Speedcross’a, który na rynku dostępny jest 2006 r., niemal nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez lata zyskał miano trailowej legendy, choć tak naprawdę nikt nie wróżył mu dobrej przyszłości. Jako bardzo specjalistyczny but wydany miał być tylko w 1000 egzemplarzach, a szybko stał się jednym z najbardziej popularnym w ofercie marki Salomon. W 2013 r. sprzedaż modelu na świecie wynosiła już milion par, a w kolejnych latach tylko rosła. Na wiosnę, wydana 5. odsłona, doczekała się kilku istotnych zmian, ale nie jest to jedyna tegoroczna nowość w ofercie marki.

Przez lata, słuchając potrzeb użytkowników, rodzina Speedcrossów powiększała się. Tak powstał m.in. model Speedcross Vario z mniej agresywnym bieżnikiem i szerszą cholewką. Tym razem do biegowej oferty dołączył jeszcze model Supercross, któremu również nadano bardziej miejski charakter.

Jak przyznaje marka – „Celem rozszerzenia asortymentu „Cross” jest oferowanie butów, które dostarczają esencję DNA Speedcross szerszej gamie biegaczy w różnych cenach. Wszyscy biegacze szukają wyzwań, przygód i emocji, ale w różnych miejscach i z różną częstotliwością. Są to zarówno doświadczeni biegacze, którzy chcą najbardziej technicznego obuwia, jak i początkujący biegacze, którzy biegają raz lub dwa razy w tygodniu w parkach miejskich i chcą butów technicznych o silnym wpływie estetycznym, które często pasują też do ubioru”.

Salomon już kilka lat temu uświadomił sobie, że wygląd dla użytkowników ma znaczenie. Sam model Speedcross stał się obiektem zainteresowania również wśród projektantów mody, a po pojawieniu się go dość niespodziewanie w paryskim butiku The Broken Arm, gościł również na wybiegach Fashion Week m.in. w Paryżu i Mediolanie.

Supercross dla kogo?

Supercross z wyglądu bardzo przypomina swojego starszego brata, ale jest tańszy i w odróżnieniu od niego stawia na większą wszechstronność. Jak dodaje Salomon, sprawdzi się niezależnie od tego, czy chodzi o codzienne okrążenie parku miejskiego, ucieczkę na lokalny szlak, czy coś bardziej wymagającego.

Supercross w rzeczywistości można uznać za coś pomiędzy modelem Spedcross a modelem Salomon Vario.

Podeszwa Supercrossa została wykonana w technologii Contagrip TD, jest to guma, która zapewnia maksymalną przyczepność na trudnym, nierównym terenie, ale jest najtrwalszą gumą stosowaną w biegowych modelach marki Salomon. Dla porównania, model Speedcross 5 wykorzystuje podeszwę Contangrip ale w wersji TA, stworzoną z myślą o przyczepności na miękkiej, luźnej nawierzchni, zaś model Vario podstawową wersję Contagrip. Wypustki w Supercrossie głębokości 5 mm mają już charakterystyczny, jodełkowaty kształt, choć ich układ został odrobinę zmieniony w stosunku do modelu Speedcross.  

Podeszwa Salomon Speedcross 5 vs. Salomon Supercross

Amortyzacja oparta jest o piankę Energycell, będącą wysokiej jakości, miękką wersją pianki EVA. W modelu Speedcross znajdziemy wersję pianki z „plusem” (Energycell +), która jest połączeniem materiałów, nie tylko stawiających na pochłanianie wstrząsów podczas biegu, ale charakteryzują się również większym parametrem odbicia. To niejedyne różnice. 

Podeszwa Salomon Speedcross 5 vs. Salomon Supercross

W Supercrossie zastosowano cholewkę wykonaną w technologii „ripstop”, czyli tkaniny wykorzystującą specjalną technikę wzmacniającą, która chroni przed rozdarciem np. w wyniku zahaczenia o gałąź na szlaku. Cholewka Speedcross jest również wytrzymała, ale w jej przypadku skupiono się głównie na technologii „Anti Debrish Mesh”, czyli zastosowaniu specjalnej siateczki o ciasnym splocie, zapewniającej najlepszą ochronę przed dostaniem się jakichkolwiek nieczystości do wnętrza buta. W obu modelach za precyzyjne dopasowanie odpowiada SensiFit ™ i QuickLace® z kevlaru, z tą różnicą, że model Supercross pozbawiony został kieszonki, w którą schować można system sznurowania. 

Podeszwa Salomon Speedcross 5 vs. Salomon Supercross

Speedcross 5 vs. Supercross

  Speedcross 5 Supercross
Drop  10 10 
Pięta-palce 30-20 29,3-19,3
Waga 330 g 310 g
Głębokość bieżnika 6 mm 5 mm
Podeszwa zewnętrzna Contangrip TA Contangrip TD
Podeszwa środkowa Energycell + Energycell
Oddychalność  3/6 3/6
Amortyzacja  5/6  5/6 
Ochrona 5/6 4/6
Stabilność 4/6 3/6
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

baner gotowi wyruszyc na szlak?