Już w październiku Eliud Kipchoge podejmie się kolejnej próby złamania bariery 2h w maratonie. Na koniec czerwca podano informacje związane z lokalizacją wydarzenia. Choć wcześniej spekulowano, że odbędzie się ono w Londynie, ostatecznie zdecydowano się na Wiedeń i park Wiener Prater. Wyzwanie INEOS 1:59 zaplanowano w terminie od 12 do 20 października. Dokładna data, jak zaznaczają organizatorzy, zostanie ustalona w późniejszym terminie, kiedy dostępna będzie dokładna prognoza pogody.

Sam Eliud Kipchoge uważa, że ​​przełamanie dwugodzinnej bariery maratonu w wyzwaniu INEOS 1:59 byłoby osiągnięciem porównywalnym do pierwszego człowieka lądującego na Księżycu. Podczas rozmów z mediami, na dwa miesiące przed podjęciem epickiego wyzwania, by stać się pierwszym człowiekiem, który poprowadzi maraton poniżej dwóch godzin, powiedział, że nie ma wątpliwości, że w październiku przejdzie do historii.

– „Niektórzy uważają, że to niemożliwe. Szanuję ich poglądy, i oni powinny szanować moje. Mój zespół i ja, wierzymy, że to jest możliwe. Udowodnimy, że się mylą. Byłem jak bokser, który jedzie na ring i nie wie, co się stanie [powiedział o swojej pierwszej próbie sprzed dwóch lat]. Ale tym razem jestem przygotowany i wiem, co się stanie. Chodzi o historię, chodzi o pozostawienie dziedzictwa. Chodzi o inspirowanie ludzi. Będzie to wiele znaczyło, gdy pobiegnę poniżej dwóch godzin. Moje główne przesłanie dla 3 miliardów ludzi na świecie brzmi: „Żaden człowiek nie jest ograniczony” – wspominał.

Znane są również pierwsze nazwiska osób, które znajdą się w zespole Eliud’a Kipchoge podczas zawodów INEOS 1:59 w Wiedniu. Organizatorzy wspomnieli, że w gronie pacemakerów znajdą się słynni norwescy bracia: Henrik, Filip i Jakob Ingebrigtsen. Tym razem dodają kolejne nazwiska. Do grupy dołączy: Bernard Lagat (USA), który powraca po tym, jak pomógł Kipchoge w próbie Breaking2 na torze Monza w 2017 r. oraz bliski przyjaciel Kipchoge, Augustine Choge, a także Victor Chumo z Kenii oraz australijscy zawodnicy: Jack Rayner i Brett Robinson.

Bracia Ingebrigtsen, którzy są szkoleni przez swojego ojca Gjerta, zmienili nawet swoje plany związane z roztrenowaniem, aby być częścią jednego z najbardziej historycznych momentów w sporcie. Henrik Ingebrigtsen w informacjach prasowych powiedział – „Z niecierpliwością czekamy na udział w  INEOS 1:59. Odłożyliśmy wakacje o tydzień, aby być częścią tego, ponieważ naprawdę uważamy, że będzie to coś historycznego.”

Jakob Ingebrigtsen dodał – „Być nastolatkiem i być częścią tego projektu, to jest naprawdę niesamowite. Jako rodzina jesteśmy przyzwyczajeni do biegania razem i możliwość wspólnego biegania, wraz z innymi wspaniałymi sportowcami.”

Jakob skończy 19 lat przed datą Wyzwania INEOS 1:59 i będzie najmłodszym z pacemakerów. Jest o 25 lat młodszy od Lagata, który w wieku 44 lat będzie najstarszym.

Pacemakerzy INEOS 1:59

 • Augustine Choge (Kenia, 32 lata): Jeden z najlepszych przyjaciół Eliud’a Kipchoge, a teraz jeden z jego partnerów szkoleniowych w grupie Global Sports Communication (GSC). Mistrz Świata Juniorów Młodszych (3000m) i Mistrzem Świata Juniorów (5000m)
 • Victor Chumo (Kenia, 32 lata): rekord życiowy w półmaratonie 60:03.
 • Filip Ingebrigtsen (Norwegia, 26 lat). Brązowy medalista Mistrzostw Świata (2017 r.) i złoty medalista Mistrzostw Europy (2016 r.) na 1500 m oraz Mistrz Europy w Biegach Przełajowych (2018 r.)
 • Henrik Ingebrigtsen (Norwegia, 28 lat): najstarszy z braci Ingebrigtsen. Zdobył złoty medal na mistrzostwach Europy w 2012 roku na 1500m i był piąty na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Zdobył łącznie siedem medali Mistrzostw Europy.
 • Jakob Ingebrigtsen (Norwegia, 18 lat): Jakob zaskoczył świat w zeszłym roku, gdy w wieku zaledwie 17 lat wygrał zarówno 1500 m, jak i 5000 m na Mistrzostwach Europy.
 • Bernard Lagat (USA, 44): pięciokrotny olimpijczyk oraz 13-krotny medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Podczas Mistrzostwach Świata na 5000 m w Osace w 2007 roku, pokonał Eliuda Kipchoge, który zdobył srebrny medal.
 • Jack Rayner (Australia, 23 lata): Zwycięzca inauguracyjnego Półmaratonu Commonwealth w Cardiff w zeszłym roku. Zadebiutował w maratonie Virgin Money London Marathon w kwietniu ubiegłego roku, kończąc na 14. pozycji w 2:11:06.
 • Brett Robinson (Australia, 28 lat): trzykrotnie wygrał półmaraton w Melbourne. Podobnie jak Jack Rayner, w tym roku zadebiutował w maratonie podczas Virgin Money London Marathon, zajmując 13. miejsce w 2:10:55.


Jak zapowiadają organizatorzy, kolejni pacemakerzy, którzy będą brać udział w projekcie INEOS 1:59, zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach.

Wiedeń został wybrany po obszernym, globalnym poszukiwaniu, ponieważ zapewnia m.in:

 • Szybki i płaski tor;
 •  Prostą drogę, 4,3 km odcinek Prater Hauptallee;
 • Spójne i optymalne warunki pogodowe w październiku;
 • Świeże powietrze – park jest opisany jako „zielone płuco Wiednia”;
 •  Szerokie, wolne od ruchu drogowego i oświetlone drogi;
 • Możliwość licznego kibicowania na trasie.

Strona projektu INEO1:59