Nie macie jeszcze planów, jak wykorzystać dodatkowy dzień w 2020 r.? Możecie go spędzić aktywnie na przepięknych ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy TUT – Trójmiejski Ultra Track w ostatni dzień lutego zapraszają do Trójmiasta na już 7. edycję zimowego biegu górskiego nad morzem. Dla uczestników przygotowano kilka nowości. Tym razem zawodnicy mogą wybrać któryś z aż 4 dystansów mierzących od 10 do 68 km. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ultra bez zmian

Bez zmian pozostaje najdłuższy – 68 km dystans (+/- 1500 m). Zawodnicy wystartują o godz. 7:00 z ul. Tatrzańskiej w Gdyni, skąd podążać będą szlakami TPK, z niewielkimi odcinkami po drogach asfaltowych lub poza szlakiem (po leśnych ścieżkach), do mety w Gdańsku zlokalizowanej na ul. Jana Kiepury. Przyjazny limit, wynoszący 11h, sprawia, że co roku nie brakuje osób debiutujących na dystansie ultra.

Fot. Jacek Deneka UltraLovers

Rekordzistą trasy jest Litwin Gediminasem Grinius, czołowy zawodnikiem biegów ultra na świecie, który w 2018 r. przekroczył metę w czasie 5:21:16.

Nowe dystanse: 10, 21 i 42 km

Zmianie ulegną dystanse tzw. Grubej 15 i Szybkiej 40. Ten pierwszy i tak potocznie był nazywany „Chudą 20”, bo w rzeczywistości wynosił nieco ponad 18 km. Tym razem organizatorzy zdecydowali się wydłużyć dystans do 21 km. Dla biegaczy będzie to okazja do spróbowania swoich sił na pełnej, trailowej połówce z sumą przewyższeń 650 m. Trasa w większości pokrywa się z „Grubą 15”, ale urozmaicona została m.in. o niezwykle urokliwe ścieżki okolicznego niebieskiego szlaku TPK prowadzące „grzbietem” między Doliną Radości a Wężową Doliną. Start dalej zlokalizowany będzie przy ul. Aleksandra Orłowskiego u podnóża lokalnej górki, gdzie do ok. lat 70-tych funkcjonował stok narciarski.

Szybka 40 również przybierze formę pełnego maratonu z plusem. Tu szczegóły dotyczące trasy organizatorzy podadzą wkrótce, ale zdradzają, że zapowiada się imponująco.

Dla tych, którzy preferują jednak krótszy dystans, przegotowany został również 10 km bieg trailowy z sumą przewyższeń ok. 300 m.

– „TUT’a tworzą biegacze dla biegaczy. Ponieważ „Szybka 40-tka” pozostawiała wielu uczestnikom biegu niedosyt – postanowiliśmy wyjść na przeciw i wydłużyliśmy go, tak aby każdy kto przebiegnie ten dystans mógł poczuć się trailowym maratończykiem. Natomiast dystans trailowej dyszki pozwala gładko przejść początkującym biegaczom ultra z asfaltu na leśne ścieżki.” – wspomina jedna z organizatorek Karolina Gasińska – Czepukojć. 

Zapisy na wszystkie dystanse wystartowały. Zapisywać się można poprzez stronę do 20.02.2020 lub do wyczerpania limitu miejsc. Ten wynosi odpowiednio: TUT – 300 osób, 42km+ –  300 osób, 21km – 300 osób, 10km –  300 osób. 

Fot. Jacek Deneka UltraLovers

Bardziej eko!

To nie jedyne zmiany. Biegacze trailowi i górscy do których należą organizatorzy, doskonale wiedzą jak cenne jest dla nich naturalne środowisko w którym spędzają liczne godziny na treningach i zawodach. Miejsce zawodów, Trójmiejski Park Krajobrazowy z unikalną, polodowcową rzeźbą terenu, to ewenement na niżu europejskim.

TUT – Trójmiejski Ultra Track znany jest od dawna z wymogu podpisywania żeli na trasę i innych opakowań z jedzeniem swoim numerem startowym. Tym razem organizatorzy do ochrony środowiska przywiążą jeszcze większą uwagę. 

– „Zawsze zwracaliśmy uwagę na to, aby trasa biegu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym po evencie TUT wyglądała nawet lepiej niż przed nim. Organizujemy cykliczne sprzątanie lasu z naszym lokalnym środowiskiem biegowym. Ale przy planowaniu kolejnej, siódmej edycji planujemy pójść o krok dalej. Chcemy wyeliminować szkodliwe dla środowiska jednorazowe, plastikowe naczynia ze wszystkich stref bistro. Na punktach odżywczych od zawsze nasi zawodnicy muszą mieć ze sobą swoje kubeczki lub bidony – nie używamy plastikowych kubeczków. Teraz także na mecie nie będziemy używać żadnych jednorazowych, plastikowych naczyń czy sztućców. Mamy pomysł na alternatywne – z trzciny. Butelki po napojach oddamy do recyclingu. Byłoby ideałem gdyby auta wspierające organizację biegu były hybrydowe lub elektryczne – pracujemy nad tym.„ – dodaje Karolina Gasińska-Czepukojć. 

Wycieczki biegowe

Od lat nieodłączną częścią TUT – Trójmiejski Ultra Track są wycieczki biegowe na których uczestnicy mogą zarówno zapoznać się z trasą, zmotywować do dłuższego wybiegania jak i wymieniać się doświadczeniem z innymi biegaczami. Wycieczki ruszą na jesień. Szczegóły będą dostępne na profilu na Facebooku: TUT – Trójmiejski Ultra Track.

Oficjalna strona biegu

baner gotowi wyruszyc na szlak?