W najbliższą sobotę 3 sierpnia wystartują 10. PZLA Mistrzostwa Polski mężczyzn na dystansie 10 km, które rozegrane zostaną w ramach biegu elity mężczyzn podczas Biegu Św. Dominika. Na liście startowej mistrzostw widnieje „aż” 35 zawodników, którzy zawalczą o medale. W ubiegłym roku wystartowało 26 biegaczy. I choć główny faworyt, Marcin Chabowski nie zawiódł, zdobywając szóste złoto w karierze na tym dystansie, to zabrakło wielokrotnych medalistów m.in. Arkadiusza Gardzielewskiego czy Artura Kozłowskiego.

Ubiegłoroczne mistrzostwa Polski odbyły się jednak na 2 dni przed startem 24. Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Berlinie, gdzie zarówno Arkadiusz jak i Artur reprezentowali kraj na dystansie maratońskim. Tym razem widnieją na liście startowej w Gdańsku.

Zawodnicy do pokonania ponownie będą mieli aż 10 pętli o długości 940m z 600m dobiegiem. Pętla prowadzi ulicami: Długi Targ, Mieszczańska, Ogarna, Garbary, Długa i zamyka się przy Fontannie Neptuna. Trasa jest płaska o przewyższeniu 2 m. Podłoże to: 50% asfalt, 40% płyty granitowe, 10% duża kostka granitowa.

Taki przebieg trasy sprawia, że trasa jest bardzo widowiskowa, kibice na bieżąco mogą śledzić zmagania zawodników, a emocji nie powinno zabraknąć.

Kto powalczy o medale?

Ponownie faworytem jest Marcin Chabowski, tegoroczny Mistrz Polski na dystansie maratońskim (2:13:10). W tym roku w maju w Manchesterze, dystans 10 km pokonał w czasie 30:15, co dało mu w mocnej stawce 17. lokatę. Choć uzyskany rezultat to obecnie dopiero 5. wynik na liście tegorocznych czasów polskich zawodników. Lepsze wyniki w pierwszej części sezonu zanotowali startujący w kwietniu w Gnieźnie: Adam Nowicki (29:25); Szymon Kulka (29:47) i Tomasz Grycko (30:00) oraz Mariusz Giżyński startujący w marcu w Brunssum w Holandii (30:07). Na liście startowej Mistrzostw Polski ze wspomnianej stawki brakuje tylko Mariusza Giżyńskiego.

Rekord życiowy Marcina Chabowskiego to 28:55, właśnie z Gdańska, ale z 2011 r. W listopadzie ubiegłego roku startem w Glasgow Half Marathon pokazał jednak, że progresja wyników wciąż u niego jest możliwa. Po 7 latach poprawił swój rekord życiowy na dystansie półmaratonu, uzyskując czas 1:02:24. 

Adam Nowicki w ubiegłym roku zdobył swój pierwszy srebrny medal, meldując się na mecie zaledwie 8 sekund za Marcinem Chabowskim. Zwycięzca uzyskał wówczas jeden ze swoich najwolniejszych czasów podczas mistrzostw – 29:45, ale zawody rozegrano po deszczu, przez co nawierzchnia miejscami była śliska. Brąz w roku ubiegłym zdobył Tomasz Grycko (30:10). Był to dla niego drugi medal, w 2016 r. wywalczył srebro (29:40). 

Formę na start szykuje również Artur Kozłowski, mający na koncie aż 6 medali na dystansie 10 km, w tym 2 złote (z 2012 i 2014 r). 

Na liście startowej widnieją również: Szymon Kulka (trzykrotny medalista, w tym złoty z 2016 r.) 

Na najlepszych czekać będą nagrody finansowe, za zwycięstwo w biegu OPEN – 6 000 zł. Nagrodzonych zostanie 20 pierwszych zawodników. Ostatnie premiowane miejsca to nagroda – 300 zł. Dodatkowo w klasyfikacji MP na triumfatora czeka 2000 zł jeśli uzyska wynik poniżej 30 minut bądź 1500 zł w przypadku uzyskania gorszego rezultatu. Motywacją mogą być także przewidziane bonusy dla określonej z góry puli zawodników m.in. 1 500 zł za czas poniżej 28:59, 800 zł za czas poniżej 29:29 bądź 400 zł dla wyniku poniżej 29:59. Obecny rekord trasy należy do Kenijczyka Cosmasa Kyevy – 28:48.

Pełna lista startowa

Bieg Św. Dominika

Mistrzostwa Polski od lat rozgrywane są w ramach Biegu Św. Dominika. Jego idea narodziła się w 1994 r. Miała to być prosta forma zachęcenia ludzi do aktywności. Zdecydowano się na zorganizowanie imprezy w trakcie trwającego corocznego Jarmarku Św. Dominika, który przyciąga sporą liczbę turystów do miasta.

Polski sport leżał, a kluby chyliły się ku upadkowi. Potrzebna była promocja aktywności fizycznej, wyjście do ludzi – mówił dyrektor biegu Stanisław Lange.

W ramach festiwalu odbywają się: bieg rodzinny Prolog Goń Św. Dominika, a także otwarte biegi dla kobiet i mężczyzn na dystansie 5 km. Główną atrakcją jest jednak zawsze bieg Elity w którym biorą udział zawodnicy zaproszeni przez organizatora. Start zaplanowano na godz. 17:30. Przez lata biegacze ścigali się na nietypowym dystansie 9350 m. W 2010 r. trasę wydłużono do klasycznych 10 km i rozpoczęto rozgrywanie Mistrzostw Polski Mężczyzn.

Strona biegu

baner-nikie-past-pack-vaporfly-4-2