Wiosna przynosi zmiany również w gamie zegarków marki Suunto, która na rynek wprowadza linię Suunto 5. Jest to model plasujący się w ofercie pomiędzy podstawowym Suunto 3 a zaawansowanym Suunto 9, który w ubiegłym roku zastąpił serię Spartan Ultra.

Suunto 5 tym samym jest następcą dotychczasowego zegarka Spartan Trainer. Jednocześnie można go uznać po prostu za bardziej kompaktową wersję Suunto 9.

Stworzony został dla osób, które trenują systematycznie, chcą poprawiać swoje wyniki, ale nie potrzebują profesjonalnych funkcjonalności, choć wciąż gama oferowanych możliwości jest bardzo szeroka.

W porównaniu z Suunto Spartan Trainer, nowa odsłon posiada zwiększoną żywotność baterii oraz znaną już opcję z wyższego modelu – „inteligentnego trybu baterii”, który uczy się wzorców treningowych, umożliwiając wysyłanie przypomnień o ładowaniu z dużym wyprzedzeniem przed następnym treningiem.

Budowa

Suunto 5 ma lekką obudowę wykonaną ze stali nierdzewnej, w porównaniu z poliamidem wzmocnionym włóknem szklanym wykorzystywany w wersji Spartan Trainer. Zmieniono również ekran, z tworzywa sztucznego na szkło mineralne, dzięki czemu zegarek jest znacznie trwalszy niż jego poprzednik ale jednocześnie nie jest tak masywny jak jego bardziej zaawansowany odpowiednik Suunto 9. Ekran w „piątce” nie jest dotykowy.

  Suunto Spartan Trainer Suunto 5 Suunto 9 Suunto 9 Baro
Wymiary 46 x 46 x 15.7 mm 46 x 46 x 14.6 mm 50 x 50 x 16.5 mm 50 x 50 x 16.8 mm
Szkło poliamid kryształ mineralny szkło mineralne kryształ szafirowy
Koperta poliamid wzmocniony włóknem szklanym poliamid wzmocniony włóknem szklanym poliamid wzmocniony włóknem szklanym poliamid wzmocniony włóknem szklanym
Obudowa poliamid wzmocniony włóknem szklanym Stal nierdzewna stal nierdzewna stal nierdzewna
Pasek silikon silikon silikon silikon
Waga 56 g 66 g 72 g 81 g

Funkcje

Suunto 5 pozwala śledzić aktywność 24/7 (kroki, tętno z nadgarstka, sen, regeneracja, kalorie). Zawiera doskonale już znane funkcje biegowe, rowerowe, pływackie oraz multisportowe, sprawdzi się również dla triathlonistów, dzięki możliwości zmiany sportu podczas ćwiczeń. Obsługuje satelity GPS: GLONASS, Galileo i QZSS. W odróżnieniu od wyższych modeli nie posiada kompasu czy wysokościomierza barometrycznego (dostępnego w wersji Suunto 9 Baro).

Suunto 5 ma dwa tryby pracy baterii do wyboru w dowolnym momencie. W Suunto 9 i Suunto 9 Baro do wyboru mamy trzy przedefiniowane tryby baterii – Wydajność, Wytrzymałość i Ultra. Nowa odsłona „5” ma nieznacznie obniżone tolerancje temperatury, które wynoszą: –10 °C do 50 °C. Dla modelu Spartan Trainer było to: – 20° C do 60 °C.

  Suunto Spartan Trainer Suunto 5 Suunto 9 Suunto 9 Baro
czas pracy baterii 10h / 16h / 30h 20h / 40h 25h / 50h / 120h 25h / 50h / 120h
 wodoodporność  50 m 50 m 100 m 100 m

Koniec serwisu Movescount

Co istotne, Suunto 5 nie będzie obsługiwany przez platformę Movescount. Marka już na początku stycznia oficjalnie ogłosiła, że zamierza stopniowo wygaszać oferowany przez siebie serwis. Najprawdopodobniej Movescount zostanie wycofany z IOS AppStore i Google PlayStore do końca 2019 roku. Osoby posiadające konta będą mogły dalej z nich korzystać, obecnie nie ma ustalonej konkretnej daty zamknięcia platformy, choć wstępnie pojawiały się komunikaty o połowie 2020 r. Zamiast tego użytkownicy mogą korzystać z nowszej aplikacji Suunto, która rozwijana jest od czasu premiery zegarka Suunto 3 oraz Suunto 9.

Już na koniec kwietnia marka rozsyłała komunikaty użytkownikom informując – „W maju udostępnimy możliwość importu historii treningów z Movescount do aplikacji Suunto. Najpierw udostępnimy tę możliwość użytkownikom łączącym z aplikacją Suunto urządzenia Suunto 9, Suunto 3, a następnie obejmiemy zmianą produkty z gamy Spartan, Ambit3.

Dodając – „Od stycznia wprowadziliśmy kilka ważnych udogodnień dotyczących użytkowania i trasy, ulepszoną wersję aplikacji dla użytkowników Androida, a także nasze nowe połączenie z Relive – umożliwiające użytkownikom stworzenie ze swoich przygód klipów filmowych, które warto udostępnić.

Nowa aplikacja daje możliwość integracji z kluczowymi serwisami sportowymi: Strava, Endomondo, TrainingPeaks.

Suunto 5 pojawi się na rynku w czerwcu. Jego cena katalogowa wynosić będzie 1459 zł. Dostępny będzie również w sieci SKLEPBIEGACZA.PL