W miniony weekend w Radomiu rozegrane zostały 95. PZLA Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce. Choć to ledwo tydzień po Drużynowych Mistrzostwach Europy, w których Polska reprezentacja osiągnęła największy sukces w historii, to zmagania w Radomiu miały być dla zawodników ważnym sprawdzianem, przed najważniejszym, tegorocznym wydarzeniem – Mistrzostwami Świata w Doha. Dla lekkoatletów była to również okazja do walki o uzyskanie minimum uprawniające do startu w stolicy Kataru. W Radomiu udało się to 3 zawodnikom. W rywalizacji zabrakło takich zawodników jak: Adam Kszczot, którego powstrzymało zatrucie pokarmowe czy też Piotr Lisek, który oczekuje narodzin dziecka.

Poziom zawodów był bardzo zróżnicowany. W niektórych konkurencjach wyjątkowo niski, a wynik dający złoty medal był najsłabszy od 1989 r. Nie zawiedli faworyci, ale nie zabrakło też niespodzianek. Jedną z największych było zwycięstwo Bartosza Stója, który w rzucie dyskiem wynikiem 64.33 zdobył swój pierwszy mistrzowski tytuł, pokonując drugiego Piotra Małachowskiego (63.17).

100 m

W biegu na 100 m kobiet swoją dominację potwierdziła Ewa Swoboda, zdobywając swój 4 mistrzowski tytuł. Wynikiem 11.21, o niemal 0,3 wyprzedziła wracającą po urlopie macierzyńskim Marikę Popowicz –Drapała (11.50). Brąz zdobyła Karolina Ciba (11.56), która zaledwie o tysięczne sekundy wygrała z Adą Kołodziej. Obie zawodniczki odnotowały rekordy życiowe. Ada w ostatnim czasie odnotowuje spory progres. Od ubiegłego sezonu poprawiła swój wynik o 0,44. Podczas eliminacji pobiegła 11.63, by w finale poprawić ostatecznie ten rezultat do 11.56.

Wśród panów bieg na 100 m przyniósł sporo emocji. Falstart stwierdzono Remigiuszowi Olszewskiemu. Ten, mimo otrzymania kartki, w ramach protestu zdecydował się nie opuszczać stadionu. Uzyskał trzeci rezultat finałowych zmagań. Jednak jego protest został odrzucony. Tym samym brązowe medale przyznano dwóm zawodnikom: Adrianowi Brzezińskiemu i Erykowi Hampel, obaj uzyskali dokładnie takie same rezultaty 10.474. Złoto wywalczył Dominik Kopeć (10.31) a srebro Przemysław Słowikowski (10.39). Dominik był również najlepszy na dystansie 200 m.

400 m

Jednym z najbardziej widowiskowych biegów były zmagania na 400 m kobiet. To tu „Aniołki Matusińskiego” do końca biegły niemal równo. Ostatecznie, mimo najsłabszej reakcji startowej, zwyciężyła Iga Baumgart-Witan (51.48), przed Anną Kiełbasińską (51.51) i Justyną Świętą-Ersetic (51.63). Dla Igi jest to drugi mistrzowski tytuł w tym roku, złoto zdobyła również w w lutym w halowych zmaganiach. Wówczas srebro trafiło do Justyny Święty-Ersetic, a brąz wywalczyła Anna Kiełbasińska. Dodatkowo jest to drugi złoty medal w zmaganiach stadionowych, Iga najlepsza była również w 2017 r. Również po 2 złote medale mają Justyna Święty-Ersetic i Małgorzata Hołub-Kowalik.

Wśród panów doszło do większej niespodzianki. Po raz pierwszy medal na dystansie jednego okrążenia wywalczył Wiktor Suwara. Rezultatem 46.35 wyprzedził prowadzącego przez większą część dystansu Karola Zalewskiego (46.49) oraz Rafała Omelko (46.59). To jedyni zawodnicy, którym udało się złamać barierę 47 min. 4. na mecie Łukasz Krawczuk, halowy rekordzista w sztafecie 4×400 m, uzyskał wynik 47.06.

Memoriał Janusza Kusocińskiego

Pchnięcie kulą

Wśród pań wyrównana walka toczyła się w pchnięciu kulą między Klaudią Kardasz i Pauliną Guba. Ostatecznie pchnięciem na odległość 18.57 lepsza okazała się ta druga, zdobywają swój 7. seniorski medal. Klaudia uzyskała rezultat 18.15. Trzecie miejsce zajęła jedna z najmłodszych uczestniczek w finale konkurencji Maja Ślepowrońska, która wynikiem 16.15 ustanowiła swój nowy rekord życiowy.

