Mistrzostwa Świata w Trailu, Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km czy Comrades Marathon, to jedne z głównych wydarzeń minionego weekendu w których czołowi Polscy zawodnicy walczyli o jak najwyższe lokaty.

Mistrzostwa Świata w Trailu 2019

Areną zmagań tegorocznych Mistrzostw Świata w trailu był bieg Trilhos dos Abutres w Miranda do Corvo w Portugalii. Zawodnicy rywalizowali na jednym z najkrótszych dystansów w historii mistrzostw – 44,2 km z 2200 m przewyższenia. I choć na pierwszy rzut oka takie liczby mogą nie wzbudzać wielkiej trudności, to teren okazał się być wymagający technicznie. Wąskie, nierówne ścieżki często utrudniały wyprzedzanie, zwiększając ryzyko upadków, których wg relacji uczestników nie brakowało. Nie sprzyjała też pogoda.

Polscy reprezentanci odnoszą liczne sukcesy w biegach ultra na świecie, ale mistrzostwa IAU Trail World Championships często zaliczyć można do tych pechowych. Jak dotąd w 9-letniej historii zmagań, tylko raz udało się zdobyć medal, ale najcenniejszy. W 2007 r. złoto na dystansie 80,5 km w Huntsville w USA wywalczył Jarosław Janicki, rekordzista Polski w biegu na 100 km z 1995 r. – 6:22:33.

W tym roku Polskę reprezentowali: Artur Jabłoński, Tomasz Kobos, Kamil Leśniak i Czerniak Paweł oraz Edyta Lewandowska, Magdalena Łączak, Katarzyna Solińska i Paulina Wywłoka. Nie obyło się bez niespodzianek.

Najlepiej z trasą poradził sobie Jonathan Albon z Wielkiej Brytanii, który tym samym zdetronizował niepokonanego od trzech lat Hiszpana Luis’a Alberto Hernando. Jonathan w ubiegłym roku uplasował się tuż za podium, na 4. pozycji. Już przed startem był jednym z faworytów, otwierał listę startową najlepszych zawodników wg punktacji ITRA. Hernando zajął tym razem dopiero 11 pozycję

Wyniki

1. Jonathan Albon (UK) – 3:35:34
  2. Julien Rancon (Francja) – 3:37:47
  3. Christian Mathys (Szwajcaria) – 3:40:34

Z polskich zawodników najlepiej spisał się Kamil Leśniak, zarazem jeden z najbardziej doświadczonych zawodników w reprezentacji. Był to dla niego już 5. występ w barwach biało-czerwonych na Mistrzostwach Świata w Trailu. Trudność trasy była i dla niego zaskoczeniem. Ostatecznie wynikiem 4:01:05 zajął 42. miejsce, ale jak przyznał na swoim FanPage’u po biegu – „Chyba jestem zadowolony. Miejsce 42 z ciągłym przesuwaniem się do przodu! Trasa bardzo ale to bardzo trudna dla mnie. Myślę, że nie tylko mi sprawiała kłopot! Znów jako pierwsza kobieta, więc mogę zrobić wielkie ufff…

Na kolejnych pozycjach uplasowali się:

80. Paweł Czerniak – 4:12:26.623
102. Tomasz Kobos – 4:22:28.640
109. Artur Jabłoński – 4:23:48.393

Wśród pań,  Ragna Debats,ubiegłoroczna mistrzyni od początku nie czuła się w stanie rywalizować o najwyższą lokatę. Ostatecznie zeszła z trasy. Zwyciężyła francuska Blandine L’hirondel, która jednocześnie poprowadziła swoją drużynę do zwycięstwa w kategorii drużynowej.

Wyniki:

1. Blandine L’hirondel (Francja) – 4:06:17
  2. Ruth Croft (Nowa Zelandia) – 4:14:28
  3. Sheila Avilés (Hiszpania) – 4:15:04

Najszybszą Polką została Katarzyna Solińska, która zajęła 37. miejsce –  4:47:11.433. 42. była Paulina Wywłoka – 4:50:53.693 a 57. Magdalena Łączak – 5:05:14.467, której start zdecydowanie poszedł po myśli, ale wiedząc, że po niefortunnych upadkach zeszła Edyta Lewandowska, starała się po prostu chociaż ukończyć swój bieg, a tym samym zapewnić sklasyfikowanie drużyny.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kasia Solińska (@solinskak)

Wyniki

11. PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km

Również w sobotę w Pabianicach wystartował UltraPark Weekend, w ramach którego zawodnicy rywalizowali o medale Mistrzostw Polski w biegu na 100 km. Zmagania toczyły się na 1535,16 m pętli w lokalnym Parku Wolności. Poza dystansem 100 km, zawodnicy do wyboru mieli również dystans 50 km czy bieg 48h.

