W tym roku marka Garmin wypuściła do sprzedaży serię zegarków Fenix 6. Kolekcja Fenix podbija rynek od 2012 r. Już pierwsze edycje zyskiwały popularność, żywotność baterii wynoszącą 50 godz. spodobała się zarówno biegaczom jak i górskim wędrowcom. Było też wszystko co potrzeba, by przeżyć górską przygodę tzn: wysokościomierz, barometr i kompas. Przez lata model przechodził zmiany, wzbogacany był o nowe funkcjonalności, stając się czymś więcej niż tylko zegarkiem do codziennego treningu. 6-tka wyglądem przypomina swojego poprzednika, ale zyskała znaczące aktualizacje, a także cieńszą i lżejszą obudowę. Wciąż jednak gwarantującą wytrzymałość. Zegarek spełnia amerykańską normę wojskową 810, co oznacza, że sprzęt sprawdzono bardzo dokładnie pod kątem odporności na różne warunki: temperaturę, zmiany ciśnienia, wstrząsy, uderzenia, kurz i piasek oraz wodę.

Wzorem poprzedników dostępna jest w wersjach 6, 6X oraz 6S. Dodatkowo wersje dostępne są w różnych wariantach, które można podzielić na dwie główne linie: podstawową i pro. Zegarki z tej pierwszej m.in. nie mają map, Wi-Fi ani muzyki. Pro zawiera mapy, muzykę, WiFi i funkcje, które są zbudowane na tych funkcjonalnościach. O nich więcej na koniec.

Fenix 6 wyróżnia się m.in. ulepszonym pomiarem tętna z nadgarstka, nowym systemem zarządzania pracą baterii oraz większym wyświetlaczem.

Stworzyliśmy fēnix 6, aby na nowo zdefiniować oczekiwania, z ulepszonymi funkcjami i elementami konstrukcyjnymi, które przypadną do gustu każdemu poszukiwaczowi przygód” – wspominali w informacjach prasowych przedstawiciele marki.

Większy wyświetlacz

Rozmiary wyświetlacza dla wersji 6 wynoszą teraz 1.3 cala (jest tym samym o 18% większy niż w poprzednich wersjach modelu), dla 6X aż 1.4 cala (o 36% większy). Tylko 6S zachowała wielkość z modelu 5S – 1.2 cala. Większy wyświetlacz zapewnia większą czytelność, ale i daje więcej możliwości z wyświetlaniem większej liczby pól danych. Wokół standardowej tarczy zegarka można dopasować teraz osiem bieżących pomiarów aktywności, w poprzedniej edycji tylko sześć. Jeżeli lubimy kontrolować wiele parametrów, nie trzeba już przeskakiwać między menu.

  Fenix 6S Fenix 6 Fenix 6X
Wymiary 42 x 42 x 13.8 mm 47 x 47 x 14.7 mm 51 x 51 x 14.9 mm
Rozmiar wyświetlacza 1.2″ 1.3″ 1.4″
Waga fenix 6S: 58 g

fenix 6S pro i sapphire: 61 g

fenix 6: 80 g

fenix 6 pro i sapphire: 83 g

93 g

Bateria

Seria Fenix 6 zyskała funkcję zarządzania energią oraz tryb ekspedycyjny. Nowy konfigurowalny Power Manager umożliwia kontrolę żywotności baterii. Pozwala na wyświetlanie poziomu naładowania baterii w dniach i godzinach zamiast tylko w procentach, dzięki czemu daje lepszy obraz tego jak długo można jeszcze korzystać z zegarka bez ładowania.

