Kolejne sezony przynoszą zmiany w kolekcjach biegowych. Czasem większe, czasem mniejsze. Bywa, niekoniecznie widoczne na pierwszy rzut oka, toteż wielu uważa, że zmianie ulega tylko kolor. Tymczasem wystarczy czasem przymierzyć nowy model, by poczuć różnicę. Marka Brooks, funkcjonująca już na rynku już od ponad wieku, na 2019 r. przygotowała nowe odsłony swoich flagowych modeli, do których należą: Glycerin 17, Ghost 12 i Cascadia 14. Zwłaszcza ta ostatnia pozycja ucieszy zapewne miłośników trailowych ścieżek, bo to te buty ze wspomnianych, przeszły największe zmiany.

Glycerin 17

Model Glycerin zadebiutował w 2002 r. Jest to propozycja dla osób szukających dobrze amortyzowanego buta do biegania po asfalcie. Miękkość to jego główna cecha charakterystyczna. To m.in. tego modelu używa spektakularna zwyciężczyni Maratonu Bostońskiego z 2018 r, Des Linden. Des ceni go m.in. za amortyzację, której teraz 17. odsłona ma oferować jeszcze więcej. Głównie dzięki kombinacji podeszwy środkowej DNA LOFT i dodatkowej wkładki Ortholite®. Glycerin 17DNA Loft to pianka stosowana przez markę w podeszwie środkowej, która zadebiutowała w ubiegłym roku, w poprzedniej edycji Glycerin 16. Była to druga z rewolucyjnych technologii marki, wcześniejsza, DNA AMP stosowana była m.in. w modelu Levitate 2

– „Po dostarczeniu naszej technologii skupiającej się na zwrocie energii DNA AMP, wróciliśmy do prac w laboratorium i stworzyć takie samo niezrównane doświadczenie dla biegaczy, którzy preferują bardzo miękkie wrażenia z biegania” – powiedział Carson Caprara, dyrektor ds. Globalnego zarządzania linią produktów, Brooks Running. Dodając – „Słyszeliśmy od biegaczy, że szukają niezwykle miękkiego doświadczenia, ale nie chcą, aby jakaś dodatkowa waga powstrzymywała ich przy bieganiu. Dzięki DNA LOFT znaleźliśmy nowy sposób na połączenie naszej pianki, zapewniającej amortyzację, bez dokładania dodatkowego ciężaru„.

DNA LOFT zachowuje charakterystykę podeszwy środkowej DNA marki Brooks, która dostosowuje się do indywidualnego kroku, wagi i prędkości biegacza, ale zapewnia bardziej miękkie wrażenie, dzięki unikalnej mieszance podeszwy środkowej z etylenu i octanu winylu (EVA), gumy i powietrza. Guma zwiększa trwałość, zapewniając miękkość przez cały okres użytkowania buta, podczas gdy powietrze zmniejsza wagę materiału.

Tym razem postanowiono zastosować również, już wspomnianą nową wkładkę Ortholite. Wkładka ta, chętnie wykorzystywana przez producentów, jest poliuretanową pianką, która charakteryzuje się sprężystością, lekkością. Jednocześnie umożliwia przepływ powietrza oraz odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci. Ma też właściwości antybakteryjne.

Cholewka w Glycerin 17 uległa drobnym zmianom. Wykonana została z technicznej siateczki z elementami powstałymi w technologii 3D Fit Print, która sprawia że but dopasowuje się indywidualnie do każdej stopy. W 16. odsłonie zauważyć można było szeroką nakładkę na cholewce, niejako zakotwiczoną przez trzy otwory sznurowania. Tym razem marka zamiast nakładki wykorzystała nadrukowany wzór na siatce. Drobnej modyfikacji uległ również układ perforatorów w siatce, ale zmiany te, można uznać za co najwyżej kosmetyczne poprawki.

Niezmieniony pozostał charakterystyczny bieżnik.

brooks_glycerin_17

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Ghost 12

Ghost to również model skierowany do biegaczy z neutralnym typem stopy, którzy przemierzają głównie asfaltowe ścieżki. Jest tańszy od Glycerin i nieco mniej amortyzowany, ale to nie jedyne różnice.

Swoją nazwę – „Duch”, zawdzięcza jednemu z członków zespołu, dyrektorowi marki Brooks, który był biegaczem, a także byłym rekordzistą uczelnianym na dystansie 10 km. Zadziwiające było jednak to, że wciąż był w świetnej formie, mimo, że nikt ze współpracowników, nie widział go nigdy trenującego. Z czasem zespół odkrył, że ich kolega biegał, nawet setki kilometrów miesięcznie, ale treningi wykonywał po nocach, przemykając z lekkością po ścieżkach niczym duch.

Ghost nie jest tak miękki jak Glycerin, co nie oznacza, że nie poczujemy w nim komfortu. Podeszwa to mieszanka pianek BioMoGo i DNA LOFT, która łączyc sprężystość oraz miękkość. BioMoGo jest pierwszą na świecie biodegradowalną pianką wykorzystywaną w podeszwach. Rozkłada się na użyteczne związki organiczne już w przeciągu ok. 20 lat, podczas gdy standardowa pianka EVA potrzebuje na to ok. 1000 lat.

Główną zmianą w przypadku Ghost jest cholewka i nowe elementy 3D Fit Print. Projekt podobny jest do rodzinnego modelu Adrenaline GTS 19 (przeznaczonego dla osób poszukujących butów ze wsparciem). 3D Fit Print, wspominany również przy okazji modelu Glycerin, to zaawansowany proces sitodruku, który pozwala zastosować strategiczną rozciągliwość i strukturę materiału, który tym samym lepiej dostosowuje się do stopy.

Nowa odsłona jest minimalnie lżejsza od poprzednika. Teraz waga wynosi: 264 g dla modelu damskiego i 284 g dla modelu męskiego. W poprzedniej edycji było to odpowiednio: 269 i 309 g. 

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

Glycerin 17 vs. Ghost 12

  Glycerin 17 Ghost 12
Drop 10 mm 12 mm
Waga Damskie: 260 g

Męskie: 300 g

Damskie: 264 g

Męskie: 284 g

Cascadia 14

I niejako wisienka na torcie, propozycja dla osób biegających w terenie, model Cascadia 14, który przeszedł największe rewolucje w obecnym sezonie. Ci co dotąd cenili ten model, mogą jednak odetchnąć, bo choć zmiany są znaczące, to te najbardziej cenione elementy wpływające na bezpieczeństwo, za które model był doceniany od lat, pozostały.

Na pewno od razu w oko rzuca się dużo niższa waga. Zmiana jest znacząca. Dotąd ten model należał raczej do kategorii cięższych treningówek. Teraz się to zmienia. Wcześniejsza waga: 337 g dla męskiego modelu oraz 300 g dla damskiego, została zmniejszona do odpowiednio: 291 i 269 g w Cascadia 14.

Cascadia na rynku zadebiutowała w 2005 r. Od początku jej powstania zespół marki Brooks współpracował z jednym z najlepszych biegaczy ultra w historii Scott’em Jurkiem, wielokrotnym zwycięzcą prestiżowych i niezwykle wymagających biegów m.in. Badwater Ultramarathon, Spartathlon i Western States 100 Mile Endurance Run. Model był efektem próby znalezienia najlepszych butów dla Scott’a, takich, które poradziłyby sobie zarówno z pokonywanymi dystansami, jak i zmiennym terenem. Stawiać miał na wszechstronność.

Podeszwa środkowa Brooks Cascadia 14 wykonana została, tak jak w poprzednikach, z pianki DNA BioMoGo, będącą połączeniem dwóch flagowych technologii marki Brooks: BioMoGo oraz DNA.

Nowością jest ulepszony system PIVOT, który zapewnia stabilność w terenie. Są to specjalne elementy umieszczone w podeszwie, które podczas kontaktu z podłożem, nawet przy dużych nierównościach, działają jak system amortyzatorów – zapewniają stabilną i wyrównaną pozycję stopy w trakcie przetoczenia. Zastosowano również bardziej opływowy kształt podeszwy zewnętrznej i skorzystano z nowej, opatentowanej gumy TrailTrack. Zmieniono również kształt wypustek, a dzięki temu poprawiona została elastyczność oraz przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni.

Obniżono również drop z 10 do 8 mm (obecnie: 24 mm pięta /16 mm palce, w porównaniu do poprzedniej wersji: 27 mm / 17 mm).

Oprócz tego w nowej wersji wykorzystano cholewkę Cordura Mud Guard, która z jednej strony cechuje się wysoką oddychalnością, a z drugiej chroni przed brudem z zewnątrz podczas przemierzania ścieżek. Dodatkowo zawiera specjalną kieszonkę przy języku w której schować można sznurowadła. Nie zapomniano o otoku na palce chroniącym przed kamieniami czy gałęziami.

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL