Marka adidas jesienią na rynek wypuściła model butów do biegania adidas AlpgaEdge 4D. Jego wyjątkowość tkwi w koncepcji Futurecraft, po raz pierwszy zaprezentowanej w 2017 r. Marka od dawna zwraca uwagę na ekologię. Parley o którym już bywało głośno, to tylko jedna z inicjatyw, które wspiera, a jak dodatkowo zapewnia, Futercraft jest istotnym krokiem nie tylko w skonstruowaniu modelu, który zapewniał będzie jak najlepsze dopasowanie, ale i będzie możliwie najmniej niekorzystny dla środowiska.

Futurecraft. Co to?

Koncepcja Futurecraft jest efektem nawiązania współpracy przez markę adidas z technologiczną firmą Carbon z Doliny Krzemowej. Misją Carbon jest odkrycie sposobu projektowania, konstruowania, wytwarzania i dostarczania produktów polimerowych w kierunku cyfrowej i zrównoważonej przyszłości. Wykorzystana technologia Digital Light Synthesis tworzy elementy 3D. Wspomina się, że metoda zainspirowana została robotem T-1000 z Terminatora 2, jak dodają jej pomysłodawcy – „Wykorzystuje światło i tlen do stworzenia obiektu wydobywanego z puli lepkiej, światłoczułej żywicy.”

Dzięki Digital Light Synthesis wychodzimy poza ograniczenia przeszłości, otwierając nową erę w projektowaniu i produkcji. Jednym z nich są dane sportowców i sprawne procesy produkcyjne. Wytyczając nowy kurs dla naszej branży, możemy uwolnić naszą kreatywność – zmieniając nie tylko to, co tworzymy, ale także sposób, w jaki to robimy” – mówił przy pierwszych prezentacjach w komunikatach prasowych Eric Liedtke, członek zarządu adidas.

Mając ambicję stworzenia najlepszych butów do biegania dla wszystkich, adidas stale nie ustaje w badaniach, przeanalizował swoją bibliotekę danych, głównie zbieranych przez ostatnie 17 lat, a następnie za pomocą Digital Light Synthesis (metoda zwana również jako synteza iluminacji cyfrowej) ukształtowała strefy funkcjonalne w podeszwie środkowej. W przeciwieństwie do tradycyjnej technologii produkcji, technologia ta pozwala stworzyć produkt, który sprosta potrzebom każdego sportowca w zakresie ruchu, amortyzacji, stabilności i komfortu, a to wszystko tylko za pomocą jednego elementu. Jednocześnie dane systemu Aramis, wykorzystywane również w modelu UltraBoost pozwalają na mapowanie ruchów biegaczy, aby stworzyć dopasowanie bez punktów podrażnienia.

adidas AlphaEdge 4D

Podeszwa środkowa nazwana adidas 4D to jedna z głównych, charakterystycznych cech modelu adidas AlphaEdge 4D. Dlaczego 4D a nie 3D? Tutaj dodatkowym, czwartym wymiarem jest skrócony czas powstania modelu. W typowej produkcji butów, w której podeszwa środkowa buta jest wykonana z pianki, proces przebiega kolejno od projektu, poprez powstanie prototypów, po stworzenie formy do produkcji, co jest nie tylko czasochłonne, ale i wymaga użycia większej ilości surowców.

Specjalne strefy w podeszwie odpowiadają za poszczególne etapy. Strefa pięty zapewnia amortyzację, absorbując i rozpraszając wstrząsy, z kolei strefa przodostopia, dzięki swojej specjalnej konstrukcji poprawia ruch do przodu. Dodatkowo strefa przejściowa buta zapewnia płynniejsze przejście pięty do palców.

Wersja AlphaEdge wyróżnia się swoją odblaskową cholewką, która szczególnie sprawdzi się podczas treningu po zmroku. Jej konstrukcja też jest nietypowa. Już sama dzianina Primeknit pozwala marce poznać dokładną ilość przędzy potrzebnej w każdej części buta, dzięki czemu nie powstają żadne dodatkowe, zbyteczne materiały. W modelu adidas 4D dzięki zastosowaniu procesu Forgedmesh, czyli użyciu przędzy powlekanej TPU, uzyskano nie tylko efekt skarpetowego dopasowania, ale i poprawiono wytrzymałość, zwłaszcza podczas ostrych ruchów bocznych i skrętów. Dodatkowo, perforacje zapewniają oddychalność. 

Podeszwa zewnętrzna czerpie z ponad 140 lat doświadczenia Continental, gwarantując przyczepność na suchych jak i mokrych nawierzchniach. 

Parametry modelu:

  • Drop: 10 mm
  • Waga: 300 g
  • Cena detaliczna: 1299,99 zł

Czeka nas zatem kolejna rewolucja w obuwiu biegowym? Ogłoszona w 2014 r. przez markę adidas rewolucja w postaci nowej pianki Boost, też przyjęta została raczej sceptycznie. Słowa: „ta technologia zmieni bieganie na zawsze”, brzmiały wówczas górnolotnie, a jednak z perspektywy czasy można powiedzieć śmiało – zmieniła. Dziś trudno wyobrazić sobie buty tej marki bez Boost’a. Czy zastąpi go podeszwa adidas 4D? Czas pokaże. 

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

adidas4d_alphaedge