Gel-Kayano to jeden z flagowych modeli marki Asics, który stał się swego rodzaju symbolem bezpieczeństwa dla biegaczy. Idealny dla szukających butów z wysokim poziomem amortyzacji i wsparciem. W ofercie produktów marki Asics plasujący się w kategorii „I move Further”, czyli w linii produktów skupiających się na zapewnieniu jak największego komfortu podczas pokonywania długich dystansów. Zarazem to but z historią, pisaną już od ponad dwudziestu pięciu lat.

Zaczęło się od żuka

Linia Kayano swoją nazwę zawdzięcza jej twórcy, Toshikazu Kayano. Pierwszy model powstał już w 1993 r., a jego projekt został stworzony w oparciu o formę egzoszkieletu żuka. Szkic powstał na serwetce. Nawiązywał do zainteresowań samego twórcy, który obserwując naturę zauważył, że twardy egzoszkielet służy jako ochrona dla żuka, ale jednocześnie pozwala mu wciąż być szybkim i lekkim. Zainspirowany postanowił przenieść to na nowe obuwie Kayano. Powstała konstrukcja, z unikalną ramą i wzmocnioną cholewką, uczyniła go wiodącym butem w kategorii stabilności, a stosowane wówczas technologie: Theta GEL (z tyłu) oraz P-GEL (z przodu) dbały o komfort i bezpieczeństwo. Dziś ta kombinacja technologii jest już klasyką. Chociaż model charakteryzował się masywną i ciężką konstrukcją, szybko stał się ulubieńcem biegaczy. Premierowy model nazwany Kayano Trainer został wyprodukowany w ilości 48 000 par.

Zgodnie z japońską filozofią Kaizen, model w kolejnych latach był stale ulepszany, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania biegaczy.

W 1995 r. postanowiono odejść od oznaczenia „Trainer” w nazwie, Kayano nazywał się po prostu Kayano. W kolejnych latach poprawiano takie elementy jak: cholewka i amortyzacja. Jedną z pierwszych większych zmian było dodanie technologii Impact Guidance System (IGS), która szybko stała się jedną z podstawowych w marce ASICS. System IGS zapewnia stabilność i płynne przetoczenie stopy od pięty do palców. Dopiero od 2001 r. zdecydowano się kolejne iteracje modelu określać numerami. Zaczęto tym samym od wersji 7.

13. edycja była ostatnią zaprojektowaną przez Toshikazu Kayano. Wprowadzono w niej unikalną płytkę z TPU, która efektywnie wchłaniała energię z uderzeń i rozpraszała ją. Linia Kayano zachowała dzięki temu swoją czołową pozycję na rynku, a w kolejnych latach tylko ją potwierdzała. Zarówno w 2008 jak i 2009 r. model został uznany za „buta roku” wg. Runners World. Projektanci nie poprzestali na sukcesie, szukali coraz to nowych rozwiązań. Dalsze prace zaowocowały nowymi technologiami, które sprawiały, że buty stawały się coraz lżejsze. Tu można wspomnieć, że pierwszą oficjalną wagę w katalogu zanotowano dopiero w 1999 r. Wówczas piąta odsłona ważyła 368,5 g. Obecnie waga 26. edycji to 314 g.

Największe zmiany dostrzegalne są w ostatnich latach. 22 edycja rozpoczęła erę, dziś już dobrze znanej i powszechnej, bezszwowej cholewki, a także nowych systemów amortyzacji, przez FluidRide 2.0, FlyteFoam do FlyteFoam oraz Propel.

Co nowego?

Jak podaje marka, projektant najnowszego Asics Kayano 26, Yoshiyasu Ando, ​​nie zapominał o historii, czerpał inspirację z japońskiego wyrażenia „Onko-chishin”, co oznacza: „Szanuj przeszłość; twórz przyszłość ”. Już przed procesem projektowania istotna stała się odpowiedź na pytanie” Po 25 iteracjach, w jaki sposób możemy sprawić, by buty GEL-KAYANO były jeszcze lepsze i lepiej reagowały na potrzeby dzisiejszych biegaczy?

Odwiedzając pokój – archiwum ASICS, zespół projektowy odkrył niejako na nowo, że kluczową cechą tego buta jest technologia GEL i charakterystyczne ścięcie na pięcie. Ścięcie oznacza, że materiał amortyzujący został wyprofilowany pod kątem, aby lepiej absorbować uderzenia, przygotowany niejako do pracy pod kątami, pod którymi stopy uderzają o ziemię. To sprawia również, że ​​but ma charakterystyczny miękki wygląd pod stopami.