Wyrównanie było również wśród panów. Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki w ciągu weekendu stoczyli ze sobą 2 pojedynki. 23 sierpnia obaj wystartowali w mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Tam w mocnej obsadzie 4. miejsce zajął Michał Haratyk (21.34), a 7. Konrad Bukowiecki (21.20). O poziomie świadczy fakt, że po raz pierwszy w historii aż ośmiu miotaczy w jednym konkursie uzyskało wyniki ponad 21 metrów. W niedzielnych zmaganiach w Radomiu lepszy okazał się Konrad. Wynikiem 21.83 zapewnił sobie złoty medal. Po srebro sięgnął Michał Haratyk (21.45) a brąz zdobył Jakub Szyszkowski (20.02).

Zarówno Bukowiecki jak i Haratyk na swoim koncie mają po 2 złote medale. Konrad triumfował w 2016 i 2019 r., z kolei Michał najlepszy był w 2017 i 2018 r.

Skok o tyczce

Pod nieobecność Piotra Liska w skoku o tyczce faworytami do złota byli Paweł Wojciechowski i Robert Sobera. Obyło się bez niespodzianek, bo do rywalizacji nie włączył się żaden z innych zawodników. Obaj uzyskali rezultaty 5.71 m, odpowiednio w drugiej i trzeciej próbie. Robert dodatkowo poza srebrnym medalem, tym wynikiem wypełnił minimum na mistrzostwa Świata w Dosze. Brąz przypadł Damianowi Tomalik, który pokonał wysokość tylko 4.80 m. Tym samym jest to najsłabszy wynik brązowego medalisty od 10 lat.

Wyjątkowo niski poziom był wśród pań, gdzie bez strącenia już wysokość 3.8 m pokonało tylko 5 zawodniczek. Ostatecznie z barierą 4 m uporała się tylko Kamila Przybyła, która wynikiem 4,25 zdobyła złoty medal. Srebro trafiło do Viktorii Kalitta (3.8 m) a brąz do Agnieszki Kaszuba (3.8 m).  Minimum na start w MŚ w Dosze wynosiło 4.56 metra, a najlepszy obecnie wynik w światowych tabelach należy do Jennifer Suhr (4.91).

Multimedaliści

Faworyci nie zawiedli. 5. złoto w rzucie oszczepem wywalczył Marcin Kruczkowski (78.70). Na 3000 m z przeszkodami pewnie zwyciężył Krystian Zalewski, zdobywając 6. złoto w karierze, a wynikiem 8:28.99 wypełnił minimum na tegoroczne MŚ. Krystian jest również tegorocznym Mistrzem Polski na 10 000 m (28:39,95) oraz na 5 000 m (14:10.73). 6. złotych medali po rywalizacji w Radomiu na swoim koncie ma Karolina Kołeczek w biegu na 100 m przez płotki (13.07). Wśród panów triumfował Damian Czykier  – 4. mistrzowski tytuł w karierze, a dodatkowo wynikiem 13.37 wypełnił minimum na MŚ.

7. złoto w skoku wzwyż trafiło do Kamili Lićwinko (1.90). Do Patryka Dobka trafił szósty tytuł mistrza Polski na 400 metrów przez płotki (50.34). W tej samej konkurencji Joanna Linkiewicz zgarnia 7. złoto (55.55). Tomasz Jaszczuk jako pierwszy zawodnik w historii zdobył 6. złoty medal MP w skoku w dal (8.10 m). Kolejne złoto do kolekcji dołożyła również Sofia Ennaoui (4:13) na dystansie 1500 m.

marcin lewandowski copernicus cup

Na tym samym dystansie triumfował Marcin Lewandowski, który jeszcze w piątek, tak jak Haratyk i Bukowiecki, startował w mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu, a wynikiem 3:31.95 ustanowił rekord Polski. Podczas zmagań w Radomiu, na ostatniej prostej mocno atakował go Mateusz Borkowski, ale ostatecznie wygrało doświadczenie „Lewego” (3:57.60).

– Lekarze w Paryżu chcieli mi zakładać szwy, miałem mocno poobijaną piszczel. Nie pozwoliłem na to bardzo zależało mi na staracie w mistrzostwach Polski. – powiedział dla PZLA Marcin Lewandowski, który w Radomiu otrzymał wyjątkowy aplauz kibiców.

Wyniki wszystkich konkurencji

Minima na Mistrzostwa Świata Doha 2019

17. IAAF Mistrzostwa Świata w Doha, które odbędą się na przełomie września/października (27.09-06.10.2019). Zawodnicy minima ustalone przez PZLA mogli uzyskiwać do 25.08 (IAAF do 6.09). Kluczowy był również start w Mistrzostwach Polski w Radomiu. Minimum uzyskali:

• Chód sportowy na 20 km – Artur Brzozowski, Dawid Tomala;
  • Chód sportowy 50 km – Artur Brzozowski, Rafał Augustyn, Rafał Fedaczyński.

Samo uzyskanie minimum, nie gwarantuje jeszcze startu. Ostateczna decyzja należy do PZLA. Ten skład reprezentacji na mistrzostwa w Doha, ogłosi w najbliższym czasie.