Postaw pierwsze kroki, twórz wspomnienia, zaangażuj dzieci, to główne z celów aktywacji w ramach Międzynarodowego Dnia Biegania. Ten obchodzony jest co roku w pierwszą środę czerwca. Idea narodziła się w 2009 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo formie bardziej lokalnej „National Running Day”, nieformalnego święta, które miało pokazać w jaki sposób bieganie nie tylko poprawia zdrowie, ale i uszczęśliwiai poprawia relacje społeczne.

Szerzyć popularność najprostszej formy aktywności postanowiło wspólnie kilka największych organizacji w USA m.in.: New York Road Runners, Boston Athletic Association, Running USA i USA Track & Field.

Jak piszą organizatorzy wydarzenia na stronie

Global Running Day to ogólnoświatowe święto biegania, które zachęca wszystkich do poruszania się. Nie ma znaczenia, jak szybko biegniesz lub jak daleko – ważne, abyś wziął udział, a to, jak to robisz, zależy od ciebie. Pokonaj okrążenie wokół swojego bloku, zabierz swojego psa na długi spacer lub zadzwoń do znajomych, aby spędzić wspólnie czas w parku. Ważne, by dobrze się bawić, będąc aktywnym – dzięki temu inspirujesz innych, by przyłączyli się do ciebie.

Dla niektórych bieganie jest codziennością, dzięki któremu wyznaczają sobie cele i starają się pokonywać kolejne granice. Niektórzy trenują zgodnie z harmonogramem, ale czasem bieganie nawet w tej najprostszej formie, w postaci wyjścia z przyjaciółmi, czy też zabawy z dzieckiem np. ścigając się na górkę, tworzy wspomnienia, które pozostają. Nikt nie mówi bowiem, że trzeba od razu pokonywać 10 okrążeń, czy przekraczać dystans 50 km tygodniowo.

Jedno z pierwszych spotkań w 2009 r. było testem pogodowym dla początkujących. Zmaganiom towarzyszył deszcz, ale chętnych do wspólnego biegu w Central Parku nie zabrakło. Grupę poprowadziła m.in. Deena Kastor, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 2004 r. na dystansie maratonu, z życiówką 2:19:36. Chodziło o dobrą zabawę, nie zawody, a ta pozwoliła sprawić, że dla uczestników deszcz stał się niemal niewidoczny.

W kolejnych latach święto przerodziło się w ruch międzynarodowy „Global Running Day”. W 2016 r. ideę zdecydowano się rozszerzyć o akcję „Million Kid Run”, której celem było zachęcenie dzieci do aktywności. To właśnie wtedy burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, ogłosił oficjalnie 1 czerwca 2016 r. Obchodem Światowego Dnia Biegania w Nowym Jorku. 

Uważam, że bardzo ważne jest, aby dzieciaki brały aktywny udział we wszystkich sportach, zwłaszcza biegowych” – mówił wówczas w komunikatach prasowych Matthew Centrowitz, olimpijczyk i mistrz świata, dodając – „Rozpoczęcie aktywności w młodym wieku jest niezwykle ważne dla przyszłego, zdrowego stylu życia, zwłaszcza przyjaźni, które nawiązujesz poprzez bieganie.”

W 2016 r. udział wzięło 672 030 dzieci i młodzieży. 

W tym roku dzień biegania świętujemy 5 czerwca. Choć w Polsce to wciąż mało popularne święto, to każdy może dołączyć do społeczności Global Running Day i wziąć udział w różnych, także wirtualnych aktywacjach. Szczegóły na stronie: globalrunningday.org

IAAF Run 24:1

W ramach obchodów Global Running Day w 2018 r. ogłosiła utworzenie serii IAAF Run 24:1, serii przygotowanych 24 biegów o długości 1 mili. Zawody rozegrano w 24 miastach w 15 strefach czasowych. Celem kampanii było zainspirowanie i zmotywowanie osób i społeczności do uczestnictwa w najbardziej dostępnym na świecie sporcie, a tym samym doświadczaniu emocji i radości, które daje bieganie. Rezultatem był największy ciągły przebieg jednej mili, jaki kiedykolwiek miał miejsce w wielu miastach w ciągu 24 godzin.

Po sukcesie ubiegłorocznej edycji, gdzie udział wzięło ponad 12 000 biegaczy, zdecydowano się powtórzyć wydarzenie. Tym razem zaplanowano cały tydzień Festiwalu Biegania, a główne wydarzenie IAAF Run 24:1 odbyło się w niedzielę 2 czerwca. Ponownie trasy wytyczono w 24 lokalizacjach, tym razem w 16 strefach czasowych. Zaczynając od wyspy Fidżi z finałem w Los Angeles. Na starcie lokalnych biegów nie zabrakło również światowych gwiazd. Udział wzięli m.in. Vivian Cheruiyot, Wilson Kipketer czy Yuki Kawauchi.

Bieg 24-1 jest wyjątkowy w międzynarodowym zestawieniu wydarzeń IAAF, ponieważ pozwala całej globalnej społeczności biegać razem, od elity, do tych, którzy nigdy wcześniej nie pokonali dystansu jednej mili. Bieganie powinno być zarówno wyzwaniem, jak i radością, i ufam, że każdy, kto przekroczył linię mety, poczuł wspólne osiągnięcie. Mam nadzieję, że jeszcze więcej osób skorzysta z okazji, by dołączyć w przyszłym roku ” – podsumował akcję prezes IAAF Sebastian Coe. 

MOTYWA(k)CJA CZ. 5 – KORZYŚCI Z BIEGANIA