Wraz z rozwojem trailu i marka adidas nie pomija tej kategorii, doskonaląc swoją specjalnie przygotowaną kolekcję Terrex, skierowaną m.in. do biegaczy, turystów czy wspinaczy górskich. Będącą połączeniem bogatej historii butów asfaltowych i kategorii outdoorowej. Nazwa też nie jest przypadkowa. Terrex to połączenie słów TERRA (ziemia) i EX („ekstremalna”). 

To również produkty z tej kategorii, a wśród nich model Terrex Agravic Boa, były jednymi z bohaterów czerwcowych mistrzostw adidas INFINITE TRAILS World Championships rozegranych w Austrii. Nic jednak dziwnego, skoro skonstruowane zostały m.in. do biegu w trudnym, alpejskim terenie.  

Trailowe początki…

Outdoorowe początki marki adidas sięgają lat siedemdziesiątych. To wówczas włoski himalaista Reinhold Messner pomógł zaprojektować pierwsze lekkie buty trekingowe, które wykorzystał podczas swojej pierwszej wyprawy na Mount Everest w 1978 r. Reinhold jest pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, cel zakończył w 1986 r.

Dla adidasa był to początek projektowania butów w nowej koncepcji. Po latach, w 2011 r. wprowadzono na rynek wspomnianą już kolekcję Terrex. Marce zależało na stworzeniu wszechstronnych, lekkich produktów. Sama kolekcja ewoluowała również w kierunku zrównoważonego rozwoju i ekoinnowacji. To obecnie ważny aspekt, bo jak podkreśla Christian Zwinger, dyrektor ds. projektowania obuwia linii Terrex – „Otoczenie, z którego korzystamy, jest naszym najcenniejszym terenem treningowym. Dlatego ważne jest, aby naszą działalnością wywołać jak najmniej szkód. Wiemy, że pozytywne zmiany muszą następować krok po kroku i wiemy, że będzie to wymagało wielu kroków”.

Oszczędność wody

Ambicje firmy są spore, poza współpracą z Parley for the Oceans, obejmują m.in. obniżenie o połowę ilości zużywanej wody oraz energii, wymaganej do wytworzenia produktów. Do takich inicjatyw należą: ZeroDye i Dope-Dye, czyli sposób barwienia bądź też rezygnacja z farbowania materiałów. W przypadku tej pierwszej, jak podsumowuje Zwinger – „Włókna materiału pozostają w ich naturalnym kolorze, nasi dostawcy mają tym samym prostszy proces wytwarzania, a my mamy czystszą tkaninę ze wszystkimi wymaganymi cechami wydajności”.

Z kolei Dope-Dye charakteryzuje się tym, że barwiony jest bezpośrednio podstawowy, surowy materiał już na początku procesu produkcyjnego. Tym samym, jak podkreśla marka, wpływa to na zmniejszenie zużycia zarówno energii jak i wody, w ilości co najmniej 10 l przy produkcji jednej pary butów. 

Wspomniany na początku Terrex Agravic Boa, któremu przyjrzymy się bliżej, został wykonany z zastosowaniem tej drugiej metody. 

adidas Terrex Agravic Boa

Terrex agravic boa

Adidas Terrex Agravic Boa, wydany w drugiej odsłonie, to brat modelu adidas Terrex Two Boa, w którym to Luis Alberto Hernando zdobywał swój trzeci tytuł mistrza świata w biegach trailowych na trasach Penyagolosa 2018.  

Marce od początku, doskonaląc serię modeli Agravic, zależało na stworzeniu lekkiego buta, ale jednocześnie zapewniającego odpowiedni poziom amortyzacji. W nawiązaniu do nazwy Agravic, pochodzącej od „Anti-gravity”, czyli po prostu lekki. Waga nowych wersji modeli oscyluje w granicach: męski – 285 g (rozmiar 42 2/3) oraz damski – 240 g (38 2/3). Nie jest to najniższa waga trailowych butów treningowych na rynku, ale porównywalna z modelami np. Altra Olympus 3 (męski: 283 g), Salomon S-Lab Ultra (męski: 285 g) czy Hoka One One Speedgoat (męski: 293 g). 

Amortyzacja w Terrex Agravic została oparta o już doskonale znaną piankę Boost, choć w przypadku tego trailowego modelu zastosowano jej zwiększoną gęstość. Drop wynosi 7 mm, to mniej niż w treningowych asfaltówkach tej marki (popularnych – 10 mm), co poprawić ma stabilność w terenie. Nie jest to jednak nowość. Marka stosowała już niższy drop w swoich trailowych poprzednikach, w modelu Terrex Agravic czy Terrex Two Boa było to 8 mm. 

Przyczepność zapewnia podeszwa Continental inspirowana wielokrotnie nagradzanymi oponami rowerów górskich. Znana już m.in. z adidas Response TR Boost, choć o nieco zmienionym kształcie 4 mm kołków. Ich układ poprawiać ma przyczepność również na zakrętach, a odwrócony kształt na pięcie, lepszą stabilność podczas zbiegów. Podeszwa nie posiada płytki ochronnej, ale zastosowana guma pozwala ochronić stopę w trudnym terenie. 

Model charakteryzuje się również wykorzystaniem systemu wiązania BOA. Jest to opatentowana technologia Boa® Fit System, spotykana już w niektórych modelach biegowych na rynku, która pozwala na wygodne i stabilne dopasowanie, jednocześnie eliminując punkty nacisku. Jest to również efekt współpracy reprezentanta marki Boa, biegacza Michael’a Kabicher’a, który sam korzysta z linii produktów Terrex. Kabicher stawał na podium biegów m.in. Korea 50k, Ultra-Trail Mount Fuji 90 czy Hochkönigman 47.

W modelu Terrex Agravic Boa wykorzystano pokrętło L6, jedno z najbardziej popularnych. W połączeniu ze skarpetopodobną cholewką poprawić ma komfort podczas biegu. Dodatkowo cholewka w newralgicznych miejscach została wzmocniona.  

Model męski

terrex_agravic_boa

  • Waga: 285 g
  • Drop: 7 mm
  • Pięta – palce: 22 – 15 mm
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Model damski

terrex_agravic_boa_damski

  • Waga: 240 g
  • Drop: 7 mm
  • Pięta – palce: 22 – 15 mm
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

baner gotowi wyruszyc na szlak?