Ostatnie mistrzostwa na 100 km rozegrano w listopadzie ubiegłego roku w Warszawie. Wówczas triumfował Piotr Stachyra (7:09:23) oraz Małgorzata Pazda-Pozorska, która jednocześnie wynikiem 8:05:38 poprawiła rekord Polski. Tym razem Gosia zdecydowała się na start na dystansie o połowę krótszym, gdzie chciała powalczyć o minimum na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Rumunii, które wynosi 4:01:00. Cel zrealizowała ze sporym zapasem, meldując się na mecie w czasie 3:36:10, zajmując jednocześnie 3 miejsce OPEN. Wygrał Paweł Kosek z czasem 3:15:16, a drugie miejsce zajął Jarosław Lubiński – 3:15:17. Oba rezultaty są również lepsze od minimum ustalonego przez PZLA dla mężczyzn – 3:16:00.

Na dystansie 100 km triumfował Damian Kaczmarek (7:12:50), srebrny medalista z 2018 r. Wyprzedził tym samym faworyta i dwukrotnego mistrza Piotra Stachyrę (7:26:24). Brąz z czasem 7:30:32 zdobył Kamil Niedźwiadek, czwarty przed rokiem (07:30:32).

Wśród pań zwyciężyła debiutująca na płaskiej trasie, Paulina Janik – 8:08:58. Srebro zdobyła Wioletta Paduszyńska – 8:36:29, a kolejny brąz do Joanna Lorenc – 8:53:26.

W biegu 48h zwycieżyła Milena Grabska-Grzegorczyk. Pokonała 346,973 km wyprzedzając drugiego na mecie Michała Koziarskiego o ponad 13 km – 333,515. Trzecie miejsce zajął Paweł Żuk – 327,602 km.

Wyniki 50 km

Wyniki 100 km

Wyniki 48h

Comrades Marathon 2019

W miniony weekend 6 Polaków, w tym Dominika Stelmach, wystartowała w Comrades Marathon. Jednym z najbardziej prestiżowych ultramaratonów na świecie i zarazem najlepiej opłacanych. Wydarzenie zapoczątkowano w 1921 r. Bieg w tym roku rozegrano na trasie Durban‎ – Pietermaritzburg‎. Zawodnicy do pokonania mieli niecałe 87 km pod górę.

Wśród panów triumfował Edward Mothibi (5:31:33 brutto/ 5:31:20 netto). Najszybszą kobietą, zarazem nową rekordzistką trasy została Gerda Steyn, która jako pierwsza złamała barierę 6h – 5:58:53 (5:58:38 netto). Gerda w tym roku triumfowała również w Two Ocean Marathon. Dominika, mimo niedawnych problemów zdrowotnych, uplasowała się na 5. pozycji z wynikiem 6:34:58 (6:34:44 netto).

Wyniki Polaków (czasy netto)

Przemysław Tomys – 8:54:30
Mariusz Wiela – 9:26:24
Elżbieta Cichońska – 9:50:35
Hanna Gierzyńska-Zalewska – 10:09:10
Bartosz Demczuk – 11:13:41

Comrades Marathon to również miejsce, gdzie triumf odniósł wspominamy przy okazji trailowych mistrzostw świata, Jaroslaw Janicki. Startował tam kilkukrotnie plasując się w czołówce, a zwyciężył odniósł w 1999 r. Wówczas trasa prowadziła w dół (5:30:10).

Wyniki

Ultramaraton 6x Babia Góra

W miniony weekend startował również Ultramaraton 6x Babia Góra o którym warto wspomnieć, gdzie najdłuższą trasę 114,5 km z sumą przewyższeń 7479 m, Roman Ficek pokonał w czasie 15:08:11. Jest tym samym drugim zawodnikiem w historii imprezy, który ukończył zawody w limicie 17h (tegoroczna trasa uległa zmianie). Od 2014 r. co roku grupa śmiałków stawała na starcie, ale zmagania kończono bez finishera. Dopiero w 2017 r. Krzysztof Dołęgowski został pierwszym zwycięzcą. Wówczas trasę 107 km z sumą przewyższeń 7800 m pokonał w 16:06:26.