Speedgoat to jeden z najbardziej popularnych modeli oferowanych przez markę Hoka One One. Przeznaczony głównie do długich biegów w wymagającym terenie. Nic jednak dziwnego, bo nazwa też nie jest przypadkowa. To model stworzony dla i przy udziale Karl’a Meltzer’a, znanego jako Speedgoat. Ten przydomek otrzymał ze względu na swoje zawrotne prędkości jakie potrafi osiągnąć, nawet w niezwykle technicznym terenie.

Karl był pierwszym sportowcem sponsorowanym przez markę Hoka One One.W swoim pierwszym biegu ultra wystartował już w 1996 r. Od tamtej pory nie tylko ukończył ponad setkę takich startów, ale na swoim koncie ma zarówno rekordy największej liczby wygranych biegów powyżej 100 km, w tym także najwięcej w ciągu roku. W 2006 r. udało mu się to aż 6 razy. Od 18 lat wygrywa przynajmniej jeden wyścig na 100 mil w roku, a łącznie na tym dystansie triumfował ponad 40 razy. Był doceniany nagrodami m.in:. Ultrarunner of the Year 2006, Runner up-Ultrarunner of the Year, 2007 i 2009. Obecnie jest również trenerem i organizatorem biegu Speedgoat 50k.

Evo Speedgoat

Model Speedgoat zadebiutował w 2015 r. Przez lata cieszył się coraz większym zainteresowaniem. Nie zabrakło go na nogach czołowych biegaczy w najbardziej prestiżowych biegach na świecie, również na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Trailu, rozegranych w czerwcu w ramach biegu Trilhos dos Abutres w Miranda do Corvo. Na 44 km trasie na zawodników czekało 2200 m przewyższenia, a ścieżki często były wąskie i wymagające technicznie. Drużynę HOKA reprezentowali podczas zawodów m.in.: Włoch Marco de Gasperi oraz francuski kwartet Julien Rancona, Ludovica Pommereta, Nicolas Martina i Emmanuel Meyssata. Julien Rancon indywidualnie wywalczył srebrny medal, a drużynowo Francja zdobyła złoto.

Marka, mając na uwadze potrzeby zawodników walczących o wynik, przygotowała nową wersję modeli Speedgoat – EVO Speedgoat. Projektanci skupili się na tym co najważniejsze przy rywalizacji, zmniejszeniu masy buta, ale przy zachowaniu wytrzymałości i komfortu biegu. Tak, by dalej z powodzeniem sprawował się podczas nawet 100 milowych czy też dłuższych biegach. Zespół eksperymentował z nowymi „recepturami”, łącząc ze sobą różne materiały. Nim produkt trafił do sprzedaży (w wersji limitowanej), jego sprawowanie w praktyce sprawdzili czołowi zawodnicy, odnotowując pierwsze rekordy. 

EVO Speedgoat to niejako elitarna wersja linii Speedgoat. Nie zmieniło się to co charakterystyczne, czyli ponadgabarytowa podeszwa środkowa EVA oraz CmEVA, zapewniająca wysoki poziom amortyzacji. Zachowany został również 4 mm drop znany z modelu Speedgoat 3 oraz guma Vibram Megagrip z 5 mm kołkami dla poprawy przyczepności.

Zmieniała się waga, EVO Speedgoat jest o 11 gram lżejszy. Waży 281 g (Speedgoat 3 – 291 g). Zmiana wynika m.in. z nowej cholewki, która została wykonana z wykorzystaniem opatentowanego materiału MATRYX. Zapewnia on wystarczająco dużo miejsca w obszarze palców (model jest szerszy niż wersja Speedgoat 3), jednocześnie cholewka jest odporna na ścieranie, nie wchłania wody i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością. Strategiczne miejsca uzyskały dodatkowe wzmocnienia dzięki włóknom kevlarowym. Ma być to kolejny krok w kierunku poprawy najsłabszego dotąd elementu buta. W pierwszych odsłonach modeli użytkownicy dość często skarżyli się na słabą wytrzymałość cholewki. Marka nad tym elementem pracowała, już 3. wersja pod tym względem została poprawiona. 

hoka evo speedgoat

Sprawdź w SKLEPBIEGACZA.PL

 

Pierwsze rekordy

Model zanotował już pierwsze wspomniane rekordy. Testowali je m.in, Jim Walmsley i Jareda Hazen podczas tegorocznego wyścigu Western States 100. Jim rezultatem 14:09:28 ustanowił nowy rekord mierzącej 100 mil trasy (poprawiając swój własny rekord o 20 minut), a Jared zakończył na 2 pozycji z drugim najlepszym wynikiem w historii – 14:26:46 i o ponad 3 min szybszym niż rekordowy czas Walmsleya z 2018 roku – 14:30:04. W ubiegłym roku Jim trasę pokonał w modelu EVO, ale Mafate. Tym razem postawił na Speedgoata, w który pod kątem przyczepności, jak podkreślał w wywiadach po biegu, jest dla niego bardziej przewidywalny. Nie miał potrzeby zmiany butów w czasie wyścigu. Na wyniki wpływ miała również pogoda, która w tym roku okazała się być wyjątkowo przyjazna dla uczestników zmagań, temperatura oscylowała między 15-20 stopni Celsjusza. Evo speedgoat