe informacje o wspomnianych zwolnieniach z wpisowego i zniżkach znajdują się na www.chudywawrzyniec.pl. Można też napisać bezpośrednio do Piotra Bętkowskiego na adres piotr.betkowski@citytrail.pl.

Jeśli nie Chudy to co?

Dystansem towarzyszącym Chudemu Wawrzyńcowi jest Mała Rycerzowa – bieg na 20,5 km z przewyższeniami +/-930 m. Zawody wystartują 8 sierpnia, o godz. 10:30 w Rajczy. Meta – w Ujsołach. To impreza kierowana zarówno do osób debiutujących w górach, jak i tych doświadczonych, którzy lubią poczuć górski wiatr we włosach. Można nacieszyć się widokami, ale też solidnie zmęczyć – szczególnie, jeśli narzucimy sobie odpowiednie tempo. Limit miejsc wynosi 450 osób – nadal dostępna jest ponad połowa miejsc. Podstawowa opłata startowa to aktualnie 89,99 zł. Od 1 kwietnia będzie to 109,99 zł.

Więcej szczegółów i zapisy znajdują się na stronie www.chudywawrzyniec.pl. Informacje dotyczące biegu pojawiają się też regularnie na profilu imprezy na Facebook’u.  

Najważniejsze informacje – Chudy Wawrzyniec:

Dystans: ok. 100 km, ok. 80 lub ok. 50 km (przewyższenia +/-4500; +/-3400 m lub +/-2100 m)
Start: 8 sierpnia 2020,  godz. 4:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 16 godzin
Liczba punktów odżywczych: 3 na trasie 100 km (Przełęcz Przegibek, Przełęcz Glinka i Sopotnia Wielka), 2 na trasie 80 km (Przełęcz Przegibek i Przełęcz Glinka) i 1 na trasie 50 km (Przełęcz Przegibek)
Opłaty startowe: 169,99 zł do 31 marca 2020; 209,99 zł do 15 lipca 2020 roku; 249,99 zł od 16 lipca 2020 roku + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 900 osób (łącznie na trzech dystansach)

Najważniejsze informacje – Mała Rycerzowa:

Dystans: 20 km (przewyższenia +/-930 m)
Start: 8 sierpnia 2020, godz. 10:30 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 5 godzin
Liczba punktów odżywczych: 1 (Młada Hora)
Opłaty startowe: 89,99 zł do 31 marca 2020; 109,99 zł do 15 lipca 2020 roku; 129,99 zł od 16 lipca 2020 roku + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 450 osób

buty-trailowe_Baner-PB-750x300