Przymierzasz się do zakupu plecaka, szukasz dla siebie jak najlepszego rozwiązania, które sprawdzi się podczas wycieczek biegowych czy startów w zawodach? Plecaki biegowe już dawno przestały być kojarzone ze sztywnością i spoconymi plecami, a coraz częściej przypominają po prostu kolejną warstwę odzieży. Jednym z prekursorów nowej konstrukcji kamizelek wykorzystujących lekkie materiały, była marka Salomon. Oferowane przez nią produkty dobiegania, marka dzieli na trzy kategorie: minimalizm, niezawodność i wszechstronność. Rozwój każdej z nich to efekt szukania coraz to nowych rozwiązań, które pomogłyby zawodnikom rywalizującym w wielogodzinnych biegach ultra, przełamywać kolejne bariery. To efekt współpracy m.in. z czołowymi sportowcami jak Ryan Sanders czy Kilian Jornet. 

Minimalizm

Linia SLAB Sense została zaprojektowana dla sportowców szukających minimalistycznego rozwiązania na treningi czy starty w zawodach. Powstała jako odchudzona wersja serii ADVSKIN. Dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, pozwalającej na jak najlepsze dopasowanie. Cechuje je lekkość, elastyczność i oddychalność. Ich konstrukcja została zaprojektowana z uwzględnieniem stref podatnych na otarcia. 

Model Sense 2 Set Sense Ultra 5 Set Sense Ultra 8 Set
Sugerowany czas aktywności do 3h 3-10h powyżej 10h
Typ aktywności trailrunning/biegi uliczne trailrunning/biegi uliczne trailrunning/biegi uliczne
Kieszonki na bidony typu softflask 2 x 500 ml (w zestawie) 2 x 500 ml (w zestawie) 2 x 500 ml (w zestawie)
Kompatybilny z bukłakiem nie nie nie
Mocowanie na kije nie kompatybilny z kołczanem (Quiver) kompatybilny z kołczanem (Quiver)
Waga 95 g 191 g 192 g
Wymiary 36 x 16 cm 38 x 18 cm 38 x 18 cm
Cena detaliczna 549,99 zł  629,99 zł  719,99

Modele Sense Ultra 5 Set i Sense Ultra 8 Set są kompatybilne z kołczanem CUSTOM QUIVER, który umożliwiający szybki dostęp i jednocześnie stabilizację kijków.

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Niezawodność

Seria ADV skin charakteryzuje się stabilnością i rozciągliwością. Powstała m.in. dzięki sugestiom Kilian’a Jornet’a. Biegi ultra coraz częściej stały się wyścigami w których o zwycięstwie decydują minuty, a jednym z elementów, gdzie tracony jest czas są punkty odżywcze. Dlatego też marka Salomon zdecydowała się odejść od bukłaka (którego napełnienie trwa zbyt długo) na rzecz podręcznych, miękkich bidonów tzw. softflasków. Jednocześnie jednak zachowano kompatybilność z bukłakiem 1,5 l, dzięki temu każdy sam może wybrać preferowany system nawadniania podczas aktywności. ADV Skin charakteryzuje się dużo lepszą oddychalnością niż plecaki serii Agile (o których więcej poniżej). Ich konstrukcja tzw. Sensifit pozwala na komfortowym „owinięciu” plecaka wokół siebie, a tym samym na jego optymalnym dostosowaniu się do dynamicznych ruchów biegacza. 

Dostępna w serii wersja AV Skin 8 SET W to pierwszy model stworzony wyłącznie z myślą o kobietach. Wyróżnia go krój, który eliminuje nacisk na biust w przypadku mocnego zapięcia. 

 
   ADV Skin 5 Set  ADV Skin 8 Set W  ADV Skin 12 Set
Sugerowany czas aktywności  3-10h  10h  powyżej 10h
Typ aktywności biegi uliczne/ trailrunning. trekking biegi uliczne/ trailrunning. trekking biegi uliczne/ trailrunning. trekking
Kieszonki na bidony typu softflask  2×500 m (w zestawie)  2×500 m (w zestawie)  2×500 m (w zestawie)
Kompatybilny z bukłakiem  Kompatybilny z 1,5 l  Kompatybilny z 1,5 l  Kompatybilny z 1,5 l
Mocowanie na kije  4D Pole Holder  4D Pole Holder  4D Pole Holder
 Waga  228 g  240 g  302 g
 Wymiary 38 x 20 x 6cm  37 x 18 x 9cm  40 x 20 x 12cm
Pojemność 5 l 8 l 12 l
Pojemność głównej komory 3 l 5 l 7,5 l
Cena detaliczna  499,99  549,99 zł  589,99 zł

4D Pole Holder to system elastycznych pasków, które umożliwiają montaż kijków czy też kasku.

mocowanie kijów salomon

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Wszechstronność

Seria Agile cechuje się przede wszystkim stabilnością. Konstrukcja z dopasowanym krojem lekko obciąża ciało, ale zapewnia, że ekwipunek pozostanie na swoim miejscu. Modele dostępne są tylko w jednej rozmiarówce. 

 
  Agile 2 Set Agile 6 Set Agile 12 Set
Sugerowany czas aktywności do 3h 3-10 h powyżej 10 h
Typ aktywności bieg/jazda na rowerze/trekking bieg/jazda na rowerze/trekking bieg/jazda na rowerze/trekking
Kieszonki na bidony typu softflask 2×500 ml

(w zestawie)

2×500 ml

(w zestawie)

2×500 ml

(w zestawie)

Kompatybilny z bukłakiem nie Kompatybilny z 1,5 l Kompatybilny z 1,5 l
Mocowanie na kije Stowable Pole Holder Stowable Pole Holder Stowable Pole Holder
Waga 170 g 330 g 330 g
Wymiary 34 x 25 42 x 18 45 x 22
Cena detaliczna 339,99 zł 379,99 zł 419,99 zł
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Jak dobrać rozmiar plecaków Salomon?

Serie plecaków marki Salomon ADV Skin i Sense charakteryzują się szeroką gamą rozmiarów. Ten dobieramy na podstawie średnicy tułowia. Jeżeli otrzymany pomiar jest się na granicy rozmiaru w tabeli poniżej, lepiej wybrać mniejszy rozmiar. Elastyczny materiał zapewnia rozciągliwość w 4 kierunkach. Paski mostka są regulowane co pozwala na dostosowanie do tego co wygodne dla nas. Większość zawodników wybiera górny pasek na wysokości klatki piersiowej lub tuż nad, a dolny pasek na dolnej linii klatki piersiowej.

rozmiary_salomon

baner gotowi wyruszyc na szlak?