Marka Suunto w swoim obecnym sportowym portfolio zegarków oferuje główne modele: Suunto 3, Suunto 5, Suunto 9. 3 to podstawowa wersja zegarka, stworzona z myślą o osobach, które do codziennego planu dnia włączają trening o niskiej intensywności, trenują niewiele i rekreacyjnie, a wszelkie analizy wymagają dodatkowo podłączonego odbiornika GPS. Dla tych co znali wcześniejsze edycje, kolejny ze wspomnianych, Suunto 5 zastąpił wcześniej znaną serię Suunto Spartan Trainer, z kolei „9-tka” to następca serii Spartan Ultra, dostępna w wersji standardowej oraz tzw. Baro. Zegarki dostępne są w różnych konfiguracjach, z dodatkowym pasem do pomiaru tętna bądź bez. 

Dla biegaczy i triathlonistów najlepiej sprawdzą się Suunto 5 i Suunto 9 oraz Suunto 9 Baro. Każdy z nich zapewnia kompleksowe śledzenie aktywności i wyposażony jest we wszystkie niezbędne czujniki, które umożliwiają monitorowanie parametrów treningowych, ale i nie tylko. W tym roku pojawiła się również specjalna limitowana edycja Suunto 9 Baro Titanium Ambassadorktóra dostępna jest z dwoma paskami, w tym tekstylnym, który dotąd zarezerwowany był tylko dla sportowców, ambasadorów marki Suunto oraz dodatkowo mocniejszą ramą wykonaną z tytanu klasy 5

Czym modele 5 i 9 różnią się między sobą?

Model 5 zadebiutował w maju tego roku. Posiada mniejszą obudowę i pasek niż Suunto 9. Może być zatem lepszym rozwiązaniem dla kobiet czy osób z mniejszymi nadgarstkami. Jest zarazem lżejszy. Nie posiada również, w odróżnieniu od 9, dotykowego ekranu. Nawigacja odbywa się za pośrednictwem 5 przycisków (w Suunto 9 jest ekran dotykowy i 3 przyciski).

Suunto 5 Suunto 9 Suunto 9 Baro
 
Waga 66 g 72 g 82 g
Rozdzielczość ekranu 218 x 218 320 x 300 320 x 300
Szkło szkło mineralne szkło mineralne kryształ szafirowy
Szerokośc paska 22 mm 24 mm 24 mm
Nawigacja 5 przycisków ekran dotykowy i 3 przyciski ekran dotykowy i 3 przyciski
Obudowa poliwęglan wzmocniony włóknem szklanym Poliamid wzmocniony włóknem szklanym Poliamid wzmocniony włóknem szklanym
Systemy satelitarne GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS
Wodoodporność  50 m 100 m 100 m
Cena detaliczna  od 1459,99 zł od 2199,99 zł  od 2499,99 zł
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Bateria

Cechą charakterystyczną produktów marki Suunto jest długi czas pracy baterii. Wszystkie wspomniane zegarki wykorzystują baterie litowo-jonową. W przypadku Suunto 5 do wyboru mamy dwa zdefiniowane tryby baterii – wydajność i wytrzymałość. Domyślnym jest ten pierwszy, ale bardzo łatwo tryby przełączać między sobą poprzez górny przycisk. Istnieje również opcja niestandardowe tryby baterii, dla każdego sportu należy go jednak zdefiniować osobno.

Suunto 9, poza trybem baterii wydajność i wytrzymałość, jak w „5”, oferuje również trzeci – tryb ultra, który pozwala na wydłużenie pracy zegarka nawet do 120 h. Dodatkowo istnieje również opcja zdefiniowania indywidualnego trybu niestandardowego.

Dodatkowo zegarki Suunto wzbogacone są o funkcje inteligentnego przypominania. Na podstawie naszych aktywności, zegarek poniekąd uczy się naszych nawyków. Jeżeli wychodzimy na trening w soboty czy środy, to zegarek dzień wcześniej przypomni nam, że trzeba go naładować.  W przypadku nienaładowania zegarek, sam przy 20% baterii będzie zachęcał do zmiany trybów.

 Czas pracy baterii Suunto 5 Suunto 9 Suunto 9 Baro
Wydajność 20h 25h  25h 
Wytrzymałość 40h 50h 50h
Ultra brak 120h 120h
Tryb zegarka 14 dni 14 dni 14 dni

Funkcje – główne różnice

Do niedawna model Suunto 5 posiadał więcej funkcji związanych z monitorowaniem snu o oceną VO2max. Jednak na koniec października nowa aktualizacja oprogramowania Suunto 9 dodała te funkcjonalności i do tych wersji zegarków. Zegarek oblicza VO2max podczas biegu i energicznych spacerów z wykorzystaniem GPS, danych tętna oraz uzupełnionych osobistych informacji pomocniczych. Im więcej zarejestrowanych aktywności, tym szacunkowa wartość VO2Max jest bardziej dokładna. Dodana opcja śledzenia zmienności tętna podczas snu, pozwala lepiej zrozumieć i zoptymalizować proces regeneracji.

Wersja Suunto 9 i Suunto 9 Baro posiadają magnetometr – kompas, czego brakuje w modelu 5. 

  Suunto 5 Suunto 9 Suunto 9 Baro
Kompas cyfrowy Brak Tak  Tak
Kompensacja przechylenia Brak Tak Tak
Korekcja deklinacji Brak Tak Tak
Skala kierunku Brak stopnie stopnie
Igła Brak wskaźnik północy wskaźnik północy
Dokładność kompasu Brak
Rozdzielczość kompasu Brak

Suunto 9 vs. Suunto 9 Baro

Seria Suunto 9 w ofercie ma wersję z barometrem bądź też bez (Suunto 5 dostępne jest bez wersji Baro). Oznacza to tyle, że ta pierwsza jest wyposażona dodatkowo w czujnik mierzący ciśnienie powietrza, który dostarcza informacji o wysokości barometrycznej, dzięki czemu zegarek wyświetla informacje przydatne zwłaszcza podczas treningu górskiego, jak m.in. alarm burzowy. Może również wyświetlać na ekranie z trybem czasu informacje o wysokości. Zarazem pozwala na wykorzystanie funkcji FusedAltiTM. Jest to funkcja marki Suunto, która łączy dane oparte na wysokości GPS z wysokością barometryczną, takie połączenie zapewnia dokładniejsze odczyty wysokości oraz wartości (podejść i zejść) w porównaniu z wersjami bez barometru.

Wersja Suunto 9 i Suunto 5 zmianę wysokości obliczają tylko na podstawie GPS. Dodatkowo wbudowany barometr takie informacje podaje nieprzerwanie na ekranie zegarka w trybie czasu, natomiast zegarki GPS tylko podczas aktywności. Pomiary bazujące tylko na GPS reagują wolniej, a wskazania barometryczne są zdecydowanie dokładniejsze i szybciej odzwierciedlają nagłe zmiany wysokości w terenie. Sam sygnał GPS zależy od wielu czynników, które utrudniać mogą bądź nawet całkowicie blokować fale elektromagnetyczne, jak m.in. budynki, mosty, konstrukcje metalowe, góry, żleby lub wąwozy czy nawet gęste, wilgotne chmury, dlatego też wysokości oparte tylko na tym parametrze powinny być traktowane jako szacunkowe.

Suunto Value Pack

Marka Suunto obecnie oferuje Suunto Value Pack, jest to pakiet darmowych testowych dostępów premium do aplikacji takich jak jak: Strava, TrainingPeaks i Endomondo. To poniekąd efekt zmian w aplikacji. Marka zawiesza dotychczasową aplikację Movescount. Nie będzie już dostępna od 18 grudnia, użytkownicy, którzy z niej dotąd korzystają i mają na telefonie, będą to mogli robić dalej, ale jak zapowiedziała marka – „usługa ta nie będzie już obsługiwana. Jeśli użytkownik zmieni telefon lub usunie aplikację, nie będzie ona już dostępna do pobrania.” Dodatkowo, jak zaznacza – „do lata 2020 r. Suuntolink zastąpi Moveslink2. Suuntolink będzie stanowić interfejs z aplikacją Suunto i umożliwi dostęp do nowych, coraz to większych korzyści płynących z naszego ekosystemu partnerskiego. Będziemy na bieżąco informować wszystkich, by zapewnić, że przejście do Suuntolink oraz rozpoczęcie korzystania z aplikacji Suunto będzie tak proste, jak to możliwe.” 

Zmiany czekają również serwis Movescount – ” Nasz serwis internetowy będzie ewoluował w 2020 roku. Nie będziemy go nazywać Movescount, a jego rola w naszych usługach będzie polegać na włączaniu kluczowych funkcji (w tym ustawień zegarka, dostosowywania tras i trybów sportowych) tylko dla zegarków z rodziny Ambit (1, 2 i 3) i Traverse. Planujemy te aktualizacje internetowe na drugą połowę 2020 roku i będziemy na bieżąco informować wszystkich o nadchodzących zmianach. Żadne zmiany nie zostaną wdrożone natychmiast.