Każdy rok przynosi nowości w obuwiu biegowym, choć znacznie częściej i głośniej mówi się o zmianach w modelach asfaltowych, które dopomóc mają w walce o kolejne rekordy świata, a także nowe, osobiste rekordy licznego grona amatorów. Coraz prężniej rozwija się jednak również trail. W jego przypadku raczej można mówić o łamaniu barier czasowych tylko dla poszczególnych tras, ale walka między czołowymi zawodnikami bywa równie zacięta, a o zwycięstwie nawet na dystansach ponad 100 km, zdarza się, decydują sekundy. Ta sama trasa przy różnych warunkach pogodowych bywa diametralnie różna, a skoro trail nie jedno ma imię, to oferta produktów tej kategorii na rynku bywa coraz większa i stale udoskonalana. Rok 2019 przyniósł sporo zmian, zwłaszcza w dotąd cenionych modelach.

Zapraszamy do przeglądu wybranych, największych tegorocznych, terenowych premier 2019 r.

Salomon Speedcross 5

Początek roku przyniósł debiut nowej wersji, jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli trailowych, Salomon Speedcross. Choć na rynku dostępny jest już od 2006 r., to doczekał się dopiero swojej 5. odsłony. To również dobry przykład na rozwój trailu. Speedcross miał być bowiem jednorazową produkcją zrealizowaną w ilości 1000 sztuk. Nikt nie spodziewał się, że jako stricte model specjalistyczny, może się cieszyć większym zainteresowanie. Dziś raczej trudno sobie wyobrazić, przynajmniej na ten moment, że Speedcross jako klasyk, zniknąłby z biegowej oferty marki Salomon. Projektanci nie mieli jednak łatwego zadania, postanowili powrócić do „kodu źródłowego” buta. Tym samym wygląd powrócił do swojej oryginalnej sylwetki z wyższym kształtem, jednocześnie podkreślając agresywną przyczepność.

Speedcross 5 oferuje lepszą przyczepność, bardziej dynamiczną cholewkę dla lepszego dopasowania i większej stabilności oraz wytrzymałości. Podeszwa Speedcross 5 ma większe, bardziej agresywne końcówki z większą przestrzenią między nimi i zaktualizowaną geometrią, które sprawdzić się mają w każdych warunkach.

 • Drop: 10 mm
 • Waga: 330 g

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Salomon Supercross

W tym roku w ofercie marki Salomon pojawił się również model Supercross, będący następcą modelu Salomon Vario. Podobnie jak Vario, w odróżnieniu od Speedcross’a, stawia na większą wszechstronność. Podeszwa Supercrossa została wykonana w technologii Contagrip TD, jest to guma, która zapewnia maksymalną przyczepność na trudnym, nierównym terenie, ale jest najtrwalszą gumą stosowaną w biegowych modelach marki Salomon. Dla porównania, model Speedcross 5 wykorzystuje podeszwę Contangrip ale w wersji TA, stworzoną z myślą o przyczepności na miękkiej, luźnej nawierzchni, zaś model Vario podstawową wersję Contagrip. Wypustki w Supercrossie głębokości 5 mm mają już charakterystyczny, jodełkowaty kształt, choć ich układ został odrobinę zmieniony w stosunku do modelu Speedcross.

 • Drop: 10 mm
 • Waga: 310 g

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Brooks Cascadia 14

Sporą zmianę w tym roku przeszedł również inny z „klasyków”, model Brooks Cascadia, który przede wszystkim jest teraz dużo lżejszy. Wcześniejsza waga: 337 g dla męskiego modelu oraz 300 g dla damskiego, została zmniejszona do odpowiednio: 291 i 269 g w Cascadia 14. Podeszwa środkowa Brooks Cascadia 14 wykonana została, tak jak w poprzednikach, z pianki DNA BioMoGo, będącą połączeniem dwóch flagowych technologii marki Brooks: BioMoGo oraz DNA. Nowością jest ulepszony system PIVOT, który zapewnia stabilność w terenie. Są to specjalne elementy umieszczone w podeszwie, które podczas kontaktu z podłożem, nawet przy dużych nierównościach, działają jak system amortyzatorów – zapewniają stabilną i wyrównaną pozycję stopy w trakcie przetoczenia. Zastosowano również bardziej opływowy kształt podeszwy zewnętrznej i skorzystano z nowej, opatentowanej gumy TrailTrack. Zmieniono również kształt wypustek, a dzięki temu poprawiona została elastyczność oraz przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni.

Obniżono również drop z 10 do 8 mm (obecnie: 24 mm pięta /16 mm palce, w porównaniu do poprzedniej wersji: 27 mm / 17 mm). Oprócz tego w nowej wersji wykorzystano cholewkę Cordura Mud Guard.

 • Drop: 8 mm
 • Waga: 291 g męski/ 269 g damski

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Nike Air Zoom Pegasus 36 Trail

Jednym z bardziej rozpoznawalnych na rynku modeli jest bez wątpienia Nike Air Zoom Pegasus, który pojawił się na rynku już w 36. odsłonie. W tym roku wyjątkowej edycji doczekała się również jego odsłona trailowa. Model można uznać za swego rodzaju hybrydę dla osób łączących bieganie po drogach i szlakach. Zawiera zupełnie nową, wykonaną z siateczki cholewkę, która zapewnia odpowiednią wentylację, zarazem wzbogaconą o wstawki z wytrzymałego materiału użytego w obszarach szczególnie narażonych na wysokie zużycie (przednia część stopy oraz pięta), chroniące przed przetarciami na szlaku, spowodowanymi np. gałązkami czy kamieniami. Amortyzacja trailowej odsłony brata Pegasusa oparta została głównie o materiał Cushlon. Wewnątrz tego materiału Nike umieściło dwie jednostki Zoom: jedną na pięcie i drugą pod śródstopiem. Występy w podeszwie nie są zbyt agresywne, mierzą ok. 2 mm. Nie jest więc to bardzo agresywna podeszwa, ale sprawdzi się dla osób lubiących wyskoczyć na pobliskie, niekoniecznie trudne technicznie trasy.

 • Drop: 10 mm
 • Waga: 290 g

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Hoka One One Evo Speedgoat

2019 r. to również debiut modelu Hoka One One Evo Speedgoat, będący niejako elitarną wersją linii Speedgoat. Nie zmieniło się to co charakterystyczne dla marki Hoka, czyli ponadgabarytowa podeszwa środkowa EVA oraz CmEVA, zapewniająca wysoki poziom amortyzacji. Zachowany został również 4 mm drop znany z modelu Speedgoat 3 oraz guma Vibram Megagrip z 5 mm kołkami dla poprawy przyczepności. Zmieniała się za to waga, EVO Speedgoat jest o 11 gram lżejszy. Waży 281 g (Speedgoat 3 – 291 g). Zmiana wynika m.in. z nowej cholewki, która została wykonana z wykorzystaniem opatentowanego materiału MATRYX. Zapewnia on wystarczająco dużo miejsca w obszarze palców (model jest szerszy niż wersja Speedgoat 3), jednocześnie cholewka jest odporna na ścieranie, nie wchłania wody i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Strategiczne miejsca uzyskały dodatkowe wzmocnienia dzięki włóknom kevlarowym. Ma być to kolejny krok w kierunku poprawy najsłabszego dotąd elementu buta. W pierwszych odsłonach modeli użytkownicy dość często skarżyli się na słabą wytrzymałość cholewki.

 • Drop: 4 mm
 • Waga: 281 g

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

adidas Terrex Agravic Boa

Ofertę trailową rozwija również marka adidas. W linii produktów Terrex nowością w tym roku był m.in. Terrex Agravic Boa, brat modelu adidas Terrex Two Boa, w którym to Luis Alberto Hernando zdobywał swój trzeci tytuł mistrza świata w biegach trailowych na trasach Penyagolosa 2018. Marce od początku, doskonaląc serię modeli Agravic, zależało na stworzeniu lekkiego buta, ale jednocześnie zapewniającego odpowiedni poziom amortyzacji. W nawiązaniu do nazwy Agravic, pochodzącej od „Anti-gravity”, czyli po prostu lekki. Waga nowych wersji modeli oscyluje w granicach: męski – 285 g oraz damski – 240 g. Amortyzacja w Terrex Agravic została oparta o już doskonale znaną piankę Boost, choć w przypadku tego trailowego modelu zastosowano jej zwiększoną gęstość. Drop wynosi 7 mm, to mniej niż w treningowych asfaltówkach tej marki (popularnych – 10 mm), co poprawić ma stabilność w terenie. Przyczepność zapewnia podeszwa Continental inspirowana wielokrotnie nagradzanymi oponami rowerów górskich. Znana już m.in. z adidas Response TR Boost, choć o nieco zmienionym kształcie 4 mm kołków. Ich układ poprawiać ma przyczepność również na zakrętach, a odwrócony kształt na pięcie, lepszą stabilność podczas zbiegów. Podeszwa nie posiada płytki ochronnej, ale zastosowana guma pozwala ochronić stopę w trudnym terenie. Model charakteryzuje się również wykorzystaniem systemu wiązania BOA. Jest to opatentowana technologia Boa® Fit System, spotykana już w niektórych modelach biegowych na rynku, która pozwala na wygodne i stabilne dopasowanie, jednocześnie eliminując punkty nacisku. W modelu Terrex Agravic Boa wykorzystano pokrętło L6, jedno z najbardziej popularnych. W połączeniu ze skarpetopodobną cholewką poprawić ma komfort podczas biegu. Dodatkowo cholewka w newralgicznych miejscach została wzmocniona.  

 • Drop: 7 mm
 • Waga: 285 g męski/ 240 g damski

adidas terrex boa

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

INOV- X-talon 255

Specjalista od biegów trailowych, marka INOV-8, już od ponad 10 lat doskonali swoją główną linię produktów – X-Talon, których od początku cechą charakterystyczną podeszwa z 8 mm wypustkami, zapewniającymi przyczepność. Rok 2019 przyniósł nowość, model X-Talon 255. Skonstruowany został na kanwie modelu X-Talona 200, na szerszym kopycie, z myślą o jeszcze większej trwałości i przyczepności, zarówno w błotnistym terenie, jak i na kamienistych ścieżkach oraz w biegach z przeszkodami typu OCR. Dla zwiększenia trwałości zastosowano cholewkę wykonaną z balistycznego nylonu.

 • Drop: 3 mm
 • Waga: 255 g

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

buty-trailowe_Baner-PB-750x300