Nike ma nową piankę ZoomX, adidas – Boost HD, a New Balance w tym roku ogłasił swoją nowość, jaką jest FuelCell, a właściwie cała nowa linia produktów FuelCell, do której zaliczają się m.in. modele Rebel i Propel.

Chociaż nazwa FuelCell istniała wcześniej w technologiach New Balance, jej obecna iteracja jest zupełnie nową innowacją i materiałem, charakteryzującym się najwyższym współczynnikiem odbicia, jaki kiedykolwiek stworzono w funkcjonującej na rynku od 1906 r. amerykańskiej marce. FuelCell zawiera wypełnioną azotem piankę TPU. New Balance obiecuje, że FuelCell ma co najmniej 39% większy zwrot energii niż pianka „REVlite” , stosowana m.in. w modelach New Balance 1400 czy 1500.

Przedstawiciel marki, Kevin Fitzpatrick podkreślał w wywiadach – „FuelCell jest dla nas naprawdę innowacyjny i stanowi ogromny krok naprzód”.

Jest to zarazem efekt ostatnich lat pracy nad przekształceniem marki w bardziej współczesną, poprzez szukanie nowych materiałów i bardziej odważny design. To również efekt prac z elitarnymi sportowcami m.in. Jenny Simpson i Emm’ą Cobur.

FuelCell został opracowany przez New Balance Innovation Design Studio, a idea była prosta, skonstruować podeszwę, która czołowym zawodnikom pozwoli biegać szybciej. Prace rozpoczęto już w maju 2017 r. Po wielu miesiącach kombinacji udało się zaprojektować model FuelCell 5280 oparty na dokładnych analizach biomechaniki ruchu. Nad badaniami specjaliści z Bostonu spędzili setki godzin, w międzyczasie udoskonalając pierwotne elementy buta takie jak m.in.: materiał, kształt, dopasowanie. Jak podkreślał Fitzpatrick – „Byliśmy nieugięci w najdrobniejszych szczegółach. Sprawdzaliśmy rzeczy, których nikt by nie zobaczył ani nie poczuł, mieliśmy obsesję.

Model 5280 przeznaczony jest raczej na krótkie dystanse i stworzony został z myślą o doświadczonych biegaczach. Z powodzeniem sprawdził się na nogach zwycięzców Jenny Simpson i Jake Wightman w 5. Avenue Mile w 2018 r. Swoje zmagania na dystansie mili zakończyli z rezultatami: 3:54 i 4:19.

FuelCell Rebel – dla ambitnych

Gdy marka uznała, że model 5280 okazał się sukcesem, nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, w jaki sposób technologie opracowane dla tego buta mogą przynieść korzyści codziennemu biegaczowi. Zespół wziął elementy konstrukcyjne z 5280, takie jak podeszwa środkowa, mieszanka pianki FuelCell i cholewka i strategicznie połączył je z bardziej praktycznymi funkcjami, takimi jak dodatkowa amortyzacja i trwalsza podeszwa zewnętrzna. Rezultatem był model FuelCell Rebel. Jak podkreśla marka, to model skierowany do osób chcących uzyskać lepsze wyniki, raczej biegających ze śródstopia niż z pięty. Dla tych drugich powstała osobna propozycja.

FuelCell Rebel sprawdzi się zarówno podczas startów, jak i szybszych treningów. Projekt wyróżnia się widoczną, nieco szerszą podeszwą w zewnętrznej części. Jak dodaje marka, jest to wynik analiz, wg których taka konstrukcja powinna pomóc amortyzować uderzenie i zapewnić bardziej kontrolowany bieg. Krawędź boczna jest ścięta pod kątem 17 stopni, co, jak wykazały badania, było właściwym kątem dla sportowców w fazie lądowania. Podczas procesu projektowania zespół zauważył również, że niewielka dodatkowa przyczepność na zewnątrz stopy zoptymalizowała przesunięcie biegacza, a tym samym wpływała na prędkość biegu.

Pracowano również nad zmniejszeniem wagi buta. W tym celu zastosowano cienką cholewkę z siateczki wzmocnionej w śródstopiu przeszyciem Trace Fibre, zaś w podeszwie zastosowano półprzezroczystą podeszwę zewnętrzną, która z jednej strony zapewnia trwałość, a z drugiej pozwoliła na użycie mniejszej ilości gumy. 

  • Drop: 6 mm
  • Waga: 208 g
  • Cena detaliczna: 499,99 zł
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

FuelCell Propel – dla każdego

FuelCell Propel jest kolejnym etapem rozwoju projektu. Nie każdy amator biega ze śródstopia, dlatego marka starała się stworzyć i produkt dla takich zawodników, rezygnując z niektórych odchudzonych wersji materiałów. Tym samym FuelCell Propel jest bardziej uniwersalny, został stworzony z myślą nie tylko o szybszych kilometrach, ale i codziennym treningu, poprzez połączenie formuły FuelCell z bardziej trwałą podeszwą N-Durance.  

FuelCell Propel jest nieco cięższy niż Rebel, ale ma także o 3 mm więcej pianki FuelCell zarówno przodu jak i z tyłu.

  • Drop: 6 mm
  • Waga: 262 g
  • Cena detaliczna: 469,99 zł
Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

NB FuelCell Propel