Marka Altra Running kojarzona z hasłem „zero-drop” oficjalnie powstała 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą był Golden Harper, który już od dzieciństwa związany był z bieganiem. Nigdy jednak nie przypuszczał, że stanie się producentem obuwia. Swoją karierę wiązał raczej rodzinnym biznesem.

Rodzina biegaczy

Jego rodzice, Cheryl i Hawk, od 1995 r. byli właścicielami sklepu biegowego w Utah. Ten założyli wspólnie z 4 innymi członkami drużyny Sojourners Running Club, ale w kryzysowej sytuacji postanowili go wziąć tylko na swoje barki. Byli zapalonymi biegaczami. To również bieganie pozwoliło im się poznać. Rodzinna opowieść mówi, że oboje trenowali akurat na stadionie przy Brigham Young University. Biegali w przeciwnych kierunkach, aż w pewnym momencie zderzyli się ze sobą.

Hawk pochodzi z Kalifornii, został wcielony do wojska i rok spędził w Wietnamie. Po służbie przyjechał do UTAH grać w piłkę nożną i baseball w Dixie College. Chciał ukończyć naukę w Brigham Young University. Biegać zaczął, aby zrzucić nieco nadmiernych kilogramów. Kiedy w latach 70-tych nastąpił boom na ten sport, zauroczył się również imprezami biegowymi w których zaczął startować. Ukończył ponad 70 maratonów, a jego rekord życiowy wynosi 2:22.

Gdy poznał Cheryl i poślubił ją, zaczęli podróżować po stanie i kraju na różnego rodzaju biegi. Stali się siłą na lokalnej scenie biegowej. Golden był jednym z czwórki ich dzieci. Bieganie było dla niego czymś naturalnym. Obserwował zmagania rodziców i widział jaką daje im ono radość. Znajomi rodziców też biegali, on też chciał. Już od małego wymarzył sobie start na królewskim dystansie. Rodzice początkowo patrzyli na to bardziej sceptycznie. Nigdy nie naciskali, że ich dzieci muszą biegać, bardziej ukierunkowywali w stronę sportów zespołowych. Golden’a jednak ciągnęło w stronę długich dystansów, w końcu otrzymał zgodę. Był w tym dobry. W pierwszym maratonie wystartował w wieku 10 lat. Ukończył go w czasie 3:08. Rok później uzyskał 2:57, a w wieku 12 lat – 2:45:34 (rekord kategorii do dnia dzisiejszego). W wieku 13 lat ustanowił swój rekord życiowy 2:44:53. Potem posypały się kolejne sukcesy m.in. dwukrotnie wygrał mistrzostwa kraju w biegach przełajowych. Po latach próbował też swoich sił w biegach ultra, w debiucie podczas Mountain 50 Miler, zwyciężył. 

Praca w sklepie

Golden pracując w sklepie wykazywał wyjątkowe zainteresowanie zarówno sprzętem biegowym jak i biomechaniką człowieka. Mimo młodego wieku, był pierwszym i jedynym pracownikiem, któremu wypłacono wynagrodzenie w systemie premiowym i regularnie przewyższał w sprzedaży starszych pracowników. Swoją naukę również zamierzał kontynuować skupiając na bieganiu. Chciał zdobyć większą wiedzę na temat tej dyscypliny, aby mógł lepiej pomagać klientom, których spotykał każdego dnia, dobrać odpowiedni model butów. W swoich uczelnianych badaniach skupiał się na tematach techniki biegania i kontuzji.

Jego ojciec doznał poważnej kontuzji grając w piłkę, gdy lekarze sugerowali, że nie będzie już biegał, a może nawet będzie mieć problem z chodzeniem, on skupił się na technice i powrócił do sportu. Istota odpowiedniego ruchu była czymś na co rodzina zwracała szczególną uwagę.

altra_zero drop

Źródło: altrarunning.eu

Po ukończeniu studiów BYU w 2009 r. Golden powrócił do rodzinnego biznesu. Na umieszczonej w sklepie bieżni i kamerze wspólnie z ojcem analizował ruch biegaczy. Wysłuchiwał również z chęcią o ich dolegliwościach. Miał swoją teorię, że należy zminimalizować drop w butach biegowych.

Początkowo bazował na już dostępnych modelach. Wziął kilka par butów, wrócił do domu i przy pomocy mini piekarnika zaczął je przekształcać. Gdy upewnił się, po zniwelowaniu dropu, że buty są wyważone, zaczął testować z personelem sklepu oraz niektórymi klientami. Wieść o nich szybko się rozchodziła. Pomysł nieco szybko wymknął się spod kontroli, a Golden zaczął się obawiać problemów, które mogą wyniknąć dla sklepu. Gdy jednak zwracał się do dużych firm z prośbą o przetestowanie i ewentualnie przeprojektowanie już dostępnych modeli, nie uzyskiwał odpowiedzi. Bał się, że rodzina zostanie pozwana za sprzedaż bezpośrednio zmodyfikowanych butów innych marek, dlatego zaczął współpracę z lokalnym szewcem. Zgłosił się również do osób z doświadczeniem, byłych przedstawicieli dużych marek, Ich doświadczenie produkcyjne w połączeniu z zapleczem marketingowym Harpera, doprowadziły do powstania ​​butów do biegania Altra Zero Drop

Harper wybrał nazwę „Altra” w nawiązaniu do łacińskiego słowa „altera”, co oznacza „naprawić coś, co jest zepsute. W ciągu następnego roku sprzedał około tysiąca tych butów!

Zero-drop

Cechą charakterystyczną modeli został „Zero-drop”, jak nazwał go Golden. Choć w środowisku został przyjęty nieco inaczej i najczęściej tak określane były buty minimalistyczne, które w ogóle nie mają amortyzacji. Tym bardziej, że na początku 2010 r. rynek obuwia zmienił kierunek, gdy trend biegania „boso” stał się modny. Częściowo za sprawą biegacza i autora książki „Urodzeni Biegacze”, Christopher’a McDougal’la, który skupił się na badaniu zachowań Rarámuri (Tarahumara), rdzennej grupy zamieszkałej meksykańskie kaniony, których członkowie regularnie biegali setki mil bez obrażeń, nosząc tylko płaskie sandały. Sprzedaż butów minimalistycznych podskoczyła… ale szybko straciła na popularności w wyniku licznych kontuzji złamań i obrażeń, nieprzystosowanych do takiej pracy stóp.

Źródło: altrarunning.eu

Golden uważał, że zerowy drop ma swoją słuszność. Nie jest to jedyna cecha charakterystyczna modeli Altra. Już w latach 90-tych ojciec Golden’a zauważył, że rozwiązaniem na powracające problemy klientów ze stopami jest kupno większych butów, dlatego też modele Altry charakteryzują się szerokim przodem tzw. FootShape ™ Toe Box. Jak dodaje marka – „pozwala to palcom zrelaksować się i rozłożyć naturalnie, a duży palec u nogi wciąż pozostaje w prostej pozycji. Zwiększa to stabilność. Chcielibyśmy, nazwać to jakimś naukowym przełomem, ale po prostu dajemy twojej stopie przestrzeń, której potrzebuje.”

Początkowo buty miały być stworzone jako model dla osób walczących z kontuzjami, ale stały się modelem dla każdego.

Po 10 latach oferta modeli jest szeroka. Wśród nich wyróżnić można m.in. Olympus, Escalante i Lone Peak.

Altra Lone Peak

Altra Lone Peak to model, który zapoczątkował historię trailowych modeli marki. Sprawdzi się zarówno podczas biegu po szlakach jak i turystyki pieszej. Jest jednym z najbardziej uniwersalnych w ofercie. 

 • Wysokość podeszwy: 25 mm
 • Drop: 0 mm
 • Waga: 289 g
 • Amortyzacja: umiarkowana
 • Podeszwa: guma MaxTrac ™ z TrailClaw ™
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Altra Olympus 3

Olympus to maksymalnie amortyzowany but marki Altra do biegania po trailowych ścieżkach. Sprawdzi się również na takich nawierzchniach jak szuter czy skały. 

 • Wysokość podeszwy: 33 mm
 • Drop: 0 mm
 • Waga: 283 g
 • Amortyzacja: wysoka
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

 

Altra Escalante

Escalante do oferty dołączył w 2017 r. i od razu zdobył nagrodę „Wybór Redakcji” Runner’s World 2017. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianych modeli, skonstruowany został z myślą o startach w biegach ulicznych. 

 • Wysokość podeszwy: 25 mm
 • Drop: 0 mm
 • Waga: 232 g
 • Amortyzacja: umiarkowana
Sprawdź w sklepbiegacza.pl

Zdjęcie główne: goldenharper.net

baner gotowi wyruszyc na szlak?