Na początku maja pojawiły się pierwsze informacje o kolejnej próbie złamania 2h na dystansie maratonu przez Eliuda Kipchoge, nazwanej INEO 1:59 Challenge. Wówczas spekulowano, że miejscem rywalizacji z czasem będzie Londyn, tymczasem zmiana lokalizacji dla niektórych może być zaskakująca. 

Jak podają organizatorzy w informacji prasowej – W historycznym Wiedniu w Austrii odbędzie się próba przełamania ostatniej wielkiej bariery współczesnej lekkoatletyki Eliuda Kipchoge’a, w wyzwaniu INEOS 1:59. Po szeroko zakrojonym procesie oceny na całym świecie The Prater – słynny wiedeński park – został wybrany przez INEOS 1:59 Challenge jako miejsce, które zapewni Kipchoge (KEN) optymalne warunki do wpisania się w historii.
Maraton odbędzie się na wielopasmowym torze o długości 9,6 km, położonym na Hauptallee, kultowej długiej, prostej i wysadzanej drzewami alei biegnącej przez serce Prateru.

Impreza ma się odbyć w sobotę 12 października, z rezerwowym oknem na osiem dni, zaplanowanym do 20 października, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

Źródło: Materiały prasowe

Wiedeń został wybrany po obszernym, globalnym poszukiwaniu, ponieważ zapewnia m.in:

  • Szybki i płaski tor;
  •  Prostą drogę, 4,3 km odcinek Prater Hauptallee;
  • Spójne i optymalne warunki pogodowe w październiku;
  • Świeże powietrze – park jest opisany jako „zielone płuco Wiednia”;
  •  Szerokie, wolne od ruchu drogowego i oświetlone drogi;
  • Możliwość licznego kibicowania na trasie;

Jir Jim Ratcliffe, prezes INEOS wspomina – „Eliud Kipchoge jest największym w historii maratończykiem i jedynym sportowcem na świecie, który ma szansę złamać 2 godziny. Nikt nie był w stanie tego osiągnąć. Nie różni się to od próby wylądowania na Księżycu. Jeśli Eliud pobiegnie 1:59 po raz pierwszy, to każdy człowiek kiedykolwiek zdoła złamać tę barierę.

Jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie mu najlepszej szansy. Po rozległych poszukiwaniach miejsc pasujących do kryteriów Eliuda, cieszymy się, że możemy pracować z Wiedniem i mamy nadzieję zobaczyć historyczny moment w październiku ”- podsumował Ratcliffe, zapalony sportowiec, który brał udział w ponad 30 maratonach.

Kipchoge przygotowuje się do próby bicia rekordu w obozie treningowym w Kaptagat w Kenii. 

INEOS 1:59 Challenge jest wspierany przez firmę INEOS oraz London Marathon Events Ltd.

Warto dodać, że podczas ostatniej próby w 2017 r. na torze Monza podczas specjalnego eventu marki Nike Breaking2, Eliud uzyskał wynik 2:00:25 (więcej o Eliud Kipchoge).

Oficjalna strona INEOS 1:59 Challenge