Jesienno-zimową porą deszcz i błoto bywa częstym towarzyszem biegacza. Jedni powiedzą – im gorzej tym lepiej, ale nie każdy lubi pokonywać kilometry w mokrych butach.

Na zimniejszy, deszczowo-śnieżny okres alternatywą są buty z membraną. Słowo membrana w środowisku biegowym zyskało bardziej negatywny wydźwięk. Wciąż kojarząc się z ciężkością i brakiem oddychalności, a wśród niektórych i bezużytecznością. Czy tak jednak jest? Przez lata i ta technologia ewoluowała, korzystając z najnowszych rozwiązań, starając się zapewnić jak największy komfort użytkowania. Wiele zależy od stosowanych materiałów, jak i samej konstrukcji buta, ale także terenu po jakim biegamy oraz najzwyczajniej naszych preferencji. Nie każde rozwiązanie pasuje każdemu, membrana nie uchroni nas w każdych warunkach. Może się jednak okazać dobrą inwestycją.

Wodoodporne buty mają swoje zalety. W deszczowym okresie kałuże są czymś naturalnym. Nawet w przypadku tych mniejszych, membrana zapewnia lepszą ochronę przed odpryskami niż obuwie z siateczkowaną, przewiewną cholewką. Ich często zamknięta struktura zapobiega również zabrudzeniu, a tym samym uszkodzeniu cholewki.

DWR czy GORE-TEX?

Szukając butów na jesień zazwyczaj natkniemy się na dwa rodzaje stosowanych membran: Gore-tex oraz powłoki typu DWR. Którą wybrać?

Gore-tex to jedna z najbardziej znanych membran. Od czasów powstania szybko stała się synonimem najwyższej jakości materiałów przeciwdeszczowych. Jej powstanie było efektem przypadkowych prób wykonywanych przez Boba Gore. Szukał rozwiązania dla nowych produktów firmy ojca W. L. Gore & Associates specjalizującej się w osłonach do kabli elektrycznych produkowanych z teflonu. Konkurencja na rynku była coraz większa, potrzebne była choćby lżejsza konstrukcja. Spokojne próby rozciągnięcia dotychczasowego materiału choćby o 10% nie przynosiły pożądanego efektu. Jednego wieczoru po rozgrzaniu materiału, zamiast ostrożnie rozciągać produkt, jak to miał w zwyczaju, po prostu go szarpnął. Ku jego zaskoczeniu materiał nie przerwał się, lecz zwiększył swoją długość i to o kilkaset procent. Otrzymany materiał charakteryzował się mikroporowatą strukturą, która stanowiła ok. 70% powietrza. Otrzymana powłoka politetrafluoroetylenu (ePTFE) składa się z około 1,4 miliarda porów na centymetr kwadratowy, a każda jest około 20 000 razy mniejsza niż kropla wody. Tym samym woda nie mogła się przedostać do środka, bo pory były zbyt małe, ale jednocześnie wystarczające duże by odprowadzać parę na zewnątrz. Wynalazek okazał się mieć szerokie zastosowanie, m.in. w odzieży, gdzie ważne jest połączenie ochrony przed deszczem i jednocześnie zapewnienie pewnego poziomu oddychalności, są jednak mniej przewiewne. Sama membrana ma tylko 0,01 mm grubości.

Membrana GTX jest często wzmacniania technologią DWR (Durable Water Repellent). Podczas gdy Gore-tex bywa wbudowany w samą tkaninę, DWR to swego rodzaju powłoka nakładana na zewnętrzną jej część. Nie koliduje z oddychalnością, ponieważ została zaprojektowana tak, by przylegać do odpowiednich nitek materiału. Podczas kontaktu z wodą, spadające krople niejako zsuwają się po materiale.

Sama powłoka DWR zapewnia lepszą oddychalność niż GTX, ale jednocześnie charakteryzują się mniejszą trwałością. Na rynku znajdziemy modele zarówno z pierwszym jak i drugim rozwiązaniem. Poniżej przedstawiamy wybrane propozycje z sezonu jesień-zima 2019 od marek Nike, adidas, Brooks i Under Armour. 

Marka Nike w kolekcji jesiennej korzysta ze technologii Shield. Materiał pokryty jest substancją typu DWR, która niejako odpycha cząsteczki wody. W jesiennej ofercie znaleźć można modele: Nike Air Zoom Pegasus 36 Shield, Oddysey React 2 Shield czy nowość Nike Zoom Turbo Shield. Modele z shield’em idą w parze z elementami odblaskowymi, ważnymi, gdy jesienną porą zmrok zapada szybciej.

Nike Air Zoom Pegasus 36 Shield

Nike Air Zoom Pegasus 36 Shield jest jesienną odsłoną jednego z najbardziej popularnych modeli butów do biegania w ofercie marki Nike, które sprawdzą się podczas codziennego treningowe. Przeznaczone dla biegaczy z neutralnym typem stopy na każdym poziomie zaawansowania z amortyzacją opartą o piankę Cushlon ST oraz pełnowymiarową poduszkę gazowa Zoom Air. Podeszwa zewnętrzna wykorzystuje twardszą gumę z mnóstwem szczelin odprowadzających wodę, aby zapewnić doskonałą przyczepność w mokrych warunkach


Przeznaczenie: codzienny trening 
Drop: 10 mm
Cena detaliczna: 549,99 zł

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Model sprawdzi się podczas chłodnych dni, ale warto pamiętać, że przy ulewnych deszczach nie zapewni pełnej ochrony. Woda dostać się może do środka z okolic rejonów kostki. W tym wypadku lepszą ochroną wykazuje model Nike Zoom Pegasus Turbo Shield.

Nike Zoom Pegasus Turbo Shield Nike

Pegasus Turbo Shield jest udoskonaloną wersją Pegasus Turbo, która pozwala na zachować suchość w nawet najcięższe jesienne dni. Zachowuje zarówno wygląd podeszwy jak i amortyzację opartą o dynamiczną piankę ZoomX, ale wyróżnia się swoim futurystycznym wyglądem. Cholewka posiada wysoki kołnierz zapinany na rzep powyżej kostki, zapewniający dodatkową ochronę. 

Wodoodprona cholewka z asymetrycznym zamkiem z taśmowymi szwami umożliwia łatwe i szybkie zakładanie.
Przeznaczenie: codzienny trening/ szybsze jednostki/ jest lżejszą, bardziej dynamiczną odsłoną modelu Nike Air Zoom Pegasus.
Drop: 10 mm
Cena detaliczna: 849,99 zł

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

adidas PulseBoost HD Winterized

adidas PulseBoost HD Winterized to zimowa odsłona modelu PulseBoost HD, który zadebiutował na rynku w tym roku. Stworzonego przez markę adidas przy współpracy z biegaczami głównie z Paryża, Berlina i Nowego Jorku, do pokonywania kilometrów po miejskich ścieżkach. Oparty został o nową piankę Boost HD, która powstała z wykorzystaniem nowego, gęstszego granulatu. Jest tym samym w odczuciu twardszy niż znany model Ultraboost oraz wyróżnia się niższym profilem, który poprawia kontrolę w trakcie biegu. Zimowa wersja wzbogacona została o nylonową cholewkę balistyczną i odblaskowe detale na zewnątrz. Dodatkowo podeszwa zewnętrzna Continental Adaptive Traxion zapewnia maksymalny poziom przyczepności zarówno na mokrych, jak i suchych nawierzchniach


Przeznaczenie: codzienny trening/ szybsze jednostki
Drop: 8 mm
Cena detaliczna: 599,99 zł

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Brooks Ghost GTX 12

Ghost 12 to jeden z najbardziej popularnych modeli marki Brooks. Jego zaktualizowany wygląd z wykorzystaniem technologii 3D Fit oraz membrany Gore-Tex®️ zwiększa jego wszechstronność w zakresie warunków użytkowania. 

Nazwę „Duch” zawdzięcza jednemu z członków zespołu. Biegacz, były rekordzista uczelni na dystansie 10 km prezentował dobrą formę, mimo, że nikt ze współpracowników, nie widział go nigdy trenującego. Z czasem zespół odkrył, że ich kolega biegał, nawet setki kilometrów miesięcznie, ale treningi wykonywał po nocach, przemykając z lekkością po ścieżkach niczym duch.

Amortyzacja oparta jest o pianki BioMoGo i DNA LOFT, łącząc tym samym sprężystość oraz miękkość. BioMoGo jest pierwszą na świecie biodegradowalną pianką wykorzystywaną w podeszwach. Rozkłada się na użyteczne związki organiczne już w przeciągu ok. 20 lat, podczas gdy standardowa pianka EVA potrzebuje na to ok. 1000 lat.

Przeznaczenie: codzienny trening
Drop: 12 mm
Cena detaliczna: 699,99 zł

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Under Armour Charged Rogue Storm

Na podobnej zasadzie co wspomniana na początku technologia Nike Shield działa Under Armour Storm zastosowany w modelu UA Charged Rogue Storm. Wykorzystując system  Durable Water Resistance blokuje deszcz, śnieg, ale jednocześnie nie ogranicza mocno poziomu oddychalności. Amortyzację zapewniają dwie warstwy pianki Charged Cushioning, twardsza pod piętą i bardziej miękka pod przednią częścią stopy. Antypoślizgowa gumowa podeszwa zewnętrzna zwiększa przyczepność i trwałość na mokrych i suchych nawierzchniach.

Przeznaczenie: codzienny trening
Drop: 8 mm
Cena detaliczna: 399,99 zł

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

baner-wybierz-buty-biegowe-dla-siebie