Każda zmiana ustawienia zmienia aktywne funkcje. Dla przykładu opcja Max Battery wyłącza pomiar tętna, rozłącza powiadomienia z telefonu i synchronizację telefonu, wyłącza mapy i wycisza muzykę. Warto pamiętać, że ustawienie oszczędzania baterii przełącza także z GPS do trybu UltraTrac firmy Garmin, który zmniejsza częstotliwość wysyłania sygnałów przez satelity. Ta funkcja najlepiej sprawdza się podczas biegów ultra. Opcje umożliwiają również tworzenie niestandardowych ustawień, dzięki czemu możemy sami decydować jakie funkcje chcemy mieć włączone. Jeśli więc nie chcesz mierzyć tętno, ale potrzebujesz mapy, możesz zmienić ustawienie, aby wybrać swoje preferencje.

W serii zegarków marka wypuściła również wersję Fenix ​​6X Pro Solar, która wykorzystuje Power Glass – przezroczystą soczewkę na tarczy zegarka, umożliwiającą ładowania słonecznego, aby przedłużyć żywotność baterii. Choć nawet bez tej funkcji 6X Pro trzyma do 21 dni.

  6S 6S
Pro i Sapphire
6 6S
Pro i Sapphire
6X Pro i Saphire 6X Pro Solar
Tryb smartwach do 9 dni do 9 dni  do 14 dni do 14 dni  do 21 dni  do 21 dni +24h/tydzień
Tryb GPS do 25h do 25h do 36 h do 36h  do 60h  do 60h +6h/tydzień
Tryb GPS  + muzyka brak opcji muzyka do 6h brak opcji muzyka  do 10 h do 15h do 15h + 1h
max czas GPS 50h 50h 72h 72h 120h  120h + 28h
Tryb ekspedycyjny z Gps 20 dni 20 dni 28 dni 28 dni  46 dni  46 dni +10 dni
Tryb oszczędzania baterii 34 dni 34 dni  48 dni 48 dni 80 dni 80 dni + 40 dni
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Pulsoksymetr i pomiar tętna

Wszystkie zegarki wzbogacone są o pulsoksymetr. W poprzedniej odsłonie pojawił się tylko w wersji Fenix ​​5X Plus. Funkcji PulseOx nie powinno się jednak mylić z pulsometrem, który wskazuje tętno. Dodany sensor kontroluje poziom saturacji, czyli natlenienia krwi tętniczej. Pozwala tym samym na ocenę aklimatyzacji na wysokościach, wyświetlając dane dotyczące poziomu tlenu we krwi i w przypadku niskich wskaźników informując o nich powiadomieniem. Na zegarku odczyty pulsoksymetru wyświetlają się jako procent stężenia tlenu we krwi oraz jako odpowiedni kolor na wykresie. Dodatkowe informacje wraz z trendami z ostatnich dni można odczytać za pomocą aplikacji Garmin Connect.

W nowościach znaleźć można również informacje dotyczące poprawy jakości pomiaru tętna z nadgarstka oraz po raz pierwszy marka wprowadziła możliwość pomiaru tętna z nadgarstka pod wodą.

O czym warto pamiętać przy pomiarze tętna?

By uzyskać najbardziej dokładne pomiary tętna z nadgarska, warto pamiętać, aby:

 • przed założeniem zegarka nadgarstek był czysty i suchy;
 • nie smarować miejsca na którym jest zegarek kremem z filtrem ani balsamem czy też środkiem odstraszającym owady;
 • założyć zegarek powyżej kości nadgarstka;
 • zegarek przylegał do ciała, ale nie był zbyt ciasno;
 • zaczekaniu aż ikona będzie się świecić w sposób ciągły;
 • po każdym treningu opłukać urządzenie pod bieżącą wodą

Funkcja PacePro

Nowa seria zegarków wzbogacona jest o funkcję PacePro, która pozwala kontrolować tempo w trakcie aktywności, dostosowując je również do profilu trasy, pomagając w ten sposób osiągnąć zamierzony rezultat np. podczas wyścigu. PacePro umożliwia tworzenie własnego planu w aplikacji Garmin Connect. Na tarczy urządzenie wyświetla docelowe tempo cząstkowe, bieżące tempo cząstkowe, postęp ukończenia dla czasu cząstkowego, dystans pozostały w ramach czasu cząstkowego oraz całkowitą różnicę między tempem bieżącym a docelowym.

Trasę zawodów można podzielić na segmenty. Segmenty są to wirtualne kursy wyścigowe. Jak dodaje marka – „możesz ścigać się na segmencie i porównywać obecne wyniki z wcześniejszymi, wynikami innych osób, danymi znajomych na koncie Garmin Connect lub wynikami innych członków społeczności biegowych lub rowerowych. Swoje aktywności możesz później przesłać na konto Garmin Connect, aby zobaczyć, jak się plasujesz na danym segmencie.”

Mapy

Już poprzednie edycje zegarków Garmin posiadały coś co przydać się może zwłaszcza osobom lubiącym wyruszać w nowe, nieznane tereny. W zegarkach załadowane są kolorowe, topograficzne mapy zawierające dane takie jak: poziomice topograficzne i pobliskie, szczególne punkty. Pozwala to znaleźć m.in. hotel, schronisko czy sklep w pobliżu. Można też kupić dodatkowe dane map poprzez stronę Garmin. Mapy dają nam wiele możliwości ustawień, należy jednak pamiętać, że im bardziej szczegółową funkcję wybierzemy, tym wolniejsze będzie odświeżanie mapy.

Możemy również w łatwy sposób znaleźć proponowane pętle w okolicy, trasy zarejestrowane przez innych użytkowników społeczności Garmin (funkcja Trenline) oraz uzyskać profil trasy (funkcja ClimPro). 

W najnowszej odsłonie do tych funkcjonalności marka dodała także mapy z ośrodków narciarskich na całym świecie, które można bezpłatnie pobrać na zegarek. Dodatkowo, jak zaznacza jeden z największych producentów zegarków sportowych – „istniejące mapy pól golfowych zostaną również zaktualizowane do pełnych kolorów i będą teraz pokazywać odległość do przodu, środka i tyłu każdego dołka.”

Dodatkowe, wybrane funkcje online

Funkcje online są dostępne dla urządzenia fēnix po połączeniu ze zgodnym smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. Niektóre funkcje wymagają zainstalowania aplikacji Garmin Connect w smartfonie, z którym urządzenie jest połączone. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.garmin.com/apps. Niektóre funkcje są również dostępne po połączeniu urządzenia z siecią bezprzewodową.

 • Powiadomienia z telefonu: wyświetla powiadomienia i wiadomości z telefonu na ekranie urządzenia fēnix.
 • LiveTrack: umożliwia rodzinie i znajomym śledzić na bieżąco wyścigi i treningi użytkownika. Osobę można zaprosić do śledzenia bieżących danych za pośrednictwem poczty e-mail lub serwisu społecznościowego, umożliwiając jej wyświetlanie strony śledzenia Garmin Connect.
 • GroupTrack: umożliwia śledzenie na bieżąco znajomych za pomocą funkcji LiveTrack bezpośrednio na ekranie urządzenia.
 • Przesyłanie aktywności do serwisu Garmin Connect: automatyczne przesyłanie aktywności do konta Garmin Connect zaraz po zakończeniu rejestrowania aktywności.
 • Connect IQ: umożliwia ulepszenie urządzenia o takie funkcje, jak nowe tarcze zegarka, widżety, aplikacje czy pola danych.
 • Pogoda: umożliwia wyświetlanie aktualnych warunków pogodowych oraz prognoz pogody.
 • czujniki Bluetooth: pozwala na podłączenie zgodnych czujników Bluetooth, takich jak czujnik tętna.
 • Znajdź mój telefon: lokalizuje znajdujący się w zasięgu zagubiony smartfon sparowany z urządzeniem fēnix. Znajdź moje urządzenie: Lokalizuje znajdujące się w zasięgu zagubione urządzenie fēnix sparowane ze smartfonem.
 • Garmin Pay: umożliwia płatności zbliżeniowe bez konieczności zabierania ze sobą portfela
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL