Adidas Ultraboost to od lat ceniony model, zarówno w gronie biegaczy, jako towarzysz długich wybiegań, jak i popularny w środowisku sneakersowym. Od początku łączył w sobie zaawansowane technologie marki, a przy jego projektowaniu wykorzystano wyjątkowy model ARAMIS, używany m.in. przez takie czołowe instytucje inżynieryjne jak NASA czy Boeing, który pozwolił marce zidentyfikować kluczowe elementy w butach do biegania podczas ruchu i zaprojektować je w jak najlepszy sposób. 

Wraz z początkiem grudnia marka adidas ogłosiła wypuszczenie do sprzedaży najnowszej wersji adidas Ultraboost 20. To również efekt oficjalnej współpracy z Narodowym Laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS US National Lab) w ramach której marka wychodzi poza ograniczenia – „‚sky is the limit'” (tylko niebo nas ogranicza) i wysyła technologię Boost w przestrzeń kosmiczną, dosłownie.  

To już kolejna tegoroczna premiera. Na początku tego roku na rynku pojawiła się nowa odsłona Ultraboost określona jako 19 (w odniesieniu do roku), choć w rzeczywistości była 5. iteracją, ale można ją było uznać za zupełnie nowy model. Całkowicie zmieniony został w nim sposób projektowania, ograniczający liczbę komponentów tylko do czterech. W czerwcu z kolei zadebiutował Pulseboost HD, oparty o pierwszą innowację flagowej technologii, piankę Boost HD. Nieco niższy profil buta i twardsza pianka, sprawiły, że jest to dobra alternatywa dla osób dla których Ultraboost jest za miękki. Marka nie poprzestała tylko na tych propozycjach. 

Sam Handy, wiceprezes ds. Designu w adidas Running, powiedział: „Rewolucyjna seria Ultraboost konsekwentnie przesuwa granice projektowania butów do biegania od pierwszej premiery [premiera modelu odbyła się w 2015 r.], z każdą nową wersją idzie o krok dalej niż jej poprzednicy. W adidas Ultraboost 20 znów jesteśmy niejako na starcie. Nowa sylwetka została starannie zaprojektowana, aby zapewnić użytkownikowi wysoki zwrot energii, łącząc naszą kultową podeszwę środkową Boost z cholewką Primeknit z dopasowanym rozmieszczeniem włókien. Oznacza to, że but reaguje na każdy krok, napędzając biegacza do przodu. Design nowego adidas Ultraboost 20 czerpie inspirację z naszego partnerstwa z ISS US National Lab, które ma jeszcze wiele do zaoferowania, planujemy przenieść Boost na jeszcze większe wyżyny.

Jak dodaje marka – „Nowa sylwetka jest wynikiem nieustannych testów warunków skrajnych w laboratorium, niezliczonych godzin badań i informacji zwrotnych od tysięcy biegaczy; ostateczne połączenie wygody i szybkości reakcji, zaprojektowane, aby dać biegaczom pewność, że przekroczą granice.”

Co nowego?

Zmiana jest głównie w cholewce. Primeknit Ultraboost 20 wykorzystuje technologię Tailored Fibre Placement (TFP), znaną już z m.in. modeli SolarBoost. Tailored Fibre Placement to technologia naszywania włókien PARLEY (nici wytworzone z odzyskanych surowców w tym wypadku z plastikowych butelek), które tworzą klatkę w obrębie łuku stopy, która otula nogę biegacza i pełni funkcje stabilizująca. Jednocześnie niweluje jakiekolwiek fragmenty, które mogłyby się wżynać w stopę czy tez uwierać.

Już wówczas inspiracja czerpana była z wahadłowca kosmicznego NASA, w którym wszystko jest na swoim miejscu i nic w nim nie jest zbędne. Jest totalnie funkcjonalny aby wykonać założoną misję. Innowacyjna technika nakłada włókna z dokładnością do milimetra, w wyniku czego powstaje lekka cholewka o wysokiej wydajności, która jest precyzyjnie zszyta i wykonana.

adidas_ultraboost_20v2

Podeszwa środkowa oparta jest o zoptymalizowaną piankę Boost. W fioletowej barwie nawiązuje do kosmosu. W połączeniu z cholewką, trójwymiarową ramą pięty i podeszwą zewnętrzną Stretchweb, zapewnia idealne połączenie amortyzacji, adaptacji i przyczepności.

Co dalej?

Jak dodaje marka adidas – „Poza integracją technologii klasy lotniczej z adidas Ultraboost 20  oraz w ramach przełomowego długoterminowego partnerstwa z ISS US National Lab, adidas wyśle ​​technologię Boost na misję do ISS. W kosmosie naukowcy zbadają proces formowania wzmocnienia bez odwracania uwagi grawitacji Ziemi, aby adidas mógł odblokować przyszłość doładowania. Celem jest wykorzystanie wyników na dużą skalę w środkowej podeszwie Boost w przyszłości. Adidas Ultraboost 20 na języku ozdobiony jest łatą kosmiczną ISS US National Laboratory [„Boost in space”], która oddaje hołd tej nadchodzącej misji i jest symbolem zaangażowania partnerów w wprowadzanie innowacji.”

Model dostępny w sieci SKLEPBIEGACZA.PL

ultraboost 20