Marka Nike prze lata przyzwyczaiła nas już do wykorzystania w modelach biegowych wysoko zaawansowanych pianek, jak choćby: Zoom Air, React czy ZoomX. Będącym efektem szukania kolejnych rozwiązań, które pomogą zawodnikom uzyskiwać jak najlepsze rezultaty w najważniejszych startach. Tym razem jednak prezentuje coś odmiennego. Jest nią technologia Nike Joyride, która wyglądem przypomina zamknięte w podeszwie koraliki.

Jak przyznaje sama marka – Joyride został opracowany w Nike Sport Research Lab jako rozwiązanie dla zarówno czołowych zawodników, jak i biegaczy biegających rekreacyjnie. Takimi modelami jak Vaporfly 4% czy też jego następcą – Nike ZoomX Vaporfly Next%, marka dokonała rewolucji na rynku pod kątem walki o nowe rekordy, ale nie każdy biegacz chce pobić rekord, nie każdy chce też przebiec maraton. Niektórzy biegając chcą po prostu się odstresować po dniu pracy. 

Nike Joyride Run Flyknit

Wiemy również, że biegi regeneracyjne są ważne dla elitarnych biegaczy w dni wolne i potrzebują czegoś, co sprawi, że taki bieg będzie łatwiejszy dla ich ciała. Dlatego postanowiliśmy stworzyć coś, co bez względu na poziom i umiejętności może sprawić, że bieg będzie przyjemniejszy” – wspominał w wywiadach Kylee Barton, starszy dyrektor Nike Running Footwear.

Inspiracja w parku i na plaży

Joyride to nowy systemem amortyzacji, który składa się z tysięcy zestawów kuleczek, TPE. Choć jak zaznacza marka, nie są to zwykłe kuleczki. Zespół Nike przetestował ponad 150 materiałów pochłaniających wstrząsy, zanim zdecydował się na wykorzystanie TPE, które zapewniały odpowiednią ilość odbić. Kluczowe było również ich strategiczne rozmieszczenie. Każda kulka TPE może się rozszerzać we wszystkich kierunkach, co marka nazywa – wielowymiarowym przemieszczeniem, dzięki czemu każdy użytkownik może cieszyć się bardziej spersonalizowanym doświadczeniem pod stopami.

Inspiracją miało być obserwowanie zachowań biegaczy w parkach. W niemal każdym z takich miejsc można, obok wybetonowanej ścieżki, znaleźć wydeptaną ścieżkę po trawie, którą często wybierają biegacze szukający bardziej miękkiego podłoża. Zespół Nike Research Research Lab postarał się połączyć to z drugim spostrzeżeniem, wrażeniami z chodzenia po piasku, który dostosowuje się do stóp, ale jednocześnie przy dłuższym kontakcie, nieograniczony przestrzenią, bywa denerwujący, bo gromadzi się w jednym miejscu. 

Początkowo zaprojektowano podeszwę w formie jednej kapsuły wypełnionej kuleczkami. Testujący produkt zgłaszali jednak, że kulki migrują z miejsca na miejsce z mniejszym oporem, a po dłuższym użytkowaniu są niewygodne, jak piasek, który np. gromadzi się pod łukiem stopu lub przy dużym palcu. Postanowiono opracować system kapsułek. Najlepszym rozwiązaniem dla biegania okazały się być 4 kapsułki (ale nie dla każdego rozmiaru). Każda wnęka ma inny kształt i rozmiar oraz zawiera inną ilość kuleczek. Dostosowane do tego jak stopa uderza w ziemię podczas ruchu. Na przykład, jeśli w butach do biegania znajduje się łącznie około 8000 kulek to około 50% z nich zlokalizowano w okolicy pięty, aby amortyzować uderzenie, a 5% zapewnia amortyzację w przedniej części stopy, aby dać efekt płynnego przejście do przodu.

nike_joyride

To wszystko, jak podkreśla marka, ma oferować zupełnie nowe doświadczenie podczas biegu, skupiające się przede wszystkim na absorpcji wstrząsów i uczuciu miękkości. Dla porównania, pianka Nike React jest pojedynczym kawałkiem materiału, będącym kompromisem połączenia cech: miękkości, lekkości i trwałości. 

Technologię Joyride zastosowano m.in. w modelu Nike Joyride Run Flyknit, w którym jednocześnie projektanci konstrukcją cholewki Flyknit i wkładki, starali się umożliwić użytkownikom ściślejszy kontakt z nową technologią, a tym samym poprzez kompresję siły stopy, dopasować się do kształtu stopy i kroku. Co ważne, wzięto pod uwagę nieco inną konstrukcję podeszwy w mniejszych rozmiarach. Buty w rozmiarze damskim 6 (EUR 36.5 i mniejszych) mają nie 4, lecz 3 kapsułki z kulkami. 

Nike Reuse-A-Shoe

Aspekt troski o ekologię jest coraz istotniejszy dla każdego producenta. Od lat marka Nike współpracując z branżą artykułów sportowych, jak i innym branżami, prowadzi badania w zakresie mikrowłókien, monitorując ich uwalnianie do środowiska. 

Zastosowany materiał w cholewce Flyknit, jest najbardziej zrównoważonym materiałem Nike, który nie wymaga marnotrawstwa, a zastosowane w podeszwie kulki można również poddać recyklingowi. Sam projekt modelu musiał też przejść przez ogólnoświatowy program Nike Reuse-A-Shoe. Jest to program, który narodził się na początku lat 90. XX wieku w ramach którego zbierane są zużyte buty (dowolnej marki), które następnie przekształcane są na materiały Nike Grind. Celem jest wyeliminowanie marnotrawstwa i zamknięcie pętli cyklu życia produktu Nike. Materiały Nike Grind wykorzystywane do wytwarzania zarówno różnych produktów Nike, jak i powierzchni sportowych m.in. boisk do koszykówki, bieżni czy produktów dla innych firm.

Model Nike Joyride Run Flyknit dostępny będzie od 15 sierpnia w sieci SKLEPBIEGACZA.PL