Marka Garmin wprowadza na rynek nowe zegarki z serii Forerunner. Modele 45, 245 i 945 to następcy dotychczas znanych 35, 235 i 935. W każdym znajdziemy podstawowe funkcjonalności poprzedników, ale i nie brakuje tych znanych dotąd z wyższych modeli czy innych produktów z oferty. Nie zapomniano również o dodatku przygotowanym specjalnie dla kobiet.

Bezpieczeństwo

We wszystkich nowych modelach wprowadzono funkcje bezpieczeństwa, znaną wcześniej m.in. z Vivoactive 3 czy urządzeń rowerowych Garmin Edge. Należą do nich: wykrywanie incydentów oraz pomoc. Oczywiście są to funkcje uzupełniające w przypadku zagrożenia, nie takie, które należy traktować jako główne podczas wzywania pomocy. Wymagają również konfiguracji w aplikacji Garmin Connect w celu dodania kontaktów na które aplikacja wysyła automatyczną wiadomość e-mail lub SMS z danymi użytkownika i pozycją urządzenia (tekstowa lokalizacja GPS oraz adres URL LiveTrack). Nie chodzi w tym przypadku o służby ratunkowe a np. rodzinę. Aplikacja nie nawiąże kontaktów z tą pierwszą grupą. Nawet w przypadku utraty przytomności zegarek jest w stanie wysłać powiadomienie, jeżeli alarm włączył się wykrywając np. nasz upadek, ale pomoc nie jest nam potrzebna, to mamy 30 sekund, aby anulować wysłanie powiadomienia. Równie łatwo możemy wysłać komunikat „wszystko w porządku”. Oczywiście by funkcja ta działała należy mieć włączoną transmisję danych w sparowanym wcześniej telefonie, który  również musimy mieć ze sobą. Zatem to dodatkowa opcja, która będzie działać tylko tam, gdzie telefon ma zasięg. 

Co nowego w poszczególnych modelach?

Forerunner 45

Po trzech latach model Forerunner 35 doczekał się swojego następcy. Gdy pojawił się na rynku w 2016 r. charakteryzował się wbudowaną technologią do pomiaru tętna z nadgarstka. W nowej odsłonie nazwanej Forerunner 45 zauważalna jest od razu zmiana wyglądu. Produkt otrzymał okrągłą tarczę, a dzięki temu zwiększono rozdzielczość ekranu, dodano również pięć przycisków nawigacyjnych znanych z innych modeli.

Jest to wciąż model dla tego samego typu biegacza, który z jednej strony chce śledzić swoją aktywność, ale nie chce mieć nadmiernej liczby danych. Jest to podstawowy zegarek, który daje możliwość kontroli wskaźników takich jak: tempo, dystans, wysokość (szacowana) czy tętno. Nie ma pulsoksymetru, wysokościomierza barometrycznego ani możliwości płatności za pośrednictwem Garmin Pay.

Podobnie jak w przypadku innych zegarków, Forerunner, 45 jest konfigurowalny, dzięki czemu można zmienić ustawienia treningu, podłączyć do czujników, można również zmienić wygląd tarczy zegarka, co nie było możliwe w poprzedniej odsłonie.

Forerunner 35 Forerunner 45

Dodano również możliwość obsługi wielu setelit. W 35 korzystano tylko z satelity GPS, w 45 jest to zarówno GPS jak i GLONASS (rosyjski odpowiednik GPS) oaz Galileo (europejski odpowiednik GPS). 

Nowością 45 jest możliwość obsługi Garmin Coach, który oferuje bezpłatne plany treningowe, dotąd głównie na dystans 5 km, a od zaktualizowanej wersji obejmuje także dystans 10 km i półmaraton. Plany powstały przy współpracy trenerów: Jeffa Gallowaya, Grega McMillana i Amy Parkerson-Mitchell. .

Poza dodatkowymi, przydatnymi funkcjami nie zmieniło się nic pod kątem wydajności baterii podczas aktywności. Wg producenta czas pracy baterii GPS utrzymuje się do 13 godz. O 2 dni krócej, do 7 dni trzyma za to bateria w trybie zegarka (w wersji 35 do 9 dni).

Model Frontrunner 45 dostępny ma być w dwóch wersjach 45 i 45S w cenach ok. 199.99$.

  Forerunner 45 Forerunner 45S
 Wymiary 1.65” (4,2 cm)  1.56” (3,9 cm)
 Dopasowanie Pasuje na nadgarstki o obwodzie w zakresie 129 – 197 mm Pasuje na nadgarstki o obwodzie w zakresie 124 – 185 mm
 Waga 36 g 32 g

Forerunner 245

Model 235 na rynek trafił w 2015 r. Na swojego następcę czekał aż 4 lata. Główna różnica w Forerunner 245 z wersją Music to możliwość słuchania muzyki. Zegarek pomieścić może do 500 utworów i pozwala użytkownikom synchronizować listy odtwarzania z serwisów takich jak Spotify i Deezer lub poprzez przesyłanie dowolnej muzyki z komputera.

Podobnie jak poprzednik zegarek oferuje możliwość śledzenia takich parametrów jak tempo, dystans, tętno, strefy tętna i VO2 max. Posiada również nową funkcję nazwaną Body Battery, która na podstawie analizy zmienności rytmu serca, poziomu stresu i jakości snu określa coś na wzór naszego ogólnego poziomu „baterii organizmu” oznaczanej w zakresie od 0-100, co pozwolić może jeszcze lepiej dostosować trening.

Forerunner 235 Forerunner 245

Z wyglądu zmienia się niewiele, ale odsłona 245 zyskuje mocniejszą szybkę Corning® Gorilla® Glass 3 znaną wcześniej z modelu Forerunner 645. W 235 było to szkło wzmacniane chemicznie.

Nowością w Forerunner 245 jak i modelu 945 o którym więcej poniżej, jest dłuższy pracy na baterii (w trybie GPS bez muzyki) w stosunku do poprzedników. Czas pracy baterii wg producenta wynosi nawet do 7 dni w trybie smartwatcha, lub 6 godzin w trybie GPS z muzyką albo 24 godziny w trybie GPS bez muzyki.

   Forerunner 235 Forerunner 245
czas pracy zegarka

Do 9 tygodni

 Do 7 tygodni
czas baterii Podczas aktywności

Do 11 h w trybie GPS

 Do 24 h w trybie GPS
Do 6h w trybie GPS z muzyką
 waga  42 g 38,5 g

Model 235 sprawdzi się dla osób, które lubią analizować wiele parametrów, ale chcą zaoszczędzić fundusze rezygnując z takich funkcji jak: kolorowe mapy, Garmin Pay ™, wysokościomierz czy też jeszcze dłuższego czasu pracy baterii.

Ceny zegarków wahać się będą w okolicach 299.99$ w wersji standardowej i 349.99$ z muzyką. 

Forerunner 945

Ostatnim z nowości jest model 945, najbardziej zaawansowany od wspomnianych wcześniej. Jest następcą 935, który na rynek trafił w 2017 r. I tu wygląd niespecjalnie odbiega od poprzednika. 

Forerunner 935 Forerunner 945

945 to wciąż wysokiej klasy zegarek dla biegaczy i triathlonistów zapewniający obszerne informacje treningowe i fizjologiczne, a teraz jeszcze z możliwością słuchania muzyki oraz płatnością Garmin Pay. Jak dodaje marka, na tarczy zegarka, po podaniu kodu PIN, urządzeniem można płacić do końca dnia bez autoryzacji transakcji na terminalu, niezależnie od kwoty płatności. Obecnie w Polsce funkcję tę obsługują banki: Santander, Getin, PKO, Nest i Revolut.

Inną dziedziczoną funkcją dostępną w modelu, a znaną m.in. z najbardziej zaawansowanej serii Fenix, są kolorowe mapy, które pomogą poruszać się w nieznanych terenach.

W przypadku wspomnianej muzyki zegarek daje możliwość ściągnięcia nawet do 1000 utworów czy to z własnej kolekcji MP3 czy też serwisów streamingowych takich jak Spotify lub Deezer.

Co może pocieszyć niektórych, nowa odsłona zyskała poprawę w żywotności baterii. Obecnie wg producenta jest to 36 h w trybie GPS, w modelu 935 były to 24h.. Dzięki włączonej muzyce i GPSowi ma prawie dwukrotnie dłuższy czas pracy baterii (do 10h) niż jakikolwiek inny wyposażony w muzykę Forerunner (245 Music lub 645 Music).

Cena Forerunner 945 w wersji standardowej to ok. 599$. 

Dla kobiet

Marka Garmin przygotowała również coś specjalnie dla kobiet. Zawodniczki będą również miały dostęp do nowej funkcji śledzenia cyklu miesiączkowego, która została dodana do aplikacji Garmin Connect, gdzie użytkownicy mogą śledzić ich cykl, rejestrować objawy i otrzymywać wskazówki dotyczące kondycji na podstawie fazy ich cyklu Funkcjonalność ta ma pozwolić kobietom przechowywać informację na temat zdrowia w jednym miejscu.

Firma Garmin wykorzystała naszą niezrównaną wiedzę na temat sprawności fizycznej do funkcji, która pozwala aktywnym kobietom śledzić ich cykl” – powiedziała w informacji prasowej Susan Lyman, wiceprezes Garmin ds. Globalnego marketingu konsumenckiego, dodając – „Śledzenie cyklu zostało opracowane dla kobiet przez kobiety Garmin – od inżynierów, kierowników projektów, do zespołu marketingowego. W ten sposób możemy zapewnić, że autentycznie zajmujemy się rzeczywistymi potrzebami i potrzebami kobiety ”.

Jak uzupełnia informacje marka Garmin – „Śledzenie cyklu można dostosować w zależności od tego, czy cykl jest regularny, nieregularny, czy przechodzi w menopauzę. Użytkownicy mogą śledzić codzienne objawy fizyczne i emocjonalne, a nawet dodawać własne notatki. Śledzenie cyklu zwiększa świadomość wahań w takich sytuacjach, jak sen, nastrój, apetyt, wyniki sportowe i inne. Dzięki regularnemu rejestrowaniu objawów kobiety mogą zacząć przewidywać, jak będą się czuły w danym momencie cyklu, na wypadek gdyby chciały dostosować swoją dietę lub zajęcia. Użytkownicy z urządzeniem zgodnym z Connect IQ mają również możliwość uzyskania informacji o śledzeniu cyklu i dyskretnych przypomnień o okresie na nadgarstku.„.

Funkcja jest kompatybilna z modelami: Forerunner 645 Music, vívoactive® 3, vívoactive 3 Music, fēnix 5 Plus Series, fēnix® 5 Series,  Forerunner® 935, Forerunner 945, Forerunner 645, Forerunner 245 i Forerunner 245 Music.

Modele dostępne będą w sieci SKLEPBIEGACZA.PL

baner-PB-750x300-sezon-startowy