Projektanci starali się zachować to odczucie. Po zapoznaniu się z kształtem i konstrukcją buta, zarówno wewnątrz,jak i na zewnątrz, postanowili dopasować geometrię pięty na nowo. Pozostała podeszwa środkowa, oparta o technologie: FlyteFoam oraz FlyteFoam Propel, znana z minionej edycji, zmieniła się tylko ilość technologii Gel pod piętą, której jest teraz więcej. W rezultacie nowe buty, jak podkreśla marka, zachowują połączenie z przeszłością, zapewniając jednocześnie lżejszy i bardziej sprężysty bieg. 

FlyteFoam to pianka, która po raz pierwszy pojawiła się wraz z premierą modelu MetaRun w 2015 r. Wykonana została z włókien organicznych, które zapewniają wysoki poziom amortyzacji, ale sprawiają, że pianka jest o 55% lżejsza od standardowych pianek EVA i była początkiem w konstruowaniu nowych odsłon w kolejnych latach, właśnie m.in. odsłony FlyteFoam Propel.  

FlyteFoam Propel, to jedna z najbardziej sprężystych pianek jakie obecnie znaleźć można w obuwiu biegowym marki ASICS.

– „Propel powstał dla innego odczucia, głownie w przedniej części stopy, z 50% większą sprężystością i 39% większą wytrzymałością niż konwencjonalna pianka EVA. Podczas procesu badawczo-rozwojowego zainspirowały nas materiały w sprężystej piłce” – wyjaśniał Junichiro Tateishi z zespołu zarządzania materiałami obuwniczymi, gdy pianka została użyta już w poprzedniej odsłonie modelu Kayano.

Asics Gel-Kayano 25 vs. Asics Gel-Kayano 26

Dodatkowo technologia METACLUTCH ™ zastosowana w zapiętku poprawia samo trzymanie pięty w modelu.

Model Kayano wyróżnia się również innym dropem (spadek pięta – palce) w przypadku modelu męskiego i damskiego, który jest efektem analiz zepołu projektowego. Kobiety często mają krótsze ścięgno Achillesa. Wyższy drop sprawia, że ścięgno jest mniej obciążane, bo pracuje w mniejszym zakresie. Tym samym męski drop bez zmian wynosi 10 mm (22 -12 mm) a dla kobiet 13 mm (24 – 11 mm).

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Wsparcie, a więc dla kogo?

Jak zauważa Kenichi Harano, starszy dyrektor generalny w ASICS Institute of Sport Science (ISS) –  „Każdy biegacz ma inne potrzeby i zrozumienie typu pronacji jest pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego buta. Pronacja odnosi się do sposobu, w jaki stopa biegacza się zachowuje się podczas biegu. Badając wzory tysiąca biegaczy, ASICS ustalił wzorce stóp neutralnych, nadpronujących i supinujących, które stosuje w swoich modelach.”

Tym samym model Kayano powstał z przeznaczeniem dla tej pierwszej grupy, czyli osób, którym mówiąc nieco kolokwialnie „kostki uciekają do środka”, co warto pamiętać, oddziałuje nie tylko na pracę ścięgna Achillesa, ale wpływa na cały aparat ruchu i często jest przyczyną dolegliwości. Można być jednak spokojnym, choć niektórzy reagują negatywnie na to słowo, nie jest to żadna choroba. Bardziej poprawnie, chodzi o zachowanie naszego łuku stopy podczas naturalnego amortyzowania uderzenia. W przypadku, gdy w fazie lądowania występuje nadmierna rotacja, niezbędne staje się wsparcie w obuwiu, zwłaszcza wśród osób biegających z pięty. To m.in. dlatego model w podeszwie wykorzystuje  Dynamic Duomax, czyli mocniejszą piankę, która jest jednym z elementów wpływającym na niwelowanie nadmiernej pronacji. Pierwsza jej wersja „Duomax” powstała już w 1999 r. Wersja „Dynamic” nie jest tak sztywna jak jej poprzednik oraz lepiej dostosowuje się do pracy stopy. 

Choć model sprawdzi się dla zwłaszcza dla cięższych zawodników, okazuje się, że korzysta z nich również Yuki Kawauchi, japoński maratończyk, spektakularny zwycięzca Boston Marathon 2018 i ambasador ASICS, który wspominał – „GEL-KAYANO to buty, którym ufałem od ponad pięciu lat i które pomogły mi uniknąć kontuzji, z jakimi borykałem się jako młodszy sportowiec. Każdy biegacz ma inne potrzeby, radzę poświęcić trochę czasu na wypróbowanie różnych butów i znalezienie tych, które najlepiej pasują do twoich potrzeb i celów biegowych.

Jeśli nie potrzebujesz wsparcia, ale szukasz wysokiej amortyzacji, to rodzina produktów marki ASICS jest dużo większa. W tym wypadku warto zerknąć na m.in model. ASICS Gel – Nimbus. 

 

baner-wybierz-buty-biegowe-dla-